Kadastro Yolu Açtırma Nasıl Yapılır? Tarlaya Kadastro Yolu Ne Demek?

Kadastro yolu açtırma son dönemlerin en revaçta konularından biri haline geldi. Kadastro yolu nedir derseniz; kadastral yollar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen imar planlarında herhangi bir sahibi olmayan alanlara deniyor. Devlet, vakıf veya kişilerin mülkü olarak tapu kaydı bulunmayan yerler, imarda kadastro yolu olarak geçiyor.

Tapu Kadastro Kanunu ve İmar Kanunu gereğince kadastro yolu açtırmak için tarlalarda yapılacak yapıların yol ile kesişmesi gerekiyor. Örneğin bir ev yapacak iseniz; yola sıfır olmalıdır. İmar planındaki parsellerden birine yol cephesi sağlanabilirse yapı izni alınabiliyorken, yola cephe yoksa yapı ruhsatı alınabilmesi mümkün değildir.

Kadastro Yolu Olmayan Tarlaya Ev Yapılabilir mi?

Kadastro yolu olmayan tarlaya ev yapılması maalesef mümkün değildir. Yukarıda bahsedilen yola cephe zorunluluğu kadastro yolu olmayan tarlaya ev yaparken de karşımıza çıkıyor. 03/05/1985 tarih ve 3194 sayılı İmar Kanunu 18. Maddesi uyarınca yola cephe bulunması zorunluluğundan dolayı tarladan yol geçmelidir.

Kadastro yolu olmayan tarlaya ev yapmanın yöntemleri tabii ki de var. Ancak bu yöntemler uzun bir süreçten oluşmaktadır. Yakınlarınızda yola cephesi olan ve komşu parselleri sayesinde başkasının parselinden geçit hakkınızı kullanarak belediyenizin İmar Müdürlüğü’ne veya Mahkemelere başvurabilirsiniz. Genelde komşular ile anlaşamama  durumu hakim olsa da, komşunuzu ikna etmeniz mümkün ise; kadastro yolu olmayan tarlaya ev yapabilirsiniz.

Bu şartlara uymadığınız takdirde İmar Kanunu gereğince yapı ruhsatı ya da inşaat izni verilmeyecektir. Bilirsiniz ki; bu da kaçak yapı inşa etmek anlamına geliyor.

tarlaya kadastro yolu açtırma

Kadastro Yolu Olmayan Tarla Alınır mı?

Kadastro yolu olmayan tarla almak kısa vadede zarar gibi gözükse de, uzun vadeli yatırım tercih edenler için son derece güzel bir fırsattır. Neden diye soracak olursanız kadastro yolu olmayan tarla ilerleyen yıllarda değer kazanabileceğinden dolayı diyebiliriz. Kadastro yolu olan tarla almaya kalkışırsanız, yaklaşık 2-3 katı fiyat ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle kadastro yolu olan veya olmayan tarla alınabilir.

Kadastro Yolu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kadastro yolu sorgulama için E-Devlet hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, E-Devlet ve Tapu Kadastro Kurumu entegrasyonu sayesinde saniyelik olarak kadastro yolu sorgulama yapabilirsiniz.

  • Öncelikle parsel sorgulama adresini ziyaret ediyoruz.
  • Ardından İl, İlçe, Ada ve Parsel bilgilerini giriyoruz.
  • Sol üst köşede çıkan izin taleplerini “İzin ver” seçeneğine tıklayarak yanıtlıyoruz. Aksi takdirde harita üzerinde herhangi bir gezinti yapmanız mümkün değildir.
  • Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girdikten sonra haritayı takip ederek bulunduğumuz konum veya girdiğimiz adresin yakınlarında kadastro yolu olup olmadığını tespit edebiliriz.

Kadastro yolu hakkında merak ettiğiniz herhangi bir sorunuz mevcut ise; yorum kısmını kullanarak veya Gündem kısmı aracılığıyla bize sorabilirsiniz.

Yorum yapın