Elektronik Tebligat (UETS) Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar 2021

Elektronik tebligat nedir?

Bu makalemizde elektronik tebligat nedir, detaylı UETS kullanımı, elektronik posta nasıl kullanılır, nasıl alınır gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

27 Ağustos 2015 günü Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanan 213 sayılı “Vergi Usul Kanunu” kapsamına göre; tebliğ işlemlerinin “Tebligat Kanunu” hükümlerine bağlı kalınarak elverişli elektronik adreslere yapılmasına imkan yaratmıştır.

Elektronik posta, gelişen internet teknolojisi ve web servislerine ayak uyduran bir uygulama olmak ile birlikte hayatımıza girdiği andan itibaren büyük kolaylıklar sağlayan bir nevi mail aracıdır. Günümüzün büyük bir kısmını bilgisayar veya telefon başında geçiren bir topluluk için geç kalınmış bir hareket olarak bile nitelendirilebilir.

Elektronik tebligat ne zaman kullanılmaya başlandı?

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) 01.01.2016 tarihi itibari ile ülkemizde kullanıma sunulmuştur. Adli ve idari işleri kolaylaştırmak amacı ile hayatımıza giren bu teknolojinin kısa zamanda nüfusumuzun büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılacağını düşünüyorum.

elektronik tebligat

Elektronik tebligat nasıl alınır?

Elektronik posta adresinizi bireysel olarak kullanacak iseniz “PTT Elektronik Posta Ön Başvuru” ekranından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten çok anlamam diyorsanız PTT merkezlerine giderek bireysel elektronik posta kullanmak için başvuru yapabilirsiniz fakat unutmayın ki sıranın size gelmesi uzun zaman alabilir.

Tüzel kişiler için PTT merkezlerinden başvuru zorunluluğu bulunmaktadır.

UETS alırken hangi belgeler gereklidir?

 • Gerçek kişi (Bireysel): Üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu Nüfus Cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport
 • Tüzel kişi (Şirket): Merkezi kayıt sistemi (MERSİS) bilgileriniz veya MERSİS kaydınız yok ise tüzel kişiliği ispatlayan belgeler
 • PTT merkezleri belirtilen belgeler dışında belge isteme hakkına sahiptir.
ptt uets

Elektronik posta (UETS) zorunlu mu?

Bireysel elektronik posta kullanıcıları için herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Avukat, bilirkişi, tüzel kişi (şirket) değilseniz elektronik tebligat almamanız mümkündür.

Elektronik posta (UETS) ücretli mi?

PTT tarafından her elektronik posta kullanıcısı için ücretsiz 100 MB arşiv kotası sağlanmaktadır. Bu da demek oluyor ki; sürekli adli veya idari işleriniz olmuyorsa size fazlasıyla yetecek bir kotanız vardır. Tarafınıza tebliğ edilen elektronik postalardan ötürü herhangi bir masraf ödemeniz gerekmemektedir.

Elektronik posta adresi düzenlenebilir mi?

UETS adresiniz PTT tarafından 1 defa atanarak kullandığınız süre boyunca herhangi bir müdahalede bulunamayacağınız 15 haneli rakamdan oluşan bir adrestir.

Elektronik tebligat (UETS) kullanımı

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz UETS hesabınız için yapmış olduğunuz başvuruda tarafınızdan istenecek belgeler ışığında tebligatlar SMS veya elektronik posta olarak tarafınıza yönlendirilecektir. PTT UETS E-Tebligat ekranınız vasıtasıyla tebligatlarınızı görebilirsiniz. Ölüm, iflas etmek, hüküm giymek ve benzeri bir durumunuz yoksa UETS adresiniz aktif kalacaktır. 7 gün 24 saat erişim sağlayabilirsiniz.

e tebligat

Elektronik posta tebliğ süresi ne kadardır?

Elektronik posta ilgili makam veya kişi tarafından gönderildiği günden itibaren 5 gün içerisinde okunmalıdır. Okunmamış ise otomatik olarak okumuş sayılacaksınız. Bu nedenle günlük olarak UETS hesabınızı kontrol etmekte fayda vardır.

Elektronik posta avantajları:

 • Adli ve idari makamlarda evrak sayısını minimuma indirmiştir.
 • Kağıt tasarrufu ile bize daha yeşil bir gelecek sunar.
 • Elektronik postalarınıza 30 gün boyunca ulaşabilirsiniz.
 • 5 günlük tebliğ süresi ile yargılama hızını yükseltmiştir.
 • Ücretsiz üyelik imkanı vardır.
 • Hızlı haber alma fırsatı tanır.

Elektronik posta dezavantajları:

 • 5 günlük tebliğ süresi sonunda evrakı okumamış olsanız bile okunmuş sayar.
 • Fiziken gözünüzün önüne alarak unutmayacağınız bir evrak yoktur.
 • 30 gün sonunda elektronik posta kendini imha eder.
 • UETS sahibi olmak için uzun uğraşlar vermenize sebep olabilir.

Uzun lafın kısası elektronik tebligat iyidir hoştur ve hayatımızı kolaylaştıracaktır. Yükselen teknolojiye ayak uydurabiliyor olmamız sevindiriyor.

Daha fazla içerik görmek istersen Genel Kategorimizi ziyaret edebilirsin.

Yorum yapın