Hane Yardımı Nedir? Hane Yardımı Başvurusu Sorgulama 2021

Hane yardımı, dar gelirli ailelere yönelik olarak bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine yapılan ödemelere verilen genel isimdir. Günlük yaşantısında geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımıza devlet eli ile çok büyük miktarlar olmasa dahi bir yardım eli uzanıyor. 

Eğer siz de hane yardımından yararlanmak istiyorsanız makalemiz aracılığıyla başvurunuzu yapabilir, kaç ayda bir verildiğini, kimlerin hane yardımından yararlanabileceğini ve ne kadar yardım yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Hane Yardımı Nedir?

Hane yardımı, hem pandemi döneminde hem de günlük yaşantımızda geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın bu durumu belgeledikleri takdirde alabilecekleri maddi destektir. Miktar itibari ile yüksek rakamlara tekabül etmese de birçok evin gelirine katkı sağlayarak vatandaşlarımıza daha rahat bir yaşam sağlamak hedefleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlaşma nakdi yardım ve maddi destek paketleri kapsamında ihtiyaç sahibi her haneye ulaşmayı hedefliyor. Maddi durumu kötü olan, asgari geçimini sağlayamayan, ölen eşinin maaşı ile geçinen, sigortası bulunmayan, okul ihtiyaçlarını karşılayamayan her birey hane yardımı kapsamında sosyal yardımlaşma nakdi yardım paketine başvuru yapabilir.

Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

hane yardımı başvurusu

Sosyal yardımlaşma nakdi yardımı veya nam-ı diğer hane yardımı başvurusu her yardım paketi için farklılık göstermektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen nakdi yardımlara başvurmak için bakanlık internet sitesini ziyaret ederek sosyal yardım programlarını inceleyebilirsiniz. 

Hane yardımına başvuru yapabilmek için öncelikle belirli şartları karşılamanız gerekiyor. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

  • %40 ve üstü engelli raporu olan vatandaşlar
  • Asker eşi veya asker ailesi
  • İhtiyaç sahibi öğrenciler
  • 65 yaş üstü 
  • 0-6 yaş arası çocuk ve anneleri
  • Sosyal güvencesi olmayanlar
  • 3294 veya 2022 sayılı kanunlar kapsamında sürekli yardıma muhtaçlık hakkına sahip olanlar
  • Şehit ve Gazi yakınları
  • Hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 oranında olanlar

Yukarıdaki şartlardan herhangi birini karşılıyorsanız en kısa sürede T.C. Kimlik Kartınız ve durumunuzu bildirir raporunuz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şehrinizde bulunan merkezine müracaat etmelisiniz.

 Yapılacak araştırma neticesinde doğru beyan verdiğiniz tespit edildiği takdirde PTT aracılığıyla sosyal yardım paketlerinden yararlanabileceksiniz. Yalan beyanda bulunduğunuz tespit edilir ise; ilgili kanun maddesi gereğince cezai ve hukuki sonuçlar doğabileceğini göz ardı etmeyiniz. Hane yardımı başvurusu yaptıktan sonra yardım alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.

Hane Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve Bakanlık aracılığıyla dağıtılan hane destek yardımlarına yaptığınız başvurunuzu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı internet sitesinden, telefon numarasından ve şehrinizde bulunan bürosundan sorgulayabilirsiniz. 

Kaç günde sonuçlanacağı hakkında net bir bilgi olmasa dahi yaklaşık olarak 1 aylık süre içerisinde araştırmalar tamamlanarak tarafınıza bilgi verilecektir. Hane yardımı destek talebiniz kabul edildiği takdirde her pakete yönelik olarak farklı aylarda ödemeler alacaksınız.

hane yardımı sorgulama

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Her sosyal destek paketinin farklı bir verilme süresi vardır. Örneğin öğrenciler için sosyal yardım paketine başvuru yaptıysanız aylık ödeme alabileceğiniz gibi muhtelif eğitim yardımları için okul dönem başlangıçlarında da ödeme alabilirsiniz. 

Başvuru yaptığınız yardım paketinin şartları uyarınca kimi sosyal yardımlarda aylık yardım, 2 ayda bir yardım, 3 ayda bir yardım, yılda iki yardım, yılda bir yardım veya tek sefere mahsus yardımlardan yararlanabilirsiniz. Yardımların ücretleri de süreleri gibi sosyal yardım türüne göre değişiklik göstermektedir. 

Hane Yardımı Ne Kadardır?

Her hane yardımı paketi farklılık gösterdiği gibi yapılan ödemeler de aynı oranda değişmektedir. Örneğin işsiz bir kişinin 4 kişilik aile geçimi için alacağı yardım ile engelli vatandaşlara verilen sosyal yardım eşit miktarda olamaz. Her ne kadar destek yardımları arasında ücret farkı olsa da; genel olarak hane yardımları 500 TL-1000 TL civarında oluyor. Sosyal yardım gerekçeniz doğrultusunda bu miktarların artabileceği gibi düşmesi de sözkonusudur. Aynı gerekçe ile başvuru yapan bireyler ödeme miktarlarını sorguladığı takdirde farklı düzeylerde sosyal yardım aldıklarını görebilirler.

Bu yardımları sadece Bakanlık aracılığıyla değil Belediyeler, Sivil Toplum Örgütleri, Sosyal Yardımlaşma Platformları, Kaymakamlıklar ve Valilikler aracılığı ile de alabilirsiniz. Her sosyal hane yardım paketi farklı gerekçeler ve farklı miktarlar belirlediği için size en uygun olan bulmak için internet sitelerine kısaca bir göz atmanızda fayda vardır.

Yorum yapın