DA PA Değerleri ve Anlamları | Moz SEO Checker

Websitesi sahiplerinin merak ettiği konulardan biri olan Moz DA PA değerleri ve Website Seo Checker değerlerinin anlamlarını adım adım işleyeceğiz.

Domain sahiplerinin ve yüce arama motorumuz olan Google’ın en dikkat ettiği konulardan biri olan DA PA değerleri domainin dış görünüşüdür. Domain otoritesini artırmak için kullandığınız site analizlerinin ne anlama geldiğini anlamanızı sağlayacağız.

DA (Domain Authority) Değeri Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere DA (Domain Authority) değeri domaininizin gücünü yansıtan en büyük aynadır. DA değerini belirleyen birçok faktör olmak ile birlikte domain yaşı hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından size duyulacak güvenin ilk adımıdır. Nasıl ki 10 yaşındaki bir çocuktan daha çok 50 yaşındaki bir bireye güveniyorsak alan adınız için de aynı durum geçerlidir.

  • Domain Yaşı

Konuya Google’ın merceğinden bakacak olursak; yaşlı domainler uzun yıllardır açık olan ve güvenilir kaynaklar olarak görülmektedir. SEO’ya girişin ilk derslerinden biri olan bu kriteri yükseltmeniz mümkün olacağı gibi düşürmeniz de mümkün.

Sadece domain yaşınız ile alakalı olmayan DA değeri, internet aleminde sitenizden nasıl bahsedildiği ve alan adınızın güzelliği ile de belirlenir.

  • Domaininize Yapılacak Tavsiyeler

Örnek verecek olursak; tanımadığınız biri hakkında kötü şeyler duyarsanız siz de kötü olduğunu düşünürsünüz. Aksine iyi şeyler duymanız durumunda da tanımanıza gerek dahi olmadan güven ortamı oluşacaktır. Domainler için de aynı durum geçerli olup Google tarafından sevilen sitelerden aldığınız backlinkler domain otoritenize olumlu yönde etki edecektir.

  • Alakalı Alan Adı

Haber ile alakalı bir domaine sahipken içeriğinin oyun sitesi olması sizce de garip olmaz mıydı? Evet! Olurdu. Google’da bizim gibi düşünüyor olacak ki alan adlarında en dikkat ettiği noktalardan biri de alakalı isimler bekliyor oluşudur.

Saç modelleri ile ilgili arama yapıyorsanız saç ve moda ile alakalı bir domain kolayca ilginizi çekebilecekken programlama terimleri ile alakalı bir alan adına bakmanız oldukça uzak bir ihtimaldir. SEO uzmanları ve arama motorları da diyor ki alan adınızı olabildiğince kısa ve içeriğiniz ile alakalı seçin. Bu vesile ile yüksek DA değerine sahip olmanız işten bile değil!

da pa değerleri ve anlamları

PA (Page Authority) Değeri Nedir?

DA değeri, sitenizin dıştan görünümü ile alakalı olduğu gibi; PA değeri de sitenizin iç kısmının kalitesine işaret eder. İngilizcede Page Authority (Sayfa Otoritesi) olarak anılan PA değeri, kaliteli ve SEO uyumlu içerikleriniz ile ön plana çıkmanızı sağlayan bir kriterdir. Özgün ve kaliteli bir site neden ziyaret edilmesin ki? Domaininizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız özellikle bu konuya yoğunlaşmalısınız.

Hepimizin ilgi alanları vardır illaki ve bununla alakalı olarak takip ettiğimiz siteler vardır. İşte bu siteler sayfa kalitesi ile sizin zihninize kazınmış durumdadır. Örneğin R10.net forumu domain olarak pek bir anlam ifade etmemesine rağmen içerikleri sayesinde webmasterler tarafından en çok ziyaret edilen siteler arasındadır.

Siz de kaliteli bir site sahibi olmak istiyorsanız kaliteli içerikleriniz olmalıdır. DA PA değerleri için insanlardan örnek verecek olursak; DA değeri güzellik ya da yakışıklılık ise PA değeri karakterdir. İlk bakışta güzelliğe aldanmamıza rağmen kişiyi gerçekten yansıtan faktör karaktedir.

TB (Total Backlink) Nedir?

Moz Pro veya Website Seo Checker kullanarak sitenizi analiz ediyorsanız bu başlık ilginizi çekebilir. TB değeri Total Backlink (Toplam Backlink) anlamına gelir. Basite indirgeyecek olursak sitenizden ne kadar bahsedildiği hakkında size genel bir bilgi verir. Sitenize 5 farklı siteden link çıkışı olmuş ise toplam backlinkiniz 5 olacaktır.

TB değerinizin çok yüksek olması siteniz için faydadan çok zarara yol açabilir. Sitenize verilen link çıkışları kaliteli olmalıdır. Spam siteler veya Google’ın sevmediği alan adları aracılığı ile sitenizin 100 kez tavsiye edilmesi size zarar verecekken az sayıda kaliteli siteden backlink çıkışı olması sitenize değer katabilir.

QB (Quality Backlink) Nedir?

QB değeri, Quality Backlink yani backlink kalitesi anlamına gelir. Dofollow veya Nofollow geri bağlantılar sayesinde sitenizin otoritesi artabilir. Bu kalite hesaplamasının kesinliği olmamak ile birlikte SEO dünyasının liderleri konumunda olan Semrush, Moz ve Web Site Seo Checker tarafından analiz edilen verilere dayanılmaktadır.

moz site analizi

PQ (Page Quality) Nedir?

PQ değeri, Page Quality teriminin kısaltılması olup Türkçede ‘Sayfa Kalitesi’ anlamına gelmektedir. Aldığınız backlinkler sayesinde yükselen bu değer sitenize geri bağlantı veren sitelerin ne derece kıymetli olduğuna dair bir işarettir.

MT (Moz Trust) Nedir?

MT değeri, Moz tarafından hesaplanan bir güvenilirlik düzeyidir. Açılımı Moz Trust olan bu değeri, resmi kurumlar ve devlet sitelerinden alacağınız geri bağlantılar sayesinde kolayca yükseltebilirsiniz.

Google’a göre devletler güvenilir birimler olduğundan dolayı devlete bağlı kurum ve kuruluşların sitelerinden sağlanacak backlinkler de güvenilir backlinklerdir.

SS (Spam Score) Nedir?

SS değeri, adından da anlaşıldığı gibi sitenizin spam skorunu yansıtan değerdir. Telif hakkı ile korunan içerik paylaşmak, DMCA, kopya makaleler ve domaininize uygulanan cezalar bu skoru oldukça olumsuz etkilemektedir.

Diğer değerlerin aksine SS değeriniz ne kadar düşük ise siteniz için bir o kadar iyidir. Yüksek spam skorlu domainler Google tarafından aforoz edilerek en arkalara atılmıştır.

OS (Off-Page SEO) Nedir?

OS değeri, nam-ı diğer Off-Page SEO skoru sitenizin dış etkisini yansıtan değerdir. Yukarıda bahsi geçen tüm başlıkların tek bir skalada skorlanması diyebiliriz. OS değerine bakarak sitenizin kalitesi hakkında önemli derecede bilgi sahibi olabilirsiniz.

DA PA değerleri hakkında daha fazla merak ettiğiniz bir konu varsa lütfen yorumlarda belirtiniz.

“DA PA Değerleri ve Anlamları | Moz SEO Checker” üzerine bir yorum

Yorum yapın