Evde Basit ve Etkili Karın Egzersizleri

evde basit ve etkili karın kası nasıl yapılır

Bu yazımızda evde basit ve etkili karın egzersizleri nasıl yapılmalıdır? Spor salonuna gitmeden karın kası geliştirme hakkında bilgilendirme yapacağız. Karın kaslarınızın yandığı hatta titrediğini hissettirecek egzersizler ile kısa sürede fit bir vücuda sahip olmanız işten bile değil.

Evde Basit ve Etkili Karın Egzersizleri Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Protein ağırlıklı beslenmek kaslarınız için en önemli detaylardan biridir.

– Kendinizi aç bırakmanız kilo vermenizi, sıkılaşmanızı sağlamaz aksine çeşitli hastalıklara yol açar.

– Egzersizleri uygularken dikkatli olmanız gerekiyor. Yanlış bir hareket yapmanız dolayısıya geçici veya kalıcı zedelenmeler yaşayabilirsiniz.

evde basit ve etkili karın egzersizleri nasıl yapılır

Evde Basit ve Etkili Karın Egzersizleri

Evde basit ve etkili karın egzersizleri yaparken bir mat, halı veya kilim kullanabilirsiniz.

Mekik

İlk hareketimiz mekik hareketidir. Bu hareket göbek ve karın kaslarını en çok çalıştıran egzersizlerden biridir; fakat doğru yapıldığında. Doğru yaptığınızı anlamanın tek yolu boyun ağrısı hissetmemenizdir.

Sırt üstü uzanın, sırtınızın düz bir şekilde durduğundan emin olun ardından bacaklarınızı kalça genişliğinde açın. Ellerinizi kulaklarınızın arkasında tutun asla kafanızın altında destek durması için kullanmayın. Kalkarken nefes verin ve inerken nefes alın. Dizlerinize kadar kalkmanız doğru değildir, sadece yavaşça yapın ve karnınızın sıkıştığını hissedin.

Crunch

Bir başka egzersizimiz karın crunch hareketidir. Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kalça genişliğinde açın. Kollarınızı öne doğru uzatın ve beliniz yerde kalacak şekilde yavaşça kalkın. Kalkarken nefes vermeyi, uzanırken nefes almayı unutmayınız.

Topuğa Dokunma

Yine sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırıp, kalça genişliğinde açın. Boynunuzu hafifçe yukarı kaldırın ve karnınızı sıkıp, topuklarınıza dokunmaya çalışın. Topuğa dokunma egzersizi hem karın kaslarınızı hem de bel çevrenizin çalışmasını sağlar.

Bisiklet Crunch

Diğer egzersizimiz bisiklet crunch hareketidir. Bu harekette hem bel hem karın kaslarınız çalışmaktadır. Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı biraz havaya kaldırın. Ellerinizi kulaklarınızın arkasında birleştirin ve biraz doğrulun. Yavaşça dirseklerinizle dizlerinize dokunmaya çalışın. Düzenli nefes almayı unutmayın ve karın göbek kaslarınızın yandığından emin olun.

Plank

Son egzersizimiz ise herkesin bildiği plank hareketidir. Yüz üstü durun ve dirseklerinizin, parmak uçlarınızın üzerinde doğrulunuz. Tıpkı mekik gibi çoğunlukla yanlış yapılan bir egzersizdir. Eğer dikkatli yapılmazsa bel bölgenizde ağrılara sebep olabilir. Sırtınızın düz durduğundan emin olun ağrıyı karnınızda hissetmelisiniz, beliniz ağrımamalı. Düzenli şekilde nefes almaya çalışın. Her yaptığınızda 5 saniye arttırabilirsiniz.

Etkisi ne zaman görülür?

Etkili beş karın egzersizini haftada üç gün yapacak ve bir gün dinlenme günü olacak şekilde belirlerseniz etkisini 1 ay sonunda göreceksiniz.

Makalemizi beğendiyseniz Sağlık kategorimize göz atmanızı öneririz.

Bizesorarsan.com
Bilgi paylaştıkça çoğalır