Eğitim

Bilirkişi Nedir? | Bilirkişi Nasıl Olunur? | Bilirkişilik Şartları | Bilirkişi Maaşları

Herkesin merak ettiği ve oldukça havalı bir isme sahip olan meslek grubu hangisidir diye sorsak eminiz ki bilirkişi cevabını alırız. Peki ya bu bilirkişiler kimdir? Ne yer ne içerler? Bilirkişi nedir? Nasıl bilirkişi olunur? Şartları nelerdir? Maaşları ne kadardır? Bilirkişilik eğitimi nasıl alınır? Bilirkişilik sınavına nasıl girilir? Bilirkişilik alımı 2021 yılında ne zamandır ve benzeri sorularınıza cevap arıyorsanız; Tebrikler! Doğru yerdesiniz.

Bilirkişi Nedir?

Bilirkişi, teknik bir konu hakkında uzman görüşüne ihtiyaç duyulduğu takdirde gerekli incelemeleri yaparak rapor sunmakla yükümlü kişilere veya meslek grubuna verilen addır. Her alanda faaliyet gösteren bilirkişiler ağırlıklı olarak mahkemeler, savcılıklar ve sigorta şirketleri ile ilgili dosyalarda rapor düzenlemektedirler. 

Bilirkişiler, yükümlülük olarak tespit edilemeyen bir vakayı ya da olayı hakkaniyet ve adalet çerçevesinde değerlendirerek görüşleri ile tespitlerini rapor haline getirir. Örneğin gerçekleşen bir trafik kazasında kimin kusurlu olduğu konusunda teknik bilgiye ihtiyaç duyulduğundan dolayı motorlu taşıtlar ve Karayolları Kanunu hakkında uzman makine mühendisi bilirkişiler tarafından gerekçelerle birlikte kazaya ışık tutularak kusur oranları tespit edilir. 

Sadece trafik kazalarında değil hayatın her alanında yaşanan uyuşmazlıkların adaletli olarak değerlendirilmesi açısından bilirkişiler büyük bir önem arz etmektedir. Sizin de bilirkişi olmaya niyetiniz varsa hiç ertelemeden yola koyulmanızı tavsiye ederiz.

BİLİRKİŞİ NASIL OLUNUR 2021

Bilirkişi Nasıl Olunur?

Bilirkişi olmak için öncelikle Bilirkişilik Daire Başkanlığı’na başvuru yaparak faaliyet gösterdiğiniz alanda bilirkişilik kadrosu olup olmadığını danışmalısınız. Örneğin; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) olarak çalışıyorsanız bilirkişilik kadrosunda kendinize yer bulabilecekken Burp Suite hakkında uzmansanız alanınıza uygun bir kadro bulamayabilirsiniz. 

Tabii ki bilirkişi olmak için taşımanız gereken bazı şartlar var. Bu şartları taşımadığınız takdirde Bilirkişilik Daire Başkanlığı nezdinde bilirkişilik yapamazsınız. Şartları yerine getiremiyorsanız sigorta şirketleri, denetçi firmalar veya özel uzmanlık alanınızdaki problemlerin çözüm merciilerine başvuru yapabilirsiniz. 

Bilirkişi Olma Şartları 2021

  • TCK 53. maddesi kapsamına giren yüz kızartıcı suçları işlememiş olmak
  • Terör örgütleriyle bağlantınızın olmaması
  • Daha önce bilirkişilikten atılmış veya men edilmiş olmamak
  • Memuriyetten atılmamış olmak
  • Farklı bir bölge kuruluna bilirkişilik kaydı bulunmaması (Her bölge için ayrı ayrı bilirkişilik listeleri oluşturuluyor. Bu listelerden sadece bir tanesinde görev almanız gerekiyor.)
  • Bilirkişilik temel eğitimini tamamlamış olmak
  • Faaliyet göstereceğiniz uzmanlık alanınızda en az 5 yıl fiilen çalışmış olmak (Bazı istisnai mesleklerde sürelerde değişiklik olabilir.)
  • Uzmanlık alanınıza ait diploma, mesleki yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi veya ustalık belgesine sahip olmak

Yukarıda belirtilen bilirkişilik şartlarını karşılıyorsanız uzmanlık alanınız doğrultusunda bilirkişilik yapmanızda hiçbir engel bulunmamaktadır. Bana kim neden bilirkişilik yaptırsın diye düşünmeyin çünkü her alanda bilirkişi ihtiyacı doğabiliyor. Size verilen fırsatı iyi değerlendirip nitelikli bir nihai bilirkişi raporu sunduğunuz takdirde daha fazla dosya tevdii ile kendinizi tanıtabilirsiniz.

Bilirkişilik Eğitimi

Bilirkişilik yapmak için öncelikle Bilirkişilik Bölge Kurulunuzun “Bilirkişilik Temel Eğitimi Sertifika Programı” kapsamında başvuru yapmalısınız. Kurs sürecini başarılı şekilde noktaladığınız takdirde bilirkişilik sertifikasını almaya hak kazanacaksınız. Faaliyet gösterdiğiniz uzmanlık alanınız dikkate alınarak Bölge Kurulları tarafından farklı şartlar da ileri sürülebilir. 

Bölge Kurulu tarafından gerekli görülen şartları karşılamanız ve bilirkişilik eğitimini başarıyla tamamladığınız takdirde resmi olarak bilirkişilik yapabilirsiniz. Bilirkişilik eğitimlerini bağlı bulunduğunuz Bilirkişi Bölge Kurulu veya üniversiteler aracılığıyla alabilirsiniz.

Bilirkişiler tarafından genel olarak özel üniversitelerin bilirkişilik sertifika eğitim programları tercih ediliyor. Fakat sizin alanınız ile ilgili bir kurum/kuruluştan alacağınız bilirkişilik eğitimi sizi bir adım ileri taşıyacaktır.

Bilirkişi Sınavı

Bilirkişilik yapmak için herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Bilirkişilik temel eğitimini aldığınız ve bunu belgelediğiniz takdirde Bilirkişilik Bölge Kurulu’na başvuru yaparak bilirkişi adayı olabilirsiniz. Tabii ki eğitim sürecinde çeşitli sınavlara tabi tutulacaksınız. Dilersiniz ki her eğitim alanın bilirkişi olması meslekte kaliteyi düşüreceği gibi farklı problemlere de yol açacaktır.

Bilirkişi Alımı Başvurusu

Bilirkişi alımları herhangi bir tarihe bağlı olmaksızın re’sen yapılmaktadır. Bilirkişi olma şartlarını karşılıyorsanız dilediğiniz zaman Bilirkişilik Bölge Kurulu’na müracaat ederek evraklarınızı teslim edebilirsiniz. 

Tüm şartları karşıladığınız takdirde bilirkişilik kurulu tarafından değerlendirmeler yapılacak ve kaç kişinin bilirkişilik listesine alınacağı, kimlerin elenip kimlerin kabul edileceği belirlenerek Bölge Kurulu listeleri halinde websitesinde yayınlanacaktır. 

Bölge Bilirkişi Kurulları yaklaşık 1-2 senedir yeni bilirkişi kabulüne ihtiyaç duymadığından yeni isimleri listeye eklemiyor ancak siz başvurunuzu yaptıktan sonra listeye girmeyi bekleyebilirsiniz.

Bilirkişi Maaşları

Bilirkişiler sabit bir maaşa bağlı olmaksızın dosya kapsamına göre takdir edilen ücretler bazında çalışırlar. Örneğin rapor sunmak için bir gününüzü alacak bir dosya ile aylarca araştırma ve inceleme yapacağınız dosya takdir edersiniz ki aynı ücrete tabi olmayacaktır. 

BİLİRKİŞİ MAAŞLARI NE KADAR 2021

Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından belirlenen bilirkişilik asgari ücret tarifesi 2021 yılı itibariyle dosya başına minimum 240,00-TL, maksimum 640,00-TL olarak belirlenmiştir. Tabii ki bu ücretlere çalışmayacaksınız. Hakim veya dosya tevdii eden birim amiri tarafından takdir edilecek bilirkişi ücretleri ortalama olarak dosya başına 600,00-TL ile 2.000,00-TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bilirkişiliğe başvuru yapmadan önce adliye kapılarını aralayacağınızı unutmayın. Yoğun iş yükü ve stres altında çalışmanızın olağan bir durum haline gelebileceğini de göz ardı etmeyin. Eğer ki illaki adli işlerle uğraşmaya niyetiniz varsa Zabıt Katibi Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar? Kimler Katip Olabilir 2021 başlıklı makalemizi inceleyerek zabıt katipliği alımlarına başvuru yapabilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Adalet Mezunları İş İmkanları | Adalet Mezunu Ne İş Yapar 2021
  2. Geri bildirim: Kuruma İbraz Ne Demek? Kurum Talebi Ile Farkları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu