İnternet

Google News Kayıt | Google Haberler Başvurusu Nasıl Yapılır

Google News, Google arama motorunun zaman içerisinde getirmiş olduğu bir listeleme sistemidir. News sitemine başvuran blog ve haber siteleri, Google arama motoru tarafından en ince detayları ile incelenerek bu sisteme kayıt edilir ve arama sonuçlarının en üst kısmında yer alan Haberler kısmında News kayıtlı siteler listelenir. Bu işlem doğrudan ve en nitelikli hit kaynağıdır. Google News Türkiye de bilinen adı ile Google Haberler dünya çapında birçok haber kaynağından, haber başlıklarını toplayan, kaliteli ve özgün içeriklerin okuyucuya sunulduğu bir haber hizmeti olarak bilinmektedir. Peki haber siteleriniz için Google News neden önemlidir? İşte Google News ile ilgili tüm detaylar…

Google News Neden Önemlidir?

Haber sitenizin tatmin edici bir sıralamada yer alabilmesi için içeriklerinizin büyük ölçüde SEO uyumlu yazılmış olması gerekmektedir. Google News kaydı yapıldığında ise üst sıralarda yer almak için yapılmış olan SEO harcamaları düşecektir ve ciddi bir yatırım alanını daraltacaktır. Siteniz Google News’e kayıtlı olduğunda haber içeriği doğrudan okuyucuya ulaşacaktır. Google News almanın bir diğer etkisi ise ziyaretçilerdir. Google News sayesinde siteniz çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilecektir. Aynı zamanda bu ziyaretçi akımı sayesinde ajans ve kurumlardan da reklam alabilir duruma gelirsiniz. Hem sitenizin bilinirliği açısından hem de maddi açıdan sizlere büyük bir desteği olacaktır.

google haberler news kayıt olmak

Google News Kayıt Süreci

Haber sitenizin Google News’e kabul edilebilmesi için göndermeden önce birkaç adımı uygulamanız gerekmektedir. Öncelikle anlaşılabilecek, dil bilgisi hatası içermeyen ve özgün bir içerik yazmanız gerekir. Daha sonraki aşamalar ile şu şekildedir;

 • İlgi çeken güncel olaylar hakkında haberler yazmalısınız. Güncel olaylar ile ilgili bildirilen haber veya analizler her zaman önceliklidir. Bu tarzda yazılar bazı başlıklarla karıştırılmamalıdır.  Bunlar tavsiye köşeleri, iş ilanları, gayrimenkul ilanları, hava tahminleri vb. olabilir.
 • İçerikleriniz kesinlikle özgün olmalıdır. Özgünlük bu noktadaki en büyük detaydır. Orijinal haberler sunmanız Google News’e kayıt olmak için gereken en büyük kuraldır.
 • Reklamlarınızı sınırlamanız gerekmektedir. Aldığınız reklamlar sayfanızdaki diğer ücretli tanıtımlardan daha fazla olmamalıdır.
 • Açıkça erişilebilir iletişim bilgileri bırakın. Bu çok daha hesap verebilir ve şeffaf olduğunuzu kanıtlayacaktır.

Google News’e Başvuru Yapmak

Siteniz, Google Haberler dizinine ilişkin olarak genel ve teknik bakımdan uygun ise başvuru yapmak için hazırsınız demektir.  Google Haberler Yayıncı Merkezi’ne dahil olmak için yapmanız gereken başvuru adımları şu şekildedir;

 • Google Haberler Yayıncı Merkezi‘ne gidin ve Search Console’da haber sitenizin sahibi olduğunuzu doğrulayın.
 • Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun butonuna tıklayarak işleminize devam edin. Haberler Bölümü URL’leri ve etiketler de dahil olmak üzere sitenizin bilgilerinin girin ve Gönder’i tıklayın.

Başvuru isteğiniz gönderildikten hemen sonra ‘’Eklenme isteği gönderildi’’ ifadesi gösterilir ve önümüzdeki 1-3 hafta içerisinde siteniz Google Haberler ekibi tarafından incelenme altına alınır. Siteniz kabul edilir ise Haberler’in altında ‘’Dahil Edildi’’ ifadesini görebilirsiniz.

Sitenizin reddedilmesi durumunda ise ‘’ İnceleme tamamlandı: Site reddedildi’’ ifadesini göreceksiniz. Sitenizin onay görmesi için yapabileceğiniz ve dikkat etmeniz gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlara dikkat ederek çok daha kolay bir şekilde onay alabilirsiniz.

Google News Web Sitesi Kayıt Kriterleri

 • Tema seçiminizin ziyaretçileri yormayacak, göze hitap eden ve SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
 • Sitenizde köşe yazarları veya köşe yazıları bulundurmalısınız.
 • Adres, telefon numarası, mail bilgisi gibi künye bilgilerinizi doğru girmelisiniz.
 • Güncel konuları özgün bir şekilde yazmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü unutmayınız ki içerik kraldır!
 • Haberden önce bilgi gelir. Diğer haber siteleri gibi kullanıcılarınıza eziyet etmeden kolay ulaşılabilir ve ziyaretçiyi yormayacak bilgi içerikli yazılar girmelisiniz.

Google News (Haberler) sistemine kayıt olmak kolay görünse de; sanılanın aksine gerekli kriterleri karşılamadığınız takdirde başvurunuz reddedilecektir. Yayıncı olarak sisteme kabul edilmeniz siteniz açısından +1 puan olacaktır. Hızlı index almasının yanı sıra bir şeyler yolunda gidiyor ki Google tarafından yayıncılık onayı veriliyor diye düşünebilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu