Eğitim

Adalet Mezunları İş İmkanları | Adalet Mezunu Ne İş Yapar

Bir dönemin daha sonuna yaklaşırken binlerce son sınıf öğrencisinin aklına adalet mezunları ne iş yapabilir sorusu takılıyor. Ticaret meslek liseleri, açıköğretim fakülteleri ve üniversitelerin meslek yüksekokullarında bulunan adalet bölümü mezunlarının, mezun olduktan sonra yapabilecekleri işler sınırlı olduğu kadar işe girme ihtimali de bir hayli fazla.

Peki adalet mezunları sadece adliyelerde mi çalışır? Özel sektörde adalet mezunları ne iş yapabilir? Adalet mezunlarını ilgilendiren alımlar hangileridir ve adalet mezunları başka hangi işleri yapabilir sorularını yazımızın devamında cevaplayacağız.

Adalet Mezunu İş İmkanları Nelerdir?

Adalet mezunu iş imkanları, diğer bölümlerin önlisans ve lise mezuniyetlerine oranla daha az olmasına karşın alım sayısı açısından daha avantajlıdır. Adalet Bakanlığı’nın her yıl açtığı sınavlar neticesinde yaklaşık olarak yıllık 15 bin alım yapılıyor. Tabii ki tüm kadrolar adalet mezunlarına tahsis edilmiyor fakat yine de bize sorarsanız alım sayıları gayet tatmin edici görünüyor.

Adalet mezunu kişiler Adalet Bakanlığı bünyesinde memur olarak Zabıt Katipliği yapabiliyorken diğer yandan özel sektörde de iş bulabiliyor.

adalet mezunu iş imkanları nelerdir

Güncel rakamlara baktığımızda şu an Türkiye’de 50.000 civarında avukat olduğu göze çarpıyor. Sürekli aktif ve yoğun çalışılan bir sektör olduğundan dolayı avukatlar açısından sürekli olarak katip ihtiyacı doğuyor.

Adalet Mezunları Hangi Memurluklara Başvurabilir?

Adalet mezunları, devlet kadrolarında sadece hukuk ile ilgili bölümlere başvuru yapabiliyor. KPSS neticesinde yapılan merkezi alımlarda adalet mezunlarının iş imkanları pek de parlak değil. Adalet mezunu kişilerin en popüler tercihleri arasında zabıt katipliği ve icra katipliği başı çekmektedir.

Katipliklerin yanı sıra mübaşirlik ve gardiyanlık (İnfaz Koruma Memuru) alımlarında da adalet mezunlarının önceliği bulunuyor.

Zabıt Katipliği

Zabıt katipliği, adliyelerin en yoğun çalışan memurlarıdır. Daha önce yayınladığımız Zabıt Katibi Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar? Kimler Katip Olabilir? 2021 başlıklı makalemizi inceleyerek detaylı bilgiye erişebilirsiniz fakat biz yine de kısa bir özet geçelim.

Zabıt katipliği, adalet mezunlarının önceliği bulunan bir devlet memurluğudur. KPSS’den en az 70 puan şartının yanı sıra klavye sınavından 3 dakikada 90 kelime yazma şartı da vardır. Sınav süreci adalet mezunlarının diğer iş olanaklarına kıyasla çok daha zordur.

Zabıt katibi maaşları güncel olarak 4 Bin TL ile 5 Bin TL arasında değişmektedir. Ek ödemeler konusunda pek bir beklenti içerisinde olmazsanız klavye dersinizi alarak başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Mübaşirlik

“Sanıklar gelsiiiin, Şakir Abi iki de çay” esprisi ile tanınan mübaşirler adliye kalemlerinde görev yapan fedakar yargı çalışanlarındandır. Mübaşirler, Mahkeme ve Savcılık kalemlerinde dosya düzeni, evrak numaralandırma ve saklama, duruşma salonu yönetimi ile duruşma ilanı işleri ile görevlidirler.

Adalet bölümü mezunlarının popüler meslek tercihlerinden biridir. Klavye sınavını saymazsak şartları Zabıt Katipliği ile hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Ancak öyle bir husus var ki mübaşir adaylarının en büyük çilesidir.

Uygulama sınavı bulunmayan mübaşirlik, KPSS puanı ve sözlü mülakata dayalı olarak alım yapmaktadır. Bu nedenle yüksek KPSS puanlarının ihtiyaç duyulduğu bir meslek türüdür. Zabıt katipliği ya da gardiyanlıkta KPSS puanının 70-75 arası olması yeterli iken; Mübaşirlikte minimum 80-85 puan gereklidir. Aksi takdirde sıralamaya girmeniz hayal olur.

Mübaşir maaşları 2021 yılı itibari ile 4 Bin TL ile 4 Bin 500 TL civarında seyretmektedir. İlerleyen süreçte unvan değişikliği sınavı ile zabıt katipliğine de geçiş imkanı bulunmak ile birlikte genel olarak erkekler tarafından tercih edilen bir meslektir.

Gardiyanlık – İnfaz Koruma Memuru

Gardiyanlık, nam-ı diğer infaz koruma memurluğu son yıllarda en çok başvuru yapılan mesleklerden biri haline geldi. 70 KPSS puanı, asgari boy kilo şartı ve sözlü mülakat aşamalarından oluşan alım süreci birçok memurluk türüne göre epey basittir.

Her mesleğin zorluğu olduğu gibi infaz koruma memurluğunun da zorlukları vardır. En önemlisi çalışılan ortam açısından en kötü meslektir. Cezaevinde görev yapmanın kolay bir iş olmayacağını hepiniz tahmin ediyorsunuzdur fakat üstüne bir de nöbet ve telefon kullanma yasağı da eklenince adayları tedirgin ediyor.

Gardiyanlık maaşları ortalama olarak 4 Bin TL ile 5 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Adalet mezunları iş olanakları arasında nöbet sisteminin uygulandığı tek meslektir. Bu nedenle geliriniz artış göstermeye müsaittir.

Adalet Mezunları Özel Sektör İş İmkanları

Adalet mezunları, sadece Adalet Bakanlığı bünyesinde değil farklı kurum ve kuruluşlarda da çalışabiliyor. Hukuk ile ilgili tüm alanlarda adalet mezunu bireylere ihtiyaç olduğu bariz. Peki bunlar hangileridir diye soracak olursanız en popüler olanları avukat katipliği ve noter katipliğidir.

Avukat Katipliği

Avukat katipliği, adalet bölümünden yeni mezun olmuş öğrenciler arasındaki en popüler meslek tercihidir. Yanında çalıştığınız avukata bağlı olarak memur olmayı hiç düşünmeme ihtimaliniz bile mevcuttur. Üstelik avukat katibi olmak için çok efor sarfetmenize gerek de yoktur. Avukat katipliğine başvuru yapmak için bireysel avukatlar ve hukuk bürolarını ziyaret ederek CV doldurmanız yeterli olacaktır.

avukat ve noter katipliği

Sürekli olarak sirkülasyon halinde olan bir meslek grubu olduğundan dolayı iş bulma sıkıntısı çekmeniz çok da kolay değil. Yeni mezunların hukuki işlemlerle tanışması açısından en faydalı pozisyonlardan biridir. Üstelik avukat yanında çalışan katiplerin özlük hakları da devlet memurluğuna yaklaşık bir düzeydedir.

Adalet bölümünden yeni mezun olmuş iseniz; asgari ücret ya da ufak bir miktar yukarısı ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Olumlu bir performans gösterdiğiniz ve aynı ofiste devam ettiğiniz takdirde aylık kazancınız yaklaşık 10 Bin TL’ye kadar yükselebilir. Tabii ki bu konuda istikrar epey önemlidir. Ortalama olarak avukat katibi maaşları 3 Bin TL-10 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

Noter Katipliği

Noter katipliği, adalet mezunlarının diğer iş imkanlarına oranla çok daha rahat bir iştir. Devlet memuru gibi çalışan noter katipleri, Cumartesi ve Pazar günü izin kullanıyorlar. Yanı sıra maaşları da dolgundur. Ortalama olarak noter katibi maaşları 3 Bin TL ile 5 Bin TL civarındadır. Tabii ki her işte olduğu gibi noter katipliğinde de maaşınızı performansınız belirler.

Noter katipliği diğer katipliklere oranla daha rahat olduğu kadar iş bulma süreci de bir o kadar yorucudur. Noterliklerde çalışabilmek için bir tanıdığınızın olması sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü özlük hakları böylesine geniş bir mesleğin epey fazla talibi var.

adalet mezunları özel sektör iş imkanları 2021

Her şey tanıdıkla olacak diye bir kaide yok. Dilerseniz çevrenizde bulunan noterlikleri ziyaret ederek CV bırakabilir veya Türkiye Noterler Birliği’ne (TNB) ulaşarak iş başvurusu yapabilirsiniz.

İş rahat, maaş iyi, özlük hakları tatmin edici… Eeee hiç kötü yanı yok mu bu noter katipliğinin? Tabii ki var. Adalet mezunlarının iş imkanları arasında en büyük sorumluluk gerektiren meslek noter katipliğidir. Çok yüksek rakamlardaki alış-satış işlemleri yapmak her babayiğidin harcı değil. Noter katibi olmadan önce ağır sorumluluklarınızın olacağını göz ardı etmeyin.

Bilirkişi Katipliği

Bilirkişi katipliği çok yaygın bir meslek olmamak ile birlikte genel olarak bilirkişilik ofislerinin getir-götür, özet yapma ve rapor yazma görevini üstlenmektedir. Adliyelerden çıkamayayım, o kalem senin bu kalem benim dolaşayım diyorsanız bu meslek tam da size göre!

Bilirkişi katipliğine başvuru yapmak da son derece zordur. Bölge Bilirkişilik Kurulu listelerinde bulunan bilirkişilerin bir çoğu bireysel olarak çalışmaktadır. İş yükü fazla olan bilirkişiler tarafından tercih edilen katiplerin tanıdık haricinde iş bulma olasılığı düşüktür.

Bilirkişi katipliğinin maaşları 3 Bin TL ile 4 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bilirkişi katipliği bana göre değil, ben bilirkişinin ta kendisi olmak istiyorum derseniz Bilirkişi Nedir? | Bilirkişi Nasıl Olunur? | Bilirkişilik Şartları | Bilirkişi Maaşları 2021 başlıklı makalemize göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adalet Mezunlarının Girebileceği Sınavlar

Adalet mezunlarının girebileceği sınavlar son derece kısıtlıdır. Hatta o kadar kısıtlıdır ki; tek bir sınava girebiliyorlar desek doğru olur. O da tahmin edersiniz ki Kamu Personeli Seçme Sınavıdır.

Fakat KPSS puanı ile adalet mezunlarının başvuru yapabileceği devlet memurlukları da vardır. Bu memurlukları yukarıda saydığımız için tekrar etmeye gerek olmadığı kanısındayız.

Adalet Mezunları Avukat Olabilir mi?

Adalet mezunları avukat olabilir mi sizce? Sağ olsunlar teyzelerimiz, ablalarımız adalet bölümü okuyan çocukları ile “Oğlum avukat olacak”, “Kızımdan avukat olur” şeklinde bahsederek böyle bir algı yarattılar. Fakat işin aslına bakarsak adalet mezunları avukat olamaz.

adalet mezunları avukat olabilir mi

Avukatlık mesleği, 4 yıl hukuk okumanın ardından avukatlık stajı yapılarak elde edilen ruhsata dayalı bir meslektir. Adalet mezunlarının avukat olmak için tek çaresi DGS’den hukuk bölümünün gerektirdiği minimum puanı almak ve Hukuk okumaktır.

Adalet Mezunları KPSS’den Kaç Almalıdır?

Adalet mezunları KPSS’ye giriyor ise; yükseköğretim, ön lisans ve ortaöğretim fark etmeksizin minimum 70 puan almalıdır. Tabii çoğu zaman 70 puan yeterli olmuyor. Zabıt katipliği, mübaşirlik veya gardiyanlık alımlarına başvuru yapmak istiyorsanız puanınızı ne kadar yüksek tutarsanız mesleğinizi elinize almaya o kadar yakınlaşırsınız.  

Adalet Mezunları Hukuk Danışmanlığı Yapabilir mi?

Adalet mezunu kişiler hukuk danışmanlığı yapamaz. Ha yapar ama profesyonel olarak yapamaz. Belki derste, stajda öğrendiğiniz bilgiler ile tanıdıklarınıza tavsiye verebilirsiniz. Fakat işin aslına gelirsek hukuk alanı derya deniz olduğu için adalet mezunlarının hukuk danışmanlığı yapması imkansızdır. Hukuk danışmanlığı mesleği, avukatlar tarafından tercih edilen ve oldukça dolgun ücretlerin kazanıldığı bir meslektir.

Adalet Mezunları Arabulucu Olabilir mi?

Adalet mezunları, Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından belirlenen esaslardan dolayı arabulucu olamaz. Arabulucu olmak için hukuk fakültesini bitirmiş olmak, 5 yıllık meslek deneyimi ve Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından belirtilen şartları karşılamış olmak gerekmektedir.

Uzun lafın kısası adalet mezunları iş imkanları bakımından birçok bölüme göre daha avantajlı konumdadır. DGS ile hukuk okuma imkanı da düşünüldüğü zaman adalet okumamak için pek de bir neden kalmıyor. Adalet bölümü ile ilgili merak ettiğiniz bir husus var ise; yorum bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 😊

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: En İyi F Klavye Çalışma Siteleri | Zabıt Katipliği Sınavı 2021 - Bize Sorarsan
  2. Geri bildirim: Adalet Maaşları Güncel 2022 - Acil Sorgu
  3. Geri bildirim: 2 Yıllık Adalet Bölümü Maaşları Güncel 2022 - Acil Sorgu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu