Google Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır? IOS & Android 2021

Anılarını kaybetmek istemeyen kişiler için bire bir olan google fotoğraf yedekleme sayesinde geçmişiniz de sizinle beraber gelebilir. Yıllar geçtikçe yenilenen teknolojilere bağlı olarak saklama alışkanlıklarımız da değişiyor. Örneğin önceden önemli belgelerimizi CD’lerde saklıyorken daha sonra bu görevi USB bellekler devraldı.

Zaman hızla akıp giderken anılarınızın bulunduğu video ya da fotoğrafları muhafaza etmek bir hayli zor olacaktır. Anılarınız herhangi bir sebepten dolayı silinebilir ya da muhafaza ettiğiniz cihaz zarar görebilir.

Gelişen teknolojinin etkisiyle beraber USB bellekler gibi taşınabilir aygıtlar yerine bulut (cloud) taşıma sistemleri geçti. Cloud hafızalar sayesinde anılarınızı yıllarca herhangi bir yer kaplamadan depolayabilirsiniz.

Fiziksel aygıtlarda yaşanabilecek bozulma, kırılma, zedelenme veya benzeri olayların yaşanmayacağı da dikkate alındığında anılarınızı saklamak için en mantıklı yol Google fotoğraf yedekleme olarak görünüyor.

Google Fotoğraf Yedekleme Yöntemleri

Google fotoğraf yedekleme yöntemleri arasında en popüler olan yöntem masaüstü yükleyici aracılığıyla yükleme yapmaktır. Sadece masaüstü bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz bu yedekleme yöntemi sayesinde anılarınızı güvenle muhafaza edebilirsiniz.

google fotoğraf yedekleme yöntemleri

Yedekleme hizmeti; Gelecekte çekilecekler de dahil cihazdaki fotoğraf ve videolar Google Fotoğraflar kitaplığına kayden bir sistemdir. Fotoğraflar ve videolar, kişiye özel olarak depolanır.

Cihaz da yedeklenen fotoğraf ve videolar, kişi kendisi onları paylaşmaya karar vermediği sürece gizli kalır. Senkronizasyon ise; Google hesabının açık olduğu tüm cihazlarda fotoğrafları ve videoları görmeyi sağlayan sistemdir. Kullanıcılar bu sayede tüm cihazlarından verilerine ulaşabilirler.

Bilgisayarda Fotoğraf Yedekleme

 • Öncelikle Google Fotoğraflar uygulamasını indiriniz.
 • Yüklemeyi tamamladıktan sonra Google Fotoğraflar programına giriş yapıyoruz.
 • Depolamak istediğiniz cihazı (USB Bellek, Harddisk veya hafıza kartı) bilgisayarınıza bağlayınız.
 • Bağlantı gerçekleştikten sonra Google Fotoğraflar ekranından Yedekleme butonuna tıklayınız.

Yukarıda değinilen ayarları yaptığınız takdirde yedekleme işlemi otomatik olarak başlatılacak olup herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Android Cihazlarda Google Fotoğraf Yedekleme ve Senkronizasyon

Android işletim sistemine ait olan telefonlarda da veri yedeklemek mümkündür. Fotoğraflarını yedeklemek isteyen kişiler şu şekilde işlemi gerçekleştirebilirler:

 • İlk olarak mobil cihaz içerisinden Google Fotoğraflar uygulaması açılır.
 • Sol üstte yer alan menü simgesine tıklanır.
 • Buradan ”Ayarlar” kısmı açılır.
 • Daha sonra ”Yedekle ve Senkronize Et” seçeneği seçilir.
 • Üst kısımda yer alan ilgili ayar açılır veya kapatılır.

Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi yedekleme ayarlarının değiştirilmesinin senkronizasyon işlemini kullanan tüm uygulamaları etkilemesidir.

IOS Cihazlarda Google Fotoğraf Yedekleme ve Senkronizasyon

Kullanımı oldukça yaygın olan IOS işlem sistemli cihazlarda da fotoğraf ve video yedeklemek mümkündür.

google fotoğraf yedekleme

Şu şekilde yapılır:

 • Google Fotoğraflar uygulaması açılır.
 • Sol üstte bulunan ”Menü” seçeneğine tıklanır.
 • Daha sonra ”Ayarlar” seçeneğine tıklanır.
 • Buradan ”Yedekle ve Senkronize Et” butonu aktif edilir ve işlem tamamlanır.

IOS işletim sistemli cihazlarda da senkronizasyon tüm cihazları etkiler. Bu nedenle her cihaz için farklı ayar yapılması gerekebilir.

Yedeklenen Fotoğrafları Nasıl Görüntüleyebilirim?

Fotoğraf görüntüleme işlemi birkaç basit adımdan oluşur. Bu işlem şu şekilde yapılır:

 • Fotoğrafları ve videoları kişi paylaşmayı seçmediği sürece gizli kalacaktır.
 • Cihazda ki fotoğraf ve videoları Google Fotoğraflar kitaplığına kaydedilir.
 • Bu seçenekler cihazın kamerasıyla çekilen fotoğraflar ve cihazda kayıtlı olan fotoğraflar da dahil olacağı unutulmamalıdır.

Anılarınızı en güvenli depolama alanı olan Google Fotoğraflar uygulamasında muhafaza ederek yıllar geçse dahi hatıralarınıza erişebilirsiniz. Tabii ki bu uygulamayı kullanmak için öncelikle Google Play Store sürümünüzü güncellemeniz gerekmektedir. Google Play Store Güncelleme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi inceleyerek nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın