Başkası İçin Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapmalıyım? 2021

Başkası için kredi çektim fakat borcunu ödemiyor ne yapabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Yakın dostlarımız veya akrabalarımız için yapamayacağımız şey yok değil mi? Bazen evimizi bazen arabamızı kimi zaman da paramızı paylaştığımız yakınlarımız her zaman iyiliğe iyilikle karşılık vermiyor.

Her evin böyle bir hikayesi vardır. Aile üyelerinden biri arkadaşı, akrabası ya da bir başkası için kredi çeker. Hikayenin devamında çok güvenilip kredi çekilen kişiye ulaşılamaz ve tüm borç size kalır. Bu olay neredeyse tüm ailelerin başına gelmiş bir durumdur. Kimi zaman büyük mağduriyetler oluştururken kimi zaman ise; ders niteliğinde bir tecrübe olarak görülmektedir.

Siz siz olun başkası için kredi çekmeyin, artık çok geç başkası için kredi çektim ama ödeme yapmıyor diyorsanız neler yapabileceğinize bir göz atalım…

Başkası İçin Kredi Çektim Ne Yapmalıyım?

Başkası için kredi çektiyseniz öncelikle tüm sorumluluğun sizde olduğunu kavramanız gerekmektedir. Banka veya krediyi aldığınız finans kuruluşu sizi muhatap alacaktır. Siz ne kadar haklı da olsanız mağdur da olsanız bankalar sizin ödeme yapmanızı bekler.

Arkadaşıma kredi çektim, sevgilim için kredi çektim, ortağım için kredi çektim veya akrabam için kredi çektim demeniz hiçbir şekilde ispat niteliğinde olmayacak ve bankalar tarafından dikkate alınmayacaktır.

Kredi çekerken krediyi ödeyecek kişi olarak yüzlerce imza atıyorsunuz. Her ne kadar dolandırıldım deseniz de banka borcun sizin olduğunu söyler ve her geçen gün gecikme faizi işletir. Ödemekten kaçınırsanız bankalar tarafından öncelikle ihtar çekilir ardından da yasal yollara başvurulur.

başkası için kredi çektim ne yapmalıyım

Bankalar tarafından Genel Kredi Sözleşmesine istinaden kredi borcunu ödemeyen borçluya yetkili icra dairelerinde icra takip işlemi başlatılır. İcra takibi sonucunda başkası için çektiğiniz borcu ödemezseniz size ödeme emri tebliğ edilir. 7 gün içerisinde icra takibine itiraz etmez ve icranın durdurulmasını istemezseniz takip kesinleşir ve sonraki aşamaya geçilir.

İtiraz etmediğiniz takdirde bankalar borcunuzu haciz yolu ile tahsil etmeye çalışır. Bu hacizler maaş haczi, eşya haczi, araba haczi, taşınır veya taşınmaz malların  ile banka hesaplarındaki paranın haczi şeklinde gerçekleşebilir.

Başkası Adına Kredi Çektiniz Ancak Ödemiyorsa Ne Yapmalısınız?

Elbette başkası için çekilen kredi ödenmiyorsa kurtulma yolları vardır. Ama dilersiniz ki; bu süreç o kadar da kolay olmayacaktır.

Banka çekilen krediyi sizin borcunuz olarak gördüğünden dolayı başkası için kredi çektiğinizi umursamayacaktır. Bu nedenle de sizin bankaya ispat etmeniz herhangi bir değişikliğe sebep olmayacaktır.

Başkası adına kredi çektim ödemiyor diyorsanız yapmanız gereken ilk şey dava açmak olacaktır. Eğer karşıdaki kişiyle uzlaşamıyor, anlaşamıyor veya sizi sürekli erteliyorsa geç kalmadan UYAP üzerinden dava açmalısınız. Tabii ki dava açtığınız dönemde de çektiğiniz kredi borcunu ödemeniz gerekiyor.

Başkası Adına Çekilen Kredi Borcu İçin Dava Açmak

Başkası adına kredi çektim borcunu ödemiyor diyerek dava açmak da o kadar da basit değildir. Öncelikle elinizde yeterli delil olup olmadığını bilmek gerekiyor. Başkasının sözüne güvenerek hiçbir yazışma, mail, sözleşme veya kanıt niteliğinde olabilecek belge olmadan kredi çektiyseniz ispat etmeniz çok zor olacaktır. Hatta imkansıza yakın da diyebiliriz.

Peki başkası adına kredi çektiğinizi nasıl ispatlayabilirsiniz?

  • Kredi çektiğiniz kişi ile aranızdaki WhatsApp, SMS veya sosyal medya yazışmaları,
  • Yazılı olarak borcun bulunduğunu bildirir  herhangi bir belge,
  • Başkası için kredi çektiğinize şahit olacak tanıklar,
  • Aranızda gerçekleşen herhangi bir yazılı anlaşma,
  • Arama kayıtları,
  • Kamera görüntüleri,
başkası adına çekilen kredi borcu için dava açmak

Yukarıda değinilen veya başkaca deliliniz bulunuyorsa en kısa zamanda bir avukata danışmanız sizi bu beladan kurtarabilir.

Açtığınız davada ispat yükümlülüğü tarafınıza ait olacaktır. Yani başkası için kredi çektiğiniz ancak ödeme yapılmadığı iddianızı ispat etmek için yeterli delil eşiğine ulaşmış olmanız gerekmektedir. Yoksa Mahkeme hakimi tarafından delil yetersizliğinden dolayı mevcut dosya kapsamına göre karar verilir.

Unutmayın ki; mahkemeler sizi ya da size borçlu olan kişiyi tanımaz. Sadece ve sadece iki tarafın da sunduğu delillere bakarak iddialar ispatlandığı takdirde haklıya hakkını verir. O yüzden mümkün olduğunca delil niteliğindeki her şeyi mahkemeye sunmanız gerekmektedir.

Genel olarak ödenmeyen kredi borcuna ilişkin davalarda en büyük delil borçlu tarafın kredi çeken kişiye havale/eft yolu ile yaptığı ödemelerdir. Çünkü adına kredi çekilen kişi ilk aylar ödeme yaparak daha sonra ödemeleri aksatmaktadır. Bu nedenle adına kredi çekilen şahsın banka aracılığıyla size yapmış olduğu herhangi bir ödeme varsa banka dekontlarını mutlaka Mahkemeye sunmalısınız.

Mahkeme süreci uzun ve bir hayli yorucu olacaktır. Genellikle bu tür davalar 1-2 yıl civarında karara çıkmaktadır. Uzun bir süreç olsa dahi hakkınızdan vazgeçmeniz size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bize sorarsanız yapmanız gereken kredi borcu ödemeleri aksatmamak ve davanızı takip etmek olacaktır.

Kredi Çekilen Kişi ile Aranızda Sözleşme veya Delil Bulunmuyorsa Ne Yapmalısınız?

Bunu söylemek ne kadar zor olsa da; delil niteliğinde olan herhangi bir belge veya sözleşme yoksa iddianızı ispatlamanız imkansız hale gelecektir. Bu nedenle de tüm hukuki yollar sizin adınıza tıkanacaktır. Aranızdaki güven ilişkisine dayalı olarak başkası için kredi çekerseniz güven ilişkisi çerçevesinde borcu tahsil etmelisiniz.

başkası adına çekilen kredi ödenmezse ne yapmalısınız?

Çünkü mahkemeler sizin iddialarınızın doğru olup olmadığını sadece sizin beyanlarınızı esas alarak bilemez. Kanıt arar, kanıt yok ise; mevcut delil durumuna göre karar verir. Siz siz olun en yakınlarınız için bile kredi çekmeyin. Çekmek zorunda kalırsanız da geri ödenmeme ihtimalini de göz önüne alarak ödeyebileceğiniz kadar kredi çekin.

Başkası adına kredi çekmek sizin için bir nevi intihar olacaktır. Siz karşınızdaki kişiye ne kadar güvenirseniz güvenin, o kişide bir sıkıntı var ki kredi çekemiyor. Kredi vermek için bas bas bağıran bankalara bakarsak kredi çekememek neredeyse imkansız.

Deyim yerindeyse yoldan geçene kredi veriyorlar. Eee böyle bir ortamda kim kredi çekemez ki? Tabii ki borcuna sadık olmayan veya talep ettiği krediyi ödeyemeyecek olan kişiler. Peki bu kişiler bankaya karşı olan borçlarını ödeyemeyecek durumda ise; size karşı olan borçlarını nasıl ödesin?

Bir kişinin başına gelebilecek en kötü olaylardan biri olan başkası adına kredi çekme olayını yaşamamanızı temenni ederiz. Bu ve benzeri durumlar kredi notunuza da etki edecektir. Olumsuz etkilenen kredi notunuz için Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi? Başlıklı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın