Programİnternet

En İyi ve En Hızlı Kasmayan Android Emülatör Uygulamaları 2021 (Windows PC, Mac)

Zamanımız kısıtlı olduğu için her şeyin en iyi ve en hızlısını arıyoruz değil mi? Peki neden PC için en iyi Android emülatör uygulamalarını kullanmıyoruz ki? Düşük sistem gereksinimlerine sahip olan hafif Android emülatör uygulamaları sayesinde kasmayan bir Android deneyimi yaşayabileceksiniz.

Emülatörler bir nevi android’e çevirme işlemini yapan uygulamalardır. Android cihazlarda kullanabileceğiniz uygulamaları PC üzerinde de açabilmenize imkan sağlar. Peki en iyi android emülatörler hangisidir, pc için en hızlı kasmayan android emülatörler hangileridir, en az kasan hızlı ve düşük sistem gereksinimi gerektiren android emülatörleri sizler için derledik.

Android Emülatör Nedir?

Android emülatörü, sadece Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz uygulamaları PC’nizde kullanmanızı sağlayan bir taklit uygulamasıdır. Mobil aplikasyon süreci bilgisayar yazılımlarına oranla daha hızlı geliştiğinden dolayı bilgisayar yazılımcıları birçok Android APK’sını yakalayamadı.

Android’in hızına yetişemeyen yazılımcılar, kullanıcıların PC üzerinde Android işletim sistemi kullanmasını sağlaması amacıyla emülatörler yarattı ve piyasaya sürdü. Android emülatörler yaratılış amacı itibariyle android kodlamalarında yapılabilecek hata ayıklamalarına esas olmak üzere deneme yanılma sistemi olarak kurulmuştu. Ancak MAC ve PC kullanıcı tarafından yoğun rağbet göre emülatörler, herkese android keyfini deneyimletti.

Android Emülatör Uygulamaları Ne İşe Yarar?

Emülatör, kelime anlamı ve kullanım amacı itibariyle mevcut olan bir yazılımı taklit ederek farklı bir işletim sisteminde çalıştırmaya yarayan uygulamadır. Emülatörler sayesinde Android için üretilmiş APK’lar, yazılımlar, aygıtları Windows PC ve Mac cihazlarımızda da kullanabiliriz.

android emulator

Hızlı gelişen Android sektörünün yanında güvenlik tedbirlerini elden bırakmayan Apple ve Windows şirketleri, uygulama alanında oldukça seçici davranmaktadır. Bu nedenle de Android kullanıcıları tarafından yoğun olarak kullanılan birçok uygulama IOS ve Windows PC’lerde bulunmamaktadır.

Android emülatörler de tam da burada devreye girerek hem IOS cihazınızı hem de bilgisayarı androide çevirme  imkanı tanıyor. Tabii ki piyasada yüzlerce Android emülatörü var. Peki aralarında en iyisi hangisidir? Bize sorarsanız makalemizin devamına göz attığınızda bu sorunun cevabını fazlasıyla almış olacaksınız.

PC İçin En İyi Kasmayan Android Emülatör Uygulamaları 2021

Yüzlerce emülatör arasından PC için en iyi Android emülatörünü seçmek hayli zor olsa gerek. Neyse ki bizesorarsan.com ekibi olarak sizler için en hızlı ve kasmayan emülatörleri inceleyerek derledik. Windows PC ve Mac cihazlarınız için en iyi emülatör uygulamaları 2021 yılında hat safhaya ulaştı.

Önceki yıllarda piyasa hakimi BlueStacks iken; sonradan çıkan bluestacks benzeri alternatif programlar sayesinde emülatör sektörü epey kızıştı. Dilerseniz gelin PC’leriniz için en iyi emülatörleri birlikte inceleyelim.

LDPlayer | En Hızlı Emülatör | Düşük Sistem Gereksinimleri

Tam bir oyun canavarıyım, oyunsuz yaşayamam diyorsanız LDPlayer tam da size göre! Android oyunlarını oynamak için en hızlı emülatör hangisidir diye soracak olursanız oyumuzu hiç düşünmeden LDPlayer’den yana kullanırız.

LDPlayer’ın diğer Android emülatörlerine kıyasla en ayırıcı özelliği olarak hızı dikkat çekiyor. PC üzerinde sanki android bir cihaz kullanıyormuş gibi oyun oynayabilirsiniz. Tabii ki kullanım tercihiz farklılık gösterebilir ancak emülatörlerin en çok oyun oynarken kastığını düşünürsek LDPlayer bu konuda bir numara.

ldplayer android emulator

Hız avantajına ek olarak LDPlayer birden çok oyun veya uygulamayı aynı anda açmanıza imkan sağlar. Windows PC’ler için en güvenli emülatörlerden biri olmakla sınırlı kalmayarak virüs vb. sorunlar ile sizi uğraştırmaz. Diğer emülatörlerdeki reklam sayılarına göz attığımızda neredeyse reklamsız android emülatörü diyebiliriz.

LDPlayerTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows 7, 8, 8.1, 10 (32 bit / 64 bit)
Minimum İşlemciIntel veya AMD çift çekirdek işlemci
Kaç GB RAM Gerekir?OpenGL 2.0 ve üstü / 2 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?36 MB depolama alanı / 3 MB dosya boyutu
AvantajlarReklam sayısı, Hız, Oyun için kullanıma uygun

Bizesorarsan.com Puanı 9/10

Bluestacks | En İyi Android Emülatör | FPS Uygun

Bir zamanların zirveye oynayan emülatör uygulaması olan BlueStacks, şu an piyasanın zirvesinde yer almasa da hala en iyi emülatörler arasında listelenmeye devam ediyor. PC’de Android oyunları oynamak için en mantıklı uygulamalardan biri olan BlueStacks, yıllardın ücretsiz hizmet vererek kullanıcılarının takdirini topluyor.

BlueStacks v5 sürümü ile tekrardan emülatör dünyasına göz kırparak zirvedeki tahtını geri almaya kararlı görünüyor. Yeni sürümde en hafif ve en hızlı android emülatörü olduklarını iddia ediyorlar. Tabii ki yine son karar kullanıcıların olacak.

bluestacks android emulator

Geçmişten bu yana tanınan ve güvenli olan Bluestacks, tüm cihazları sanallaştırarak APK yüklemenize imkan sağlıyor. Diğer cihazlara oranla daha az donma yaparken aynı zamanda RAM’i de arttırılabiliyor. Bu sayede BlueStacks emülatörü hızlandırarak benzersiz bir oyun keyfi yaşayabilirsiniz.

BlueStacksTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows 7, 8, 8.1, 10 (32 bit / 64 bit)
Minimum İşlemciIntel veya AMD işlemci
Kaç GB RAM GerekirEn az 2 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?5 GB boş disk alanı
AvantajlarStabil FPS, Güvenli, Oyun oynamaya uygun

Bizesorarsan.com Puanı 8.7/10

Gameloop | PUBG İçin En İyi Android Emülatörü | Yüksek FPS

Gameloop, adından da anlaşılacağı üzere; oyun oynamak için yaratılmış bir android emülatörüdür. Neredeyse tüm APK ve uygulamalar ile uyumlu olan Gameloop uygulaması, düşük sistem gereksinimi gerektiren cihazlar için birebirdir.

gameloop android emulator

Gameloop, yüksek kalitedeki grafikleri ile hafif bir emülatör olma ünvanını elden bırakmıyor. Emülatör uygulamalarının daha az alan kaplayarak daha çok işlev gösterebileceğini kanıtlar nitelikte olan Gameloop, kullanıcıların BlueStacks benzeri uygulamalar arasındaki en yoğun tercih ettiği uygulamadır. Bu tercihin başlıca nedeni olarak PUBG oyununu en hızlı çalıştıran emülatör olması yer alıyor.

GameloopTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows 7, 8, 8.1, 10 (32 bit / 64 bit)
Minimum İşlemciMinimum 1.8 GHz Intel veya AMD işlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 3 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?2 GB boş disk alanı
AvantajlarPUBG Mobile destekliyor, oyun için emülatör, güvenli

Bizesorarsan.com Puanı 8.4/10

Nox Player | Kasmayan Hızlı Android Emülatör

Nox Player, en sık güncellenen emülatörlerinden biridir. Sürekli güncellendiği dikkate alınarak hata payı en düşük olan ve sürekli geliştirildiği için daha iyi performans yakalamanız oldukça olası bir durumdur. Windows PC ve Mac cihazlarda sorunsuz olarak kasmadan, donmadan çalışan en hızlı emülatörler arasında gösteriliyor.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra Nox Emülatör, diğer emülatörlere oranla çökme ve kasma yapmaz. Yüksek FPS hızları ile keyifli bir deneyim yaşatır. Ayrıca çoklu kontrol desteği ile haricen kullanacağınız Joystick ve gamepadleri destekleyerek oyun oynamaya teşvik ediyor.

nox player android emulator

Tüm APK ve uygulamaları destekleyen Nox Player, bilgisayarınızda veya Mac cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca Showbox Android uygulaması aracılığıyla sadece oyun oynamakla sınırlı kalmayarak birbirinden güzel filmler de izleyebilirsiniz. Hangi filmi izleyeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız Karantina Sürecinde İzleyebileceğiniz Netflix Dizileri’nin seçiminde yardımcı olmak isteriz.

Nox PlayerTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 (32 bit / 64 bit)
Minimum İşlemciMinimum 1.8 GHz Intel veya AMD işlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 2 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?1.5 GB boş disk alanı
AvantajlarDüşük sistem gereksinimi, Film izleme imkanı, Joystick desteği

Bizesorarsan.com Puanı 8.2/10

MEmu Player | Oyun İçin En Kullanışlı Emülatör

MEmu, oyun için kullanılabilecek en iyi Android emülatörlerinden biridir. Kontrol cihazı desteği sayesinde daha görkemli bir oyun deneyimi yaşayacağınız gibi hız konusunda da rakipsiz olduklarını iddia ediyorlar. PC’de android oyunları oynamak için en ideal uygulamalardan biridir.

Üstelik sadece bilgisayarlar ile sınırlı kalmayarak XBOX 360 desteği sayesinde XBOX kumandası ile de oyun oynama imkanı sunuyor. Ayrıca klavye ve mouse desteği ile dilediğiniz oyunu Android APK’sı olduğunu fark etmeden oynayabilirsiniz.

memuplay android emulator

Yavaş açılma ve kasma sorunlarının sıklıkla yaşanmayacağı iddia edilse de kullanıcı yorumlarına bakıldığında o kadar da kusursuz görünmüyor. Fakat MEmu’nun öyle bir özelliği var ki; diğer uygulamalar arasından sıyrılıyor. Bu özellik çoklu ekran desteği özelliğidir. Çoklu ekran desteği sayesinde aynı anda 10 farklı android cihazı aynı anda çalıştırıyormuş gibi davranabilirsiniz.

MEmuTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows XP, 7, 8, 8.1, 10 (32 bit / 64 bit)
Minimum İşlemciMinimum 2 GHz Çift Çekirdekli Intel veya AMD işlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 1 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?1.5 GB boş disk alanı
AvantajlarDüşük sistem gereksinimi, XBOX uyumu, Çoklu ekran desteği

Bizesorarsan.com Puanı 8/10

AndY | Whatsapp Çalıştıran Kasmayan Android Emülatör

AndY Android, bir zamanlar BlueStacks ile birlikte en popüler emülatörlerden biriydi. Ancak zaman içerisinde ortaya atılan iddialardan dolayı Andy kullanımı oldukça azaldı. BlueStacks benzeri olmasına karşın daha hızlı bir oyun deneyimi yaşatan Andy, bitcoin madenciliği yaptığı iddiaları ile piyasadan uzaklaştırıldı.

andy android emulator

Hala kimi kullanıcılar tarafından revaçta olsa da; biz okuyucularımıza tavsiye etmiyoruz. Olumsuz özellikleri olduğu kadar olumlu yanları da yok değil tabii ki! Bunlardan en iyisi ise; WhatsApp dahil her uygulamanın AndY emülatör tarafından destekleniyor olmasıdır.

AndYTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows 7, 8.1 (32 bit / 64 bit) ve OSX, Ubuntu
Minimum İşlemciDual Core AMD veya Intel İşlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 3 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?10 GB boş disk alanı
AvantajlarUygulama desteği

Bizesorarsan.com Puanı 8.7/10

GenyMotion | En İyi ve En Hızlı Donmayan Android Emülatör

Hep oyun oynayanlar için tavsiyelerde bulunduk. Peki geliştiriciler için en iyi android emülatörünün GenyMotion olduğunu söylemiş miydik? GenyMotion, android emülatörleri arasındaki en hızlı uygulamadır. Bugüne kadar nasıl keşfetmemişim diye soracak olursanız biz yeterince reklam yapılmadığı kanısındayız.

GenyMotion diğer emülatörlerden farklı olarak sadece geliştiricilere destek vermektedir. Farklı android sürümlerini içeren versiyonları sayesinde APK kodlama ve test etme imkanı tanır. Android SDK ve Android Studio uyumu sayesinde ister PC’de ister Mac cihazınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

genymotion android emulator

Ne yazık ki bu kadar iyi özelliğin yanına bir de kötü özellik ekleyeceğiz. Maalesef GenyMotion en hızlı emülatör olmasına güvenerek ücretli olarak kullanıma sunuluyor. Direkt indirme yaptığınız takdirde sadece deneme sürümünden faydalanabiliyorsunuz. Ha derseniz ki; hızlı olsun da ne olursa olsun, işte o zaman yıllık 140 $ ödeme yaparak GenyMotion ile benzersiz bir emülatör deneyimi yaşayabilirsiniz.

GenyMotionTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows 7, 8, 10 (32 bit / 64 bit)
Minimum İşlemciDual Core AMD veya Intel İşlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 2 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?2 GB boş disk alanı
AvantajlarEn hızlı emülatör, Android Studio ve SPK desteği, Premium

Bizesorarsan.com Puanı 9.8/10

PrimeOS | PC İçin Kasmayan Android Emülatör

PrimeOS, yüklemeden sonra PC’yi Android’e çevirdim galiba diye düşünebileceğiniz tarzda bir emülatördür. USB sürücü olarak kullanılabilirliğinin yanı sıra Windows’un yanına farklı bir işletim sistemi eklemenize olanak sağlar.

Oyun oynamak için ideal uygulamalardan biri olan PrimeOS, diğer android emülatörleri arasında fark yaratan bir arayüze sahiptir. Çoklu pencere desteği sayesinde birden çok oyunu aynı anda oynamanıza imkan sağlar. Fakat yüksek grafik özelliklerinde kasma, donma sorunları oluşturabiliyor.

primeos android emulator

DecaPro oyun merkezi sayesinde Google Play ile sınırlı kalmadan oyun veya uygulama indirebilirsiniz. Bize sorarsanız DecaPro’dan indirdiğiniz uygulamalar Play Store’a oranla oldukça hızlı bir performans gösterecektir.

PrimeOSTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows 7, 8, 10 (32 bit / 64 bit)
Minimum İşlemciDual Core AMD veya Intel İşlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 1 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?1 GB boş disk alanı
AvantajlarTürkçe dil desteği, Hafif sistem gereksinimi, Benzersiz arayüz

Bizesorarsan.com Puanı 8.1/10

ARChon | Chrome Destekli Hızlı Emülatör

ARChon emülatörü, diğer emülatörlerden farklı olarak Chrome üzerinde Android APK ve SDK’larını test edebilmenize imkan sağlayan uygulamadır. ARChon Runtime uygulaması ilk çıktığında 2-3 hafif oyunu oynamasına olanak sağlasa da daha sonra GitHub aracılığıyla bir yazılımcının eline düşmüş ve ileri bir seviyeye taşınmıştır.

archon android emulator

ARChon Runtime emülatörü ücretsiz olduğu gibi Android uygulamalarını Google Chrome’da açmanızı sağlar. Chrome ile entegre bir uygulama olması sayesinde tüm cihazlarda kolaylıkla çalışabilir ve son derece basit bir kuruluma sahiptir.

ARChonTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiTüm Windows, Ubuntu ve MacOS işletim sistemleri
Minimum İşlemciAMD veya Intel İşlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 1 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?1 GB boş disk alanı
AvantajlarChrome entegresi, Hafif sistem gereksinimi, Kolay kurulum

Bizesorarsan.com Puanı 8.7/10

Ko Player | Düşük Sistem Gereksinimli Hafif Android Emülatör

Az reklam görmek istiyorum ve hafif sistem gereksinimlerine ihtiyacım var diyorsanız Ko Player sizin için biçilmiş kaftan. Sadece hafif uygulamaları çalıştırabilen Ko Player, kolay kurulabildiği gibi hızlı bir deneyim de sunuyor.

Düşük sistem gereksinimleri bakımından PrimeOS ve ARChon ile benzerlik gösterirken performans konusunda birçok emülatörü arka planda bırakıyor. Android sürümü farketmeksizin her versiyonu ile uyumlu olduğundan dolayı istediğiniz oyunu veya uygulamayı kullanabilirsiniz.

ko player android emulator

Google Play Store ile tam entegre oluşundan dolayı birçok uygulamayı desteklemektedir. Özellikle Youtuber’lar açısından hem oyun oynamak hem de video çekmek için ideal bir uygulama. Kolay kurulumun yanı sıra Virtual Box sayesinde performansınız hat safhaya ulaşacaktır.

Ko PlayerTeknik Özellikler
Hangi İşletim SistemiWindows XP, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Minimum İşlemciÇift Çekirdekli AMD veya Intel İşlemci
Kaç GB RAM Gerekir?En az 1 GB RAM
Boyutu Ne Kadardır?1 GB boş disk alanı
AvantajlarGoogle play entegrasyonu, düşük sistem gereksinimi, video çekme

Bizesorarsan.com Puanı 8.7/10

Online Çevrimiçi Android Telefon Emülatörleri 2021

PC’lere yüklenen android emülatörler dışında herhangi bir programa veya yüklemeye gerek kalmaksızın online emülatör kullanmanız da mümkündür. Çevrimiçi emülatör uygulamaları sayesinde programsız şekilde bilgisayarlarınızda android keyfi sürebilirsiniz.

Ücretsiz olarak çevrimiçi android emülatörleri kullanırken herhangi bir hız sorunu yaşamanız mümkün değildir. RAM, GPU/CPU gibi kavramların göz ardı edilişinin yanı sıra önemli olan husus kaç mb/s internet hızı aldığınızdır.

Peki en iyi online çevrimiçi android emülatörleri hangisidir? 2021 yılı itibari ile en iyileri sizler için sıraladık.

 • APK Online Emülatör
 • GenyMotion Cloud
 • AppCircle Online Browser Emülatör
 • Appetize.io Çevrimiçi Emülatör

BlueStacks Benzeri Alternatif Programlar

Bluestacks, android emülatörleri arasında en yaygın kullanılan uygulamadır. PC’yi androide çevirme konusunda bir numara olduklarını iddia etseler de; son yıllarda diğer emülatör uygulamaları sağlam güncellemeler ile bluestacks’ın ayağını kaydırmaya başlıyor.

BlueStacks benzeri alternatif programlar, kullanıcılarına aynı işlevi yerine getirirken daha hızlı ve en az kasan emülatörlerde oyun oynama imkanı tanıyorlar. 100’lerce android emülatör arasından en iyilerini yazımızda sizler için paylaştık.

en hızlı kasmayan android emulator

Peki Bluestacks benzeri alternatif programlar hangileridir? Gelin birlikte göz atalım…

 • LDPlayer
 • Nox Player
 • Gameloop
 • MEmu
 • AndY Android
 • GenyMotion
 • PrimeOS
 • Android-x86
 • ARChon
 • Ko Player
 • Droid4x
 • ARC Welder
 • YouWawe
 • LeapDroid
 • Peak Player
 • SmartGaGa
 • Xe Player
 • MuMu Player
 • TianTian
 • AMIduOS
 • Jar of Beans
 • Android Studio
 • Xamarin
 • MSI App Player
 • Phoenix OS
 • Remix OS

En İyi 5 Android Oyun Emülatörü

Sadece oyun oynayacağım, yazılım işlerinden pek anlamam diyorsanız sizler için en iyi 5 android oyun emülatörünü listeledik. Ne yalan söyleyelim bizim favorimiz her zaman LDPlayer olmuştur. Fakat son dönemlerde PUBG oynarken GameLoop’un performansı da yok sayılamayacak derecede iyi bulduk.

Hangi oyunu oynadığınıza göre emülatör hızı değişiklik gösterse de; bu kadar emülatör araştırmasından sonra tetris değil FPS oyunları oynayacağınızı düşündük. Bu nedenle yüksek grafikleri olan oyunlar için uygun oyun emülatörlerini derledik.

 • Bluestacks
 • LDPlayer
 • MEmu
 • GameLoop
 • Ko Player

En Az Kasan Düşük Sistem Gereksinimli Hafif 5 Android Emülatör

Herkesin bilgisayarı yüksek ekran kartlarına, yüksek RAM’lere veya son nesil işlemcilere sahip değil. Eee vaziyet böyle olunca oyun oynayamayacak mıyız? Tabii ki hayır. Neyse ki bilgisayarı kasan, donan ve FPS oyunları rahat oynayamayanlar için en düşük sistem gereksinimi isteyen ve en hafif android emülatörleri listeledik.

Tüm emülatörlerin oyuna yönelik olmadığını da belirtmeden geçmeyelim çünkü sizlerin oyunları oynaması için birilerinin de bu oyunları geliştirmesi gerekiyor değil mi? Bizesorarsan.com ekibi olarak bizde düşük sistem gereksinimine ihtiyaç duyan ve hafif, aynı zamanda hem kodlama hem de oyun bağımlıları tatmin edecek seçimler yaptık.

en iyi ve en hızlı kasmayan android emülatörler
 • PrimeOS
 • Ko Player
 • AndY Android
 • LeapDroid
 • ARChon

Rootlu Android Emülatörler

Android cihazlarımızda root atmaya korkuyorsak çözümü basit! Rootlu android emülatörler sayesinde rootable uygulamaları dilediğiniz gibi açabilir, oynayabilir ya da yönetebilirsiniz. Piyasanın zirvesinde yer alan birçok emülatör uygulaması root desteğini esirgemiyor.

Kullanıcıların sınırlara takılmadan daha özgür bir android deneyimi yaşamasını teminen hareket serbestliği tanıyan android emülatörlerini sizler için sıraladık. Dilediğiniz rootlu android emülatörünü seçerek keyfinize bakabilirsiniz.

 • Nox Player
 • MEmu
 • AndY Android
 • Droid4x
 • BlueStacks

Neyse daha fazla uzatmayalım çünkü neredeyse kitap yazmaya doğru gidiyoruz. Herkes hızlı, kasmayan, donmayan, en iyi, Windows ve Mac’te çalışan, hafif, düşük sistem gereksinimli, oyun için kullanılabilen, programsız, çevrimiçi android emülatörleri kullanmak ister. Fakat ne yazık ki; emülatörlerimiz hepsi bir araya gelse bu dileğiniz ancak o zaman gerçekleşir. Biz de size daha rahat bir araştırma imkanı sunarak sizin için en iyileri seçtik. Umuyoruz ki verdiğimiz bilgiler işinize yarar. Android emülatörleri ile ilgili aklınıza takılan soru, sorun, öneri veya emülatör tavsiyenizi yorum kısmını kullanarak yapabilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu