Çalışan Kadın Ölen Eşinin Maaşını Alabilir Mi? Kadınlar Çift Maaş Alır Mı?

Share

Çalışan kadın ölen eşinin maaşını alabilir mi? Yakınları vefat eden çalışan kadınların çift maaş almasında hiçbir engel bulunmamaktadır. Tabii ki alabilir. Çok merak edilen çalışan kadın ölen eşinin maaşını alabilir mi sorusunun cevabını yazımızda sizler için hazırladık.

Çalışan kadınlar eşleri ya da babaları vefat ettiğinde onların maaşını almaya devam edebilir. Bu durumda iki maaş alınması da olanaklı hale gelir. Ancak çalışan kadının ölen eşinin maaşını ya da ölen babasının maaşını alabilmesi için bazı şartların sağlanmış olması gerekir.

Peki, bu şartlar nelerdir? Çalışan kadının ölen eşinin maaşını alabilmesi için ne yapması gerekir? Başvuru koşulları ve merak edilenler yazımızın devamında yer alıyor.

kadınlar çift maaş alabilir mi

Kadın, Eşi Ölmesi Durumunda Çift Maaş Alabilir Mi?

Ülkemizin sosyal güvenlik mevzuatı ölen sigortalı kişinin ailesini korumak için bazı düzenlemeler barındırır. Bu düzenlemeler ölen kişi sigortalı ise; eşinin maaşını almasına da olanak tanıyabiliyor.

Bazı durumlarda mümkün olan çift maaş alma durumu aynı zamanda kişinin erkek ya da kadın olması ile de alakasız olarak veriliyor. Vefat eden kişinin erkek kalan kişinin kadın olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Erkeğin eşi ölmesi durumunda çift maaş alamadığı yanılgısı doğru sanılan yanlışlardan biridir. Kadının eşi ölmesi durumunda çift maaş alabildiği gibi erkeğin de eşi ölmesi durumunda çift maaş alması mümkündür.

Ancak bunun için taşınması gereken bazı nitelikler bulunuyor. Ölüm maaşı verilirken kişinin kadın ya da erkek olmasına bakılmaz. Kişilerin evli olup olmamaları esas dikkat edilen husustur.

Bununla birlikte kadın emekli ya da çalışan biri olabilir. Kadının çalışması ya da emekli olması da eşinin maaşını alması önünde bir engel teşkil etmez.

Dul Maaşı Alınabilmesi İçin En Az 900 Gün Prim Ödenmiş Olmalı

Çalışan kadının ölen kocasının maaşını alabilmesi için diğer bir tabir ile dul maaşı alabilmesi için ölen kişinin en az 900 gün boyunca priminin yatırılmış olması gerekiyor.

Bu şartın sağlanması halinde çalışan kadın ölen eşinin maaşını alabilir. Prim günü kurumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ölen kişi Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na bağlı ise 1800 gün boyunca ölen kişinin priminin ödenmiş olması şarttır. SSK tarafından primi ödenmiş olan kişiler için ise prim günü en az 900 gün olarak biliniyor.

Bu şartların sağlanması halinde çalışan kadın ölen kocasının maaşını alabilmektedir.

çift maaş alma şartları nelerdir

Çalışan Kadın Ölen Eşinin Maaşını Alabilir Mi? Koşulları Nelerdir?

Eşi vefat eden kadına ölen kişinin sigortalı bulunduğu süre yeterli olması durumunda başka bir koşula bakılmaksızın maaş bağlanmaktadır. Bir başka ifade ile çalışan kadının ölen eşinin maaşını alması için öncelikli olarak evli görünmeleri gerekir

. Sonrasında vefat eden kişinin priminin yatırıldığı gün sayısı incelenir. Kişinin bağlı bulunduğu kuruma bağlı olarak yeterli gün boyunca primi yatmış olan vefat eden kişinin eşi ister çalışsın ister çalışmasın ikinci bir maaş alabilir.

Çalışan kadının ölen kocasının maaşını alması için bu niteliklerin sağlanması gerekir. Kadın emekli de olsa çalışıyor da olsa ölen eşinin maaşını ikinci bir maaş olarak alabilmektedir. Aynı durum erkek için de geçerlidir.

Çalışan kadının ölen eşinin maaşını alabilmesi için yukarıda yer alan şartlar yerine getirilmelidir. Kadının emekli olma zorunluluğu yoktur. Kadın çalışabilir ya da ev hanımı olabilir.

Bu durumların hiçbiri ölen eşinin maaşını alması önünde bir engel teşkil etmez. Çalışan kadının ölen eşinin maaşını alması hakkında merak edilen bilgilere yazımızda yer verdik.

You may also like...

1 Response

  1. 27 Mart 2021

    […] sahibi her haneye ulaşmayı hedefliyor. Maddi durumu kötü olan, asgari geçimini sağlayamayan, ölen eşinin maaşı ile geçinen, sigortası bulunmayan, okul ihtiyaçlarını karşılayamayan her birey hane yardımı kapsamında […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: