Google Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Paylaş

Hala klavye kullanıyor musunuz? Siz kullanıyorsanız da bilin ki büyük çoğunluk sesli arama sayesinde yazmak yerine konuşmayı tercih ediyor. Google sesli arama optimizasyonunun önemini birçok site sahibi fark etmemiş olsa da; ziyaretçi kitlenizin çoğu gelişen teknolojiye ayak uyduruyor.

Konuşarak tüm bilgilere erişebileceğimiz kimin aklına gelirdi ki? Tabii ki Google’ın aklına geldi. Her teknolojik adımda olduğu gibi sesli arama özelliğinde de Google rakipleriyle arasındaki farkı açıyor.

Hatta bu konuda sizi oldukça şaşırtacak iddialar da var. Beklentilere göre, 2023 yılında Google aramalarının yarısından fazlası sesli arama ile gerçekleştirilecek. Bu da demek oluyor ki; Google sesimizi ailemizden daha çok duyacak.

Eee sesli aramalar bu denli gelişecek ise; neden sitelerimizi optimize etmiyoruz? Unutmayın ki; yenilenmeyen, sabit kalan, çağa ayak uyduramayan her şey zamanla kaybolmaya yüz tutacaktır. Bunlardan biri e-ticaret siteniz, blogunuz ya da işletmenize ait websitesi de olabilir. Çok geç olmadan sesli arama optimizasyonunuzu yaparak rakiplerinizi geride bırakın.

Sesli Arama Nedir?

Sesli arama, Google amcamıza merak ettiğimiz bilgileri sorarken klavye yerine sesimizi kullanmaya imkan sağlayan özelliktir. Siri, Huawei Assistant veya diğer android cihazlardan da alışkın olduğumuz üzere son dönemlerde telefonlarımızdaki tüm işlemleri sesimiz ile kontrol edebiliyoruz. Hatta sesli arama sistemi öylesine gelişti ki; telefonlar büyüklerimizin şiveli konuşmalarını dahi anlayabiliyor.

google sesli arama optimizasyonu

Hal böyle olunca website sahipleri için sesli arama optimizasyonu yapma zorunluluğu doğdu. Özellikle mobil kullanıcı ağırlıklı siteler açısından fark yaratacağını düşünürsek optimize etmediğimiz her dakika aleyhimize işliyor ve hit kaybı yaşattırıyor diyebiliriz. Bu nedenle Google’da yapılacak sesli arama sonuçlarında iyi bir konum elde etmek için bu konuya yoğunlaşmalısınız.

Sesli Arama Optimizasyonu Nedir?

Sesli arama optimizasyonu, mobil kullanıcıların yapacağı sesli aramalarda daha iyi sıralama yakalamak ve daha fazla kullanıcıyı sitenize çekmeyi amaçlayarak, çeşitli yöntemler sayesinde sesli aramaya uyumlu websitesi oluşturmanıza imkan tanır.

Sesli arama ile yazılı arama arasında fark yokmuş gibi görünse de Google tarafından yapılacak güncellemeler ile sıralamalarda farklılıklar yaşanacağı bekleniyor. Siz de yeniden düzenlenecek olan sıralamalarda kayıp yaşamamak adına sitenizi optimize ederek güncelliğinizi koruyabilirsiniz.

Sesli Arama Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Sesli arama özelliği yeni bir uygulama gibi görünse de temelleri 2013 yılında Google’ın HummingBird algoritma güncellemesi ile atıldı. Google yapay zekasının her geçen gün gelişmesi ile birlikte günümüzde aramalarımızdan daha iyi sonuçlar elde edebiliyoruz.

Geçmiş yıllarda tam başlık ile arama yaptığımız takdirde aradığımız sonuca daha kolay ulaşabiliyorken, şu an hafif alakalı arama yapmamız aradığımızı bulmamıza fırsat tanıyor. Google’da yazılı arama yaparken farkında olmasak da yoğun şekilde anahtar kelime ile sorgulama yapıyoruz.

Örneğin: “Karabük gezilecek yerler” ifadesi tam keyword içeren bir arama sorgusudur. Fakat sesli arama özelliği ile günlük hayatta nasıl konuşuyorsak Google sorgularımızı da aynı şekilde yapacağımız dönemler yaklaşıyor. Az önce verdiğimiz örneğin “Karabük’te nereleri gezmeliyim?” şeklinde değişeceğini öngörmek çok da zor değil.

Bu durum en çok da büyüklerimizin işine yarayacaktır. Çevremizdeki yaşlıları gözlemlediğimiz üzere arama sorgularını herhangi bir insanla konuşur gibi yaptıklarına şahit olduk. Sesli arama özelliği sayesinde bu sorun ortadan kalkacak ve tüm yaş grupları daha rahat bir arama deneyimi yaşayacak.

Sesli Arama Nasıl Optimize Edilir?

Google sesli arama optimizasyonu yapmak için çok geçerli bir nedenimiz var. Hatırlarsanız 5-6 yıl öncesinde masaüstü kullanıcılarımız yavaş yavaş mobil kullanıcılara dönüştü ve şu an hitimizin %95’lik kısmını oluşturuyorlar. Ardından kullanıcılardan gelen “Bu siteler yavaş” çağrısına cevap vererek AMP siteler oluşturmaya yöneldik. AMP uyumu bulunmayan ve hız optimizasyonlarını önemsemeyen sayısız websitesi tarihe karıştı.

google sesli arama optimizasyonu

Bizde bu güncellemelere ayak uydurmak adına sesli arama için nasıl optimizasyon yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacağız. Birden çok optimizasyon yöntemi ile websitenizi ya da blogunuzu sesli aramaya uyumlu hale getireceğiz.

Konuşmaya Dayalı Aramaları Optimize Edin

Sesli aramalar, yazılı aramalara oranla oldukça farklı sorgular içerecektir. Yukarıda da örneklendirdiğimiz üzere kullanıcılar Google’da günlük konuşma dilleriyle arama yapacaklardır. Sesli arama asistanına zaman içerisinde alışılacak ve her geçen gün daha samimi konuşmalar ile sorgulamalar gerçekleşecektir.

Sesli arama özelliği sayesinde kullanıcılar gerçekten karşılarında biri varmış gibi araştırma yaparken daha detaylı ve uzun aramalar yapacaklardır. Bu nedenle içeriklerinizi ve başlıklarınızı “Ben olsam bu aramayı sesli asistana nasıl söylerdim?” şeklinde düşünerek oluşturmalısınız. Bu sayede sesli aramalarda öne çıktığınız gibi, Google’ın hassas politikalarından biri olan kullanıcı deneyimini de hat safhaya çıkartmış olursunuz.

Semantik İçerikler Oluşturun

Semantik, nam-ı diğer anlambilim; size kullanıcı davranışları ile ilgili fikirler sunabilecek bir alandır. Bir kullanıcı her aramasında farklı hedefler ile araştırma yapar. Siz de bu hususu dikkate alarak ziyaretçilerinizin aradığı sonuçları vermelisiniz.

Örnek vererek anlatacak olursak kulaklıklar ile ilgili sitemizin olduğunu varsayalım. Bu sitede nelere dikkat etmeliyiz örneklendirerek anlatalım.

  • Bilgi: Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları eli boş göndermeyeceksiniz. İçerikleriniz, ziyaretçinin merak ettiklerini karşılar mahiyette olmalıdır. Kulaklık ile ilgili bilgi verici içerikler yazmalısınız. Örneğin: “Kulaklık nedir?, Kulaklık ne işe yarar?” gibi içerikler ile öncelikle sitenizin temel taşlarını oluşturmalısınız.
  • Arama Amacı: Her kullanıcı farklı bir amaç için arama yapar. Kimileri bir ürünü satın almak isterken kimisi de o ürün ile ilgili merakını gidermeye çalışır. Siz de farklı amaçlara yönelik olarak içeriklerinizi revize etmelisiniz. Bilgi kısmında kulaklık ile ilgili doyurucu içerik hazırlamıştık fakat herkes bilgi almaya yönelik aramalar yapmaz. Bu nedenle “2021 yılı kulaklık fiyatları” başlıklı bir makale hazırlayarak aynı zamanda kulaklık satın almayı düşünen ziyaretçileri de yakalayabilirsiniz.
  • Potansiyel Müşteri: Bu tarz ziyaretçiler için yapmanız gereken potansiyellerini etkileyecek nitelikte içerikler hazırlamaktır. Karşınızda sizden bilgi almaya ve tekrar ziyaret etmeye yatkın birisi var. Onu neden etkilemeyesiniz ki? Bu ziyaretçi topluluğu genel olarak ürünle ilgili yorum, fiyat, performans ve inceleme araştırması yapar. Siz de bu yarışa dahil olmak için “Apple airpods inceleme”, “Xiaomi kulaklık kullananların yorumları”, “en uygun bluetooth kulaklık modelleri” gibi başlıklar altında kulaklık satın almaya niyetli kişileri sitenize çekebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk ve Site Hızı

Ziyaretçilerimizin %95’inin mobil kullanıcılardan olduğunu söylemiştik değil mi? Eee öyleyse bizim için olmazsa olmaz şartlardan biri sitemizin mobil uyumlu olmasıdır. Günümüzde boostrap teknolojisiyle birçok tema mobil uyumlu olarak kodlanıyor. Fakat acemi bir webmasterseniz masaüstü kullanıcılara yönelik bir site oluşturabilirsiniz.

Google sesli arama optimizasyonunun en önemli adımı olarak mobil uyumlu tema seçmelisiniz. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa mythemeshop temaları’na göz atabilirsiniz.

sesli arama nasıl optimize edilir

Tabii ki iş sadece mobil uyumlu tema seçmekle bitmiyor. Tema seçerken mobil uyumluluk kadar temiz kodlanmış ve hızlı bir tema seçmeniz de son derece önemli. Aynı konu hakkında bilgi veren binlerce site var değil mi? Sitenizi ziyaret eden kullanıcı yavaş açılan bir siteye neden tahammül etsin ki? Bir sonraki siteye göz atarak kendi problemini çözer. Ancak sizin probleminiz bâki kalır.

Google son dönemlerde sık sık altını çizerek site hızı konusunda webmasterleri uyarıyor. Siz de mobil hız optimizasyonu yaparak sesli aramalardan avantaj sağlayanlar kervanına katılabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler ve Başlıklar Seçin

Anlattık diye hatırlıyoruz fakat bir kez daha üstünden geçmekte fayda var. Google sesli aramaları kullanan ziyaretçiler zamanla daha samimi ve gündelik konuşmaya yakın bir konuşma üslubu ile hareket edecektir.

Bu konuşma doğrultusunda kısa anahtar kelimeleri söylemek yerine uzunca bir cümle kuracak, aradığı bilgiyi nokta atışı bulmayı hedefleyecektir. Adeta bir sohbet edasında geçecek olan sesli aramalar sayesinde; Google, kullanıcıların taleplerini tam anlamıyla karşılayan başlık ve anahtar kelimeleri seçerek ilk sıralara yerleştirecektir.

Örneğin; kulaklık satın almayı düşünen potansiyel müşteri “En iyi kablosuz kulak içi bluetooth kulaklıklar” araması yaparak satın alacağı ürün hakkındaki tüm detayları verecek ve aradığı içeriği şıp diye bulacak. Sesli aramalar pastasından payınızı almak için mutlak surette bu kurala dikkat etmelisiniz. Kuralımız oldukça basit! Ben olsam Google’da nasıl arardım sorusunu kendimize sorarak ilerliyoruz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sayesinde içerik bulma derdini de geride bırakmış olacaksınız.

Schema ve Yapısal Veri Çeşitlerini Kullanın

Öne çıkan snippet (zengin snippet) terimini duydunuz mu hiç? Google’da arama yaparken siteler alt alta dizilir fakat bir site vardır ki en üstte içeriğin bir kısmını kutucuk içerisinde yayınlamıştır. İşte o site sıfırıncı sıradadır ve yapısal veri çeşitlerini kullanıyordur.

Schema ve yapısal veri çeşitleri sayesinde Google sitelerinizi daha iyi anlamlandırabilir. Bazen 10 sayfa açıklama yapacağınız bir konuyu basit bir grafikle anlatabilirsiniz. İnsanlar dahi bir yazı okurken grafiklerden daha kolay sonuca ulaşabiliyorken düz yazıdan bilgi edinmekte zorlanıyor. İşte bu içerik düzenine schema deniliyor.

Yapısal veri çeşitleri sayesinde makalenizi maddelendirebilir, başlıklandırabilir, içindekiler kısmı oluşturarak ziyaretçilerinizi aradığını hızlıca bulmasına yönlendirebilirsiniz. Bu sayede ziyaretçiler sitenizden memnun ayrılacak ve başka bir siteye ihtiyaç duymayacakladır.

Sitenizin iç seo kısmı hakkında yeterince bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Örneğin biz bu içeriğimizde ziyaretçilerimizi bilgiye doyurmayı hedefledik. Hem Google sesli arama ile ilgili temel bilgiler hem de sitenizi nasıl optimize etmelisiniz gibi konulara değinerek açıklayıcı bir içerik hazırladık. Detaylı bir anlatım tarzı tercih etmemize rağmen takıldığınız sorular mevcut ise; yorum kısmını kullanarak bizlere sorabilirsiniz.

İlgini Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir