Adli Tatil İptal Edilecek Mi? 2020

Covid-19 tedbirleri kapsamında uzun bir ara veren yargı sisteminin normal düzene dönüşü ile birlikte adli tatil iptal edilecek mi soruları gündeme geldi.

Her ne kadar sokağa çıkma yasağı da olsa suç oranlarında büyük bir değişim olmadığı göze çarpıyor. Adalet Bakanlığı tarafından sadece tutuklu ve ivedi işler hakkında işlem yapılacağı hususu açıklanmasına rağmen ülkemizdeki vaka sayısının düşüşü ve hayatın normalleşmesi ile Mahkemelerin normal çalışma düzenine dönmesi bekleniyor.

Kontrollü sosyal hayat düzeninde merak edilen konulardan biri ise; adli tatilin iptal edilip edilmeyeceği oldu.

Adli Tatil Nedir?

Adli tatil nedir? Ne zaman başlar?

Adli Tatil, her yıl gerçekleşen bağımsız yargı sistemindeki araya verilen addır. 20 Temmuz ve 31 Ağustos arasındaki zaman diliminde gerçekleşen adli tatil uygulaması, yargı mensupları için bulunmaz bir nimettir. Yoğun çalışma sistemi gereğince yıl boyu yüksek tempoda çalışan hakim, savcı, avukat, bilirkişi, katip, mübaşir ve diğer adli yargı personellerinin kısa da olsa tatil yapmalarına imkan sağlamaktadır.

Tatil derken tamamen adli işlerin durmasından bahsetmiyoruz tabii ki sadece yüksek tempodan uzak, standart bir çalışma modeline dönüş yapılıyor. 2020 yılında ülkemizi ve dünyayı esir alan Coronavirüs (Covid-19) nedeniyle uzun süredir adli uygulamalar minimum çalışma ile ilerliyor. Normal hayata geçiş yaklaşırken adli tatilin de yaklaşması, adli tatil iptal edilip edilmeyeceği konusunda merak uyandırdı.

Adli Tatil İptal Edilecek Mi?

adli tatil iptal edilecek mi

Adli tatil iptalinin gündeme gelmesinin ana sebebi Covid-19 nedeniyle yaşanan olağanüstü durumdur. Kimi yargı mensupları tarafından adli tatil iptal edilmesin sesleri yükselirken avukatlardan bu konuda sert tepkiler geliyor. Serbest çalışma modeli ile çalışan avukatlar, uzun bir süredir yeni iş alamadıkları için zor günler geçiriyor.

Adli tatilin iptal edilip edilmeyeceği hususunda net bir açıklama olmadığı göz önüne alınarak, açıklamalara göre adli tatilin iptal edilmeyeceği kanısına varıyoruz. Aksi bir açıklama gelmez ise; 15 Hazirandan itibaren normal düzene dönecek olan adliyeler 1 aylık sürenin ardından adli tatile girecek.

Bize sorarsanız; adli tatil iptal edilmemeli fakat süre olarak daha küçük bir zaman dilimini kapsayabilir. Tabii bu işler o kadar kolay olmuyor. Yasalar ile belirlenmiş olan adli tatil uygulamasında değişiklik yapmak bir anda alınabilecek bir karar değil.

Adli Tatil Neden İptal Edilmiyor?

Yukarıda açıkladığımız üzere mağdur olan kesimler bulunsa dahi adli tatil iptalinin yargı sistemini baltalayacağı düşünülüyor. Yapılan açıklamalara göre adli tatilin iptal edilmesi ile birlikte hakim, savcı ve diğer yargı personellerinin yıllık izinlerini kullanmak isteyecekleri düşünülüyor.

Çok sayıda personelin aynı zaman aralığında izin yapmasının, yargı sistemini yavaşlatacağı ve personel yetersizliği gibi sorunlar oluşturacağı konuşuluyor. Haklı bir serzeniş olduğunu düşünmek ile birlikte adli tatilin iptal edilmesindense; adli tatil süresinin kısa tutulmasını ısrarla savunuyoruz.

Adli tatil iptali ile ilgili herhangi bir net açıklama bulunmamakta olup bu konuda yaşanan gelişmeler tarafımızca paylaşılacaktır.

Yorum yapın