Hakim mi Daha Üstün Savcı mı? Farkları Nelerdir?

Hakim mi daha üstün savcı mı sorusu özellikle hukuk alanını benimseyen öğrenciler arasında oldukça tartışılan bir konu haline geldi. En iyi üniversite bölümlerinden biri olan Hukuk Fakültesi tercihinde bulunacak öğrenciler, hakim mi daha üstün savcı mı yoksa avukat mı sorusunu soruyorlar. Daha üstün olan mesleği seçerek kariyerlerine yön vermeyi hedeflerken hakim ve savcı arasındaki fark merak konusu oluyor.

Hakim mi daha üstün savcı mı tartışmasına verilebilecek en net cevap aralarında fiili bir üstünlük farkı bulunmamasıdır. Bu nedenle de birbirlerine karşı herhangi bir üstünlükleri yoktur. Ancak yadsınamaz bir gerçek vardır ki; Savcılık, soruşturma birimidir, Hakimlik ise karar merciidir. Son kararı veren hakim olduğu için genelde hakimler daha üstündür algısı mevcuttur. Ancak tabii ki teoride birbirlerine karşı herhangi bir üstünlükleri yoktur. Bu nedenle de hakim mi daha üstün savcı mı sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir.

hakim mi daha rütbelidir savcı mı

Savcı mı daha rütbeli hakim mi sorusunun sorulma sebebi genellikle savcıların halk ile daha sık karşılaşmasından kaynaklanır. Hakimler sadece Mahkeme salonlarında boy gösterirken savcılar daha çok kamu alanlarında karşımıza çıkar. Hakim ve savcının birbirlerine karşı rütbe veya üstünlüğü yoktur. Aynı amaç ile çalışan birbirinden farklı iki meslek grubudur.

Hakim ve savcı farkı nedir diye soracak olursanız verilecek cevap gayet nettir. Savcı delil toplar, araştırma yapar, ifade alır yani kısacası soruşturma yapar ardından toplanan deliller ışığında mevzunun Mahkemeye taşınıp taşınamayacağına karar verir. Hakim ise; savcılık tarafından hazırlanın soruşturma dosyasını inceleyerek yargılama sürecini başlatır. Kim haklı, kim haksız veya kim suçlu, kim suçsuz tartışması hakimlik tarafından son bulur.

Hakim mi daha çok kazanır savcı mı diye sorarsanız da; kıdem, yaş ve ailevi durumlara göre değişiklik gösterebiliyor. Hakim ya da savcılara oranla avukatlar daha yüksek tutarlar kazanabilmektedir. Hakimler ve Savcılar zabıt katibi gibi sabit maaş ile çalışırken avukatlık serbest meslek olduğundan dolayı kazanacağınız paranın herhangi bir sınırı bulunmamaktadır.

Yorum yapın