Cimer Şikayet İptal Mümkün mü? Cimer Şikayet Silme ve Başvuru Geri Alma 2021

Cimer şikayet iptal etme, son dönemlerin en sık aranan konularından biri oldu. Cimer şikayeti geri alma talebinde bulunan vatandaşlar, hatalı cimer şikayeti yapmaları veya şikayete gerek kalmaması nedeni ile başvuru silme işlemine rağbet gösteriyor. Cimer şikayetinden vazgeçmek mümkün mü değil mi diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımızın devamında detaylı şekilde açıklayacağız.

Cimer şikayet iptal etme, 2006 yılında kurulmuş olan Cimer’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) edilen şikayeti geri almak amacıyla sıkça başvurulan bir yöntemdir. Genellikle ihbarda bulunan kişiler, hatalı şikayet veya çözülen sorunlar nedeni ile işletme ya da kişileri mağdur etmemek adına şikayetlerini iptal ediyor. Neden diye soracak olursanız; Cimer başvuru iptali yoluna gitmezseniz şikayet edilen kişi ya da kurumun ceza ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Cimer Şikayet İptali Mümkün mü?

Cimer başvuru iptali elbette mümkündür. Hatalı veya mükerrer işlemlerden dolayı kişilerin zarar görmesini önleyici mahiyette ihbarda bulunanlar tarafından yapılan başvuru silme konusunda herhangi bir engel yoktur.

Cimer ihbar iptal etme talebinde bulunan birçok kişi gerekçe olarak; sorununun çözülmesi, yanlış anlaşılma, hatalı şikayet veya şikayetten vazgeçme nedeniyle başvurusunun iptalini istemektedir. Eğer siz de bunlardan birine sahipseniz çok kolay şekilde Cimer şikayeti iptal etme yoluna giderek uzlaşma sağlayabilirsiniz.

cimer şikayet iptal etme

Cimer şikayet iptal etmek veya geri almak tabii ki mümkün ancak bazı şartları vardır. Cimer ihbar iptal etme şartları şöyledir;

  • Cimer internet sitesinden veya ALO 150 hattından şikayet iptali talebinde bulunmak,
  • Daha önce edilen ihbarın sonuçlandırılmamış olması,
  • Şikayet geri alma talebinde bulunulduğunda şikayet tarihi üzerinden 2 ay geçmemiş olması,

Cimer’den veya ALO 150 hattından talepte bulunduktan sonra şartları karşılıyorsanız şikayetiniz iptal edilecektir. Ancak ihbarınız karara bağlanmış olursa, (Örneğin; şikayet edilen kişi hakkında yasal işlem yapılmış olması veya ihbarın asılsız olarak değerlendirilmesi) şikayet geri alma konusunda yapacak bir şey kalmıyor. Şikayetten vazgeçme işlemlerinde 2 ay şikayet iptali süresi vardır.

Cimer Şikayet Geri Alma Nasıl Yapılır?

Cimer şikayet geri alma işlemini yerine getirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Başvuru silmek için ALO 150’yi arayabilir veya Cimer’in internet sitesi aracılığıyla şikayetten vazgeçme talebinizi ileterek ihbarınızı iptal edebilirsiniz.

Cimer başvuru silme işlemi için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

  • Öncelikle Cimer’in internet sitesine E-Devlet şifremiz ile giriş yapıyoruz.
  • Ardından açılan sayfada görselde göründüğü gibi “İstek” kutusunu seçerek bilgilerinizi doldurunuz.
cimer başvuru silme
  • Kişisel bilgilerimizde herhangi bir eksiklik bulunmadığı takdirde söz konusu şikayet iptal talebimizi gerekçeleri ile yazıyoruz.
  • Delil veya sorununuzun çözüldüğüne dair kanıtınız varsa ek olarak ekleyerek ileri seçeneğine tıklıyoruz.
cimer şikayet iptal etme
  • Eğer şikayetimiz bir kamu kurumu veya kamu personeli ile alakalı ise; ilgili bakanlık ya da birimi seçerek şikayetimizi iletiyoruz. Emin değilseniz veya kamu kurumu ile alakalı değilse herhangi bir şey seçmenize gerek yoktur.
  • Yasal bilgilendirmeyi okuyarak ileri demeniz yeterlidir.
cimer şikayet geri alma

Bu adımları uyguladıktan sonra sadece Cimer başvurusunun sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Cimer Başvuru İptali Ne Zaman Sonuçlanır?

Cimer başvuru iptali, yaklaşık olarak 1 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin yoğunluğuna göre değişebileceği dikkate alınmalıdır. Fakat ihbar iptal etme talebiyle Cimer’in kapısını çalan vatandaşlar genellikle bu süreler içerisinde şikayet iptali yapabildiklerinden bahsetmektedirler.

Cimer şikayet ve başvuru iptali konusunda merak ettiğiniz bir konu olursa Gündem kısmına göz atabilir veya yorumları kullanarak bize sorabilirsiniz.

Yorum yapın