Hangi Yasaklar Kalktı? | Yasaklar Ne Zaman Kalkıyor

Kontrollü sosyal hayata dönüş kapsamında; Hangi yasaklar kalktı? Diğer yasaklar ne zaman kalkıyor? gibi sorular ile karşı karşıya kaldık.

Covid-19, nam-ı diğer Koronavirüs kapsamında alınan tedbirler nedeni ile uzun bir süredir evlere hapsolduk. Son zamanlarda yaşanan vaka ve ölüm sayısındaki düşüş nedeni ile alınan tedbirler yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı.

Özellikle 20 yaş altı ve 65 yaş üstü aralığında bulunan okuyucularımızın, sert tedbirlerle mücadele ettikleri göz önüne alınarak bu makalemizden faydalanmalarını diliyoruz.

Hangi Yasaklar Kalktı?

hangi yasaklar kalktı

28 Mayıs’ın son saatleri itibari ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasakların kalkma tarihleri açıklandı. Kabine toplantısı sonrasında konuşmasına yurt dışında yaşayan vatandaşlar hakkındaki açıklamaları ile başlayan Erdoğan, 1 Haziran itibari ile kalkan yasaklardan söz etti.

1 Haziran itibari ile hangi yasaklar kalktı;

 • Şehirler arası seyahat kısıtlaması tamamiyle kaldırılacak.

Bu bağlamda memleketlerine gitmeye çalışan veya farklı seyahatler planlayan vatandaşlar özgürce seyahat edebilecek.

Oluşabilecek riskler göz önüne alınarak belirli şehirler için tekrar seyahat kısıtlaması getirilebileceğinden de söz edildi.

 • İdari izinli olan veya esnek çalışma modeli ile çalışan kamu personelleri normal çalışma düzenine dönüş yapacak.

Kronik rahatsızlığı bulunan memurlar hakkında herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan bu açıklama ile kamu kurumlarında çalışan tüm personel normal mesai sistemine geri dönecek.

 • Kreşler ve gündüz bakımevleri tekrardan açılacak.

Kamu kurumlarında veya özel sektörde çalışanların tekrar iş hayatına dönmesi ile birlikte ortaya çıkan çocuk probleminin çözülmesi bakımından yararlı bir düzenleme olduğu kanaatindeyiz.

 • Kronik rahatsızlığı bulunanlar ve idari izinli kamu personellerinin çalışma hayatına dönüşü idari amirlerince veya bağlı bulundukları kurum aracılığı ile kararlaştırılacaktır.

Bu açıklamadan yaptığımız çıkarım neticesinde; adliye, hastane gibi iş hacmi yüksek olan kamu kurum ve kuruluşlarında kronik rahatsızlığı bulunanların normal çalışma düzenine dönüş yapacağı kanısına vardık.

Normal tempoda çalışan ve yüksek iş hacmi bulunmayan memurlar için ise; kurumlarının alacağı karar neticesinde tedbirler kısa bir süreliğine uzayabilir.

yasaklar ne zaman kalkacak
 • 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı, yüksek risk grubunda olduklarından dolayı sürdürülecek.

Covid-19 istatistikleri dikkate alınarak; en çok ölümün gerçekleştiği grup olan 65 yaş üstü bireyler hakkında alınan kararın yerinde olduğunu düşünüyoruz. Azalan vaka ve ölüm sayısını tekrar yükseltmek toplum açısından fayda sağlamayacaktır.

 • 65 yaş üstü vatandaşlar, Pazar günleri 14:00-20:00 arasında sokağa çıkma yasağına tabi olmayacak.

Haklı olarak evde sıkılan yaşlılarımız için Pazar günleri kısa da olsa hava alma imkanı sağlanacak.

 • İşletme sahibi, esnaf veya zanaatkar olan 65 yaş üstü vatandaşlar çalışma hayatlarına devam edebilecek.

Maske,eldiven, sosyal mesafe ve hijyen zorunluluğu ile geçerli olan bu kararın; pandemi süreci nedeni ile gelir kaybına uğrayan vatandaşlar açısından faydalı bir gelişme olduğu kanaatindeyiz.

 • 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, 18 yaş ile sınırlandırıldı.

Her ne kadar sokağa çıkma yasağı bulunmasa da 18-20 yaş aralığındaki gençlerimize zorunluluk haricinde sokağa çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.

 • 0-18 yaş aralığındaki bireyler Çarşamba ve Cuma günleri 14:00-20:00 arasında sokağa çıkabilecek.

Evde kalma konusunda en büyük zorluğu yaşayan bu kitle sosyal mesafe uygulamasına dikkat ederek sokakların tadını çıkarabilir.

 • Restaurant, Cafe, Pastane ve Kıraathaneler tedbirlere dikkat etmek kaydı ile 22:00’a kadar açık olacak.

Sosyal mesafe uygulamasının aşılabileceği bahse konu sosyal alanlar, ilgili valilikler veya odalar aracılığı ile bildirilecek tedbirlere uymak şartıyla açık kalabileceklerdir.

 • Çay bahçeleri, Dernek lokalleri, Yüzme havuzları, Hamam ve Kaplıcalar da hijyen şartlarını taşımak kaydı ile 22:00’a kadar açık kalacak.

Bu sosyal alanlarda bulunacak okuyucularımız var ise; çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Birebir temasın ve ortak kullanım alanların çokluğu nedeni ile virüsün yayılmasının en kolay olduğu alanlardır.

Sadece kendi müşterilerine hizmet veren sosyal alanlar ve oteller saat sınırlaması uygulamasında istisna olarak tutuluyor.

 • Dinlenme tesisleri 1 Haziran itibari ile hizmet vermeye devam edecek.

Seyahat yasağının kaldırılması ile birlikte sürücü ve yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaları için son derece faydalı olan bu karar 1 haziran itibariyle geçerli olacaktır.

 • Plajlar, Milli Parklar ve Bahçeler belirli kurallar dahilinde hizmetlerine devam edecek.

Bu açıklamanın mesire alanlarını kapsayıp kapsamadığı bilinmemek ile birlikte piknik özleminizi gidermek için kısa bir süre daha beklemenizi tavsiye ederiz.

 • Müze ve ören yerleri açılacak.

Ülke genelinde yaşanan turist düşüşü nedeni ile son derece yararlı bir karar olduğu kanaatindeyiz.

yasakların kalkma tarihi
 • Hayvan satış yerleri 1 Haziran itibari ile açılacak.

Hayvancılık, ülkemiz genelinde yoğun rağbet gören bir iş kolu olduğu için ticareti canlandırmak açısından yerinde bir karar olduğunu düşünüyoruz.

 • Bireysel sporlar hakkındaki kısıtlama kaldırıldı ve spor tesisleri 00:00’a kadar açık olmak şartı ile kullanıma açıldı.

Erkeklerin, hasreti ile yanıp tutuştuğu halısahalar açılacak. Ayrıca tüm bireysel sporların yapılmasında herhangi bir engel bulunmayacak.

 • Deniz turizmi, balıkçılık ve deniz taşımacılığı hakkındaki tedbirler kaldırıldı.
 • Sürücü Kursu ve MEB sertifikalarına yönelik kurslar faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecek.
 • Kütüphaneler, Gençlik Merkezleri, Gençlik Kampları ve Millet Kıraathaneleri açılacak.
 • Açık hava konserleri saat 00:00’a kadar faaliyet gösterebilecek.

10 Haziran itibari ile hangi yasaklar kalktı;

 • Hipodromlar açılacak.

TJK tarafından da yapılan açıklamaya göre yarışların tekrardan başlayacağı belirtildi. Alınan bu karar bahis ve ganyan severler tarafından oldukça ilgi gördü.

Bar, pavyon, disko, gece kulübü gibi eğlence merkezleri ile nargile cafeler bu kararların dışında kalmıştır. Benzeri işletmelerin ne zaman açılacağı konusunda henüz bir açıklama bulunmamaktadır.

Yasakların ard arda kalkmasına rağmen tüm yasaklar ne zaman kalkıyor sorusuna cevap vermek zor. Yasaklar hakkında açıklama geldikçe yasakların kalkma tarihleri hakkında bilgilendireceğiz.

Yorum yapın