Google Play Store Güncelleme Nasıl Yapılır? 2021

Google Play Store güncelleme işleminin nasıl yapıldığı pek fazla kullanıcı tarafından bilinmemektedir. Mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların yüklenmesi ve güncellenmesi hususunda hizmet veren Google Play Store, kendi güncellemesini her zaman yapamamaktadır. Kendisi güncellemesini yapamadığı için de manuel olarak güncellenme ihtiyacını doğurmaktadır.

Akıllı cep telefonlarında kullanılan mobil uygulamaların kullanıcılara sunulduğu bir uygulama mağazası bulunmaktadır. IOS işletim sisteminde App Store olarak adlandırılan mağaza, Android işletim sisteminde Google Play Store olarak adlandırılmaktadır. Bu mağazalar uygulamaların yüklenmesinin dışında güncellenmesi konusunda da hizmet vermektedir.

google play store güncelleme nasıl yapılır

Diğer uygulamaların güncellemesi konusunda hizmet veren Google Play Store, bazı durumlarda kendisini güncelleyememektedir. Kendisini güncelleyememesi, internet bağlantısında yaşanan aksaklıkların yanında cihazın ayarlarından da kaynaklanabilmektedir. Eeee ne demişler; terzi kendi söküğünü dikemez. Google Play Store tam da bunu yapıyor.

Neyse ki Google Play Store‘da kaynaklanan güncellenememe sorununu aşmak için kullanılabilecek Google Play Store güncelleme yöntemleri bulunmaktadır. 

Google Play Store Güncelleme Nasıl Yapılır?

Uygulama mağazası olarak hizmet veren ve program kategorimizin olmazsa olmazı Google Play Store, birçok mobil uygulamanın gerek otomatik olarak gerekse manuel olarak güncellenmesini sağlamaktadır. Güncelleme hususunda diğer mobil uygulamalara hizmet sunarken, kendi güncellenmesi konusunda aksaklıklar yaşayabilmektedir.

Temelde kendisini de sürekli olarak güncel tutsa da bazı sebeplerden dolayı güncellenememe durumu yaşanabilmektedir. Durum böyle olunca da cihaz sahibinin manuel olarak güncellemeleri kontrol etmesi ve güncel değilse güncelleme yapması gerekmektedir. Bu bağlamda bakıldığında Google Play Store güncelleme işlemini yapmak için uygulanabilecek ilk yöntem şu şekildedir:

 • Cep telefonunuzdan veya tabletinizden Google Play Store uygulamasını açınız.
 • Uygulamanın sol üst kısmındaki üç çizgiye ya da sağ üst kısmındaki profil fotoğrafına tıklayınız.
 • Sonrasında “Ayarlar” yazısına tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıya kaydırınız. 
 • “Hakkında” başlığı içerisindeki “Play Store Sürümü” yazısına tıklayınız. (Peş peşe tıklamayınız. Tıklamanız durumunda geliştirici mod aktif edilecektir.)
 • Tıkladıktan hemen sonra uygulamanızın güncel olup olmadığı bilgisi ekrana gelecektir. Eğer güncel değilse güncelleme işlemi hemen başlayacaktır.

Güncelleme işlemi başladığı takdirde mevcut sürümünüzün bir üst sürümüne geçiş yapılacaktır. Eğer mevcut sürümünüz oldukça eskiyse, son sürüme ulaşana kadar işleminizi tekrar etmeniz gerekecektir. Sürekli olarak işlemi tekrar etmek istemiyorsanız bildirim çubuğunda çıkan “Tümünü yükle” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

google play store güncelleme yöntemleri

Çoğu telefon modelinde bildirim çubuğunda sunulan seçenek, otomatik olarak son sürüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Böylelikle Google Play Store güncelleme işlemini tek tek uygulamanız gerekmeyecektir.

Google Play Store Güncelleme 2. Yöntem

Uygulamanın güncellenmemesi kadar güncellenmesine rağmen hatalara sebep olması da önem arz eden konulardandır. Google Play Store her ne kadar diğer uygulamaları güncellerken görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirse de kendisini güncellerken veya güncelledikten sonra sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk olarak belirtilen yöntemin de başarılı sonuç vermeme ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda cihazın kendi ayarlarını kullanarak bir işlem yapmak gerekmektedir. Bu bağlamda bakıldığında Google Play Store güncelleme konusunda uygulanabilecek ikinci yöntem şu şekildedir:

 • Cep telefonunuzdan veya tabletinizden “Ayarlar” menüsüne giriniz.
 • “Ayarlar” menüsü içerisinden “Uygulamalar” kısmına giriniz.
 • “Uygulamaları yönet” isimli bölüme giriniz.
 • Uygulama listesi içerisinden Google Play Store’u bulunuz ve üzerine tıklayarak açınız.
 • Google Play Store ile ilgili açılan hakkında penceresinden “Güncellemeleri kaldır” ve “Verileri temizle” isimli seçeneklere tıklayınız.
 • Güncellemeleri kaldırdıktan sonra Google Play Store, cihazın ilk alındığı günkü sürümüne geri dönecektir. Sonrasında yeniden güncelleme yapılması gerekmektedir. Bunun için de belirtilen ilk yöntemin kullanılması gerekmektedir.

Cihaz ayarlarından Google Play Store’un kaldırılması ve sonrasında yeniden yüklenmesi söz konusu olmadığından dolayı güncellemelerin kaldırılması çözümüne başvurulmaktadır. Uygulama tam olarak kaldırılmasa bile APK dosyası aracılığıyla son sürümlerin yüklenebilmesi mümkündür.

Bunun için güvenilir bir internet sitesinden veya son sürüme sahip bir cep telefonundan APK dosyası edinilmelidir. Edinilen APK dosyası kurulduğunda Google Play Store güncelleme işlemi gerçekleşmiş olacak ve yeni sürüme kavuşulacaktır. İnternet sitesinden APK dosyası indirilmesi, güvenlik açısından tavsiye edilmemektedir. Yalnızca güvenilir olduğundan emin olunan siteler kullanılmalıdır.

“Google Play Store Güncelleme Nasıl Yapılır? 2021” üzerine 2 yorum

Yorum yapın