Haziran Telafi Eğitimi Zorunlu mu? MEB Telafi Eğitimi Ne Zaman? Uzaktan mı Yüzyüze mi Yapılacak 2021

Haziran telafi eğitimi zorunlu mu diye birçok veli araştırma yapmaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan son dakika gelişmesi olarak MEB telafi eğitiminin Haziran ayı itibariyle başlatılacağı belirlendi. Yüzyüze eğitimden mahrum kalan ortaokul ve lise öğrencileri  telafi eğitimine katılacakken üniversite öğrencileri telafi eğitimi alacak mı henüz belirlenmedi. Haziran telafi eğitimi zorunlu mu değil mi diye merak eden veliler ve öğrencilerden talep bir hayli fazla olacak gibi görünüyor.

Haziran telafi eğitimi zorunlu mu diye merak eden 18 Milyon öğrenci ve öğretmen, Ziya Selçuk’un açıklamasına odaklandı. Telafi eğitimi çalışmalarının 2021-2022 yılını da kapsayacağını açıklayan bakan, özellikle matematik kampları ve ders kursları ile öğrencilerin aksayan eğitimlerini toparlama imkanı sunacaklarını belirtti.

Haziran telafi eğitimi zorunlu mu olacak diye endişeleniyorsanız korkmanıza gerek yok. Çünkü Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamasına göre telafi eğitimine katılım gönüllü olacak olup herhangi bir zorunluluk olmayacaktır. Bu nedenle de öğrencilerin Haziran ve Temmuz aylarında zorunlu telafi eğitimi alması gibi bir durum söz konusu değildir.

Telafi Eğitimi Ne Zaman Yapılacak? 2021

Telafi eğitimi ne zaman yapılacak diye soracak olursanız henüz netleşmemesine rağmen Haziran ayı ortasında telafi eğitiminin yapılacağını söyleyebiliriz. Bakan Selçuk’un tweetine göz attığımızda telafi eğitiminin ne zaman yapılacağı ile ilgili net bir bilgi vermese de 2 Temmuz itibari ile 2020-2021 yılı eğitim öğretim dönemi sonlanacak.

haziran telafi eğitimi zorunlu mu ne zaman yapılacak yüz yüze mi uzaktan mı yapılacak

Bu nedenle de 2020-2021 yılı eğitim öğretim döneminin telafi eğitiminin Haziran ayı itibariyle başlatılacağı ve Eylül ayına kadar sürebileceği öngörülüyor. Kısacası yaz tatili boyunca öğrencilerin eksiklerini tamamlamak adına büyük bir fırsat olup Haziran ayının ortalarında kesinlik kazanacaktır.

Telafi Eğitimi Uzaktan mı Yüz Yüze mi Olacak?

Telafi eğitimi uzaktan mı yoksa yüz yüze mi olacağı hem öğretmen hem de öğrenciler tarafından son derece merak ediliyor. MEB tarafından henüz açıklama yapılmamış olsa da mevcut aşılama ve pandemi koşulları dikkate alınarak telafi eğitimi uzaktan yapılacak diyebiliriz. Ancak ilerleyen süreçte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aksi bir açıklama da gelebilir. Açıklamalara göre 2021-2022 yılı itibariyle telafi eğitimi devam edecek olup bu yıl uygulanan sınav iptal dilekçesi vererek sınava girmeme şansının da devam edip etmeyeceği henüz netleşmedi.

Yorum yapın