İnstagram

Instagram Taslak Silme | Hikaye ve Reels Taslaklar Nerede? (Android & Iphone) 2022

Instagram taslak silme, çektiği reels ve hikayeleri paylaşmadan önce defalarca kontrol edenlerin en sık kullandığı özelliklerin başında gelir. Paylaşım yapmayı seven biriyseniz taslak kaydetme, taslak silme, reels taslakları nerede gibi sorularınıza gelin beraber yanıt arayalım.

Instagram taslak silme, çektiğiniz reels ve hikayeleri depolayabileceğiniz bir Instagram özelliğidir. Özellikle sosyal medyada içerik üretimiyle meşgulseniz çektiğiniz reels, video ve hikayeleri Iphone veya Android telefonunuza kaydetmek yerine taslaklara kaydedebilirsiniz. Taslaklar sayesinde içeriklerinize tekrar göz gezdirme şansınız olduğundan dolayı diğer kullanıcılara oranla daha iyi sonuçlar alabileceksiniz.

Instagram Taslak Ne Demek?

Instagram taslakları, çektiğiniz reels, story, video ve hikayelerinizi güvenle depolayabileceğiniz ve sadece hesap sahibinin görebileceği özel bir alandır. Örneğin; bir reels paylaşacaksınız ancak emin olamadınız mı? Instagram taslaklara kaydederek daha sonra üzerinde düzenleme yapabilmeniz, paylaşabilmeniz ve taslak silmeniz mümkündür.

Taslak, kelime anlamı olarak da; bir şeyin son haline gelmeden önceki düzenlenebilir hali manasına gelmektedir. Instagram taslak özelliği sayesinde siz de daha başarılı bir içerik üreticisi veya sosyal medya kullanıcısı olabilirsiniz.

Instagram Taslakları Kimler Görebilir?

Instagram taslaklarda bulunan reels, hikaye, video vb. görüntülerinizi sadece siz görebilirsiniz. Hesabın kullanıcısı dışında kimsenin görmesi, paylaşması ve indirmesi mümkün değildir. Güvenli bir şekilde video denemeleri yapabilir, çektiğiniz videolar ve reelsler arasından en çok beğendiğinizi yayınlayabilirsiniz.

instagram taslak kaydetme

Taslaklara kaydettiğiniz hiçbir gönderi kaybolmaz, silinmez veya yayınlanmaz. Bu nedenle de arşiv olarak kullanmaya da oldukça müsaittir.

Instagram Taslak Silme Nasıl Yapılır?

Instagram taslak silme, çektiğiniz reels, story, video ve hikayeleri yayınlamak istemediğiniz zaman başvuracağınız en makul yoldur. Hazırladığınız içerikler arasından seçiminizi yaptıysanız veya hiçbir reelsi beğenmediyseniz Instagram taslak silme sayesinde sonsuza kadar görüntülerinizden kurtulabilirsiniz.

Peki Iphone ve Android’de Instagram taslak silme işlemi nasıl yapılır diyorsanız gelin adım adım açıklayalım..

 • Instagram uygulamasını açarak hikaye veya reels paylaşma sekmesini açıyoruz.
instagram taslak
 • Kameramız açıkken önceden çekilen bir fotoğrafı açar gibi yukarı kaydırıyoruz.
 • Karşımıza “Galeri” ve “Taslaklar” ibaresi çıkacak. Taslaklara tıklıyoruz.
instagram taslak kaydetme android

 

 • Aşağıdaki fotoğrafta görünen butona tıklayarak “Sil” diyoruz.
instagram taslak silme reels
 • Böylelikle taslak silme işlemimiz tamamlanıyor.

Instagram taslak silme işlemi yapmasanız dahi çektiğiniz hikaye ve reelsler 7 gün sonra silinecektir. Ancak daha hızlı bir çözüm istiyorsanız yukarıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

Hikaye ve Reels Taslaklar Nerede? Iphone & Android 2022

Instagram hikaye ve reels taslakları nerede diye birçok kullanıcı soru yağmuruna tutuyor. Taslaklar için ayrı bir alan bulunmadığından, taslaklar nerede diye merak etmeniz gayet doğal. Iphone veya Android cihazınıza videoyu kaydetmek de bir çözüm tabii ki. Instagram’ın video süresi konusundaki kısıtlamalarından dolayı 15 saniyenin üzerindeki tüm videolar reels veya IGTV aracılığıyla yayınlanabiliyor. Reels taslaklarınızı kaydetmeniz, en iyi içeriği üretmek adına size yardımcı olacaktır.

YouTube video

Instagram taslakları, reels ve hikayelerinizi çekmek için Iphone veya Android cihazınızda açtığınız kamera ekranındadır. Kameranız açıkken eski bir fotoğrafı paylaşırken kullandığımız yöntem olan kaydırma yolunu seçiyoruz. Galerinizdeki fotoğrafların üstünde “Taslaklar” adında bir ibare yer almaktadır. Tıkladığınız takdirde 7 günü geçmemiş tüm reels ve hikaye taslaklarınıza erişebilirsiniz.

 

Instagram Taslak İndirme Nasıl Yapılır?

Instagram taslak indirme, herhangi bir ek uygulamaya ya da programa ihtiyaç duyulmaksızın yapılabilir. Yukarıda anlattığımız şekilde taslağınızı görüntüledikten sonra klasik hikaye ve reels arayüzünden indirme butonunu kullanabilirsiniz.

 • Instagram Taslakları Kaç Günde Silinir?

  Siz silmediğiniz takdirde 7 gün içerisinde otomatik olarak silinecektir.

 • Instagram Taslakları İndirilebilir Mi?

  Taslaklarınıza ulaştığınız takdirde video, fotoğraf, hikaye ve reels olması farketmeksizin herhangi bir programa ihtiyaç duymadan silebilirsiniz.

 • IPhone’da Taslaklar Silinir Mi?

  Telefon markanızın bir önemi yoktur. Android veya IPhone cihazlarda taslakları silmek mümkündür.

 • Instagram Taslakları Silinmiyor Ne Yapmalıyım?

  Taslakları siz silemediyseniz 7 gün içerisinde otomatik olarak silinecektir. Ekstra bir işleme gerek yoktur.

 • Instagram Reels Taslak Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

  Reels çektiğiniz telefon yerine farklı bir cihazdan deneyiniz. İnternet bağlantınızı kontrol ediniz. Sorununuz çözülmediyse, reelsi kaydetme aşamasında sorun yaşamış olabilirsiniz. Bu nedenle de taslağınız kaydedilmemiş olabilir. Maalesef taslağınızı kurtaramazsınız.

Instagram ile alakalı merak ettiğiniz farklı bir konu olursa yorumlarda sorabilir, cevabınızı en kısa süre içerisinde alabilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu