ModaBakım

Kemerli Buruna Gözlük Modelleri | Büyük Burunlar İçin Güneş Gözlükleri

Güneş gözlüğü size yakışmıyor mu? Kemerli buruna gözlük yakışmaz algısına kapılmayın çünkü burnunuza uygun gözlüğü henüz keşfetmemişsinizdir. Gözlükler varoluş amacı doğrultusunda sağlık nedeni ile kullanılsa da günümüz moda akımı gereğince aksesuar olarak da tüm yaş grupları nezdinde popüler tercihlerden biri haline geldi. Güneş gözlüğü seçimi oldukça zor bir iştir fakat klasik modellerin yanı sıra kemerli buruna gözlük modelleri de oldukça yaygındır.

Ülkemizin burun yapısını incelersek büyük bir çoğunluğunun kemerli ve büyük burunlara sahip olduğu çıkarımını yapabiliriz. Bu makaleyi okumadan önce büyük ihtimalle birçok gözlük modelini denemişsinizdir. Fakat hiçbirini yakıştıramadınız değil mi? Canınızı hiç sıkmayın çünkü problem gözlüğün yakışıp yakışmaması değil size uygun gözlük modeline henüz denk gelmemiş olmanızdır.

Gözlük Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Her bireyin yüz tipi ve boyutu değişkenlik gösterir. Bu nedenle tercih edeceğiniz gözlük modeli yüz yapınıza, yüz boyutuna ve burun şeklinize uygun olmalıdır. Doğru gözlük seçimi yaparken gözlük ağırlığının geniş bir alana yayılmış olması ve çerçevenin buruna tam olarak oturmuş olması gerekir. Hem güzellik algısı hem de ağrı yapmaması açısından kendinize uygun gözlüğü bulana kadar modelleri deneyiniz.

Kare yüz tipine sahip kişiler için:

Yuvarlak veya küçük oval gözlükler ideal bir görünüm sağlar. Cat Eye modelindeki gözlükler yüksek ihtimalle sizin için doğru tercih olacaktır. Gözlük sapını kalın seçtiğiniz takdirde yüzünüz de daha uzun görünecek ve daha modern bir görünüme kavuşacaksınız.

Yuvarlak yüz tipine sahip kişiler için:

Yuvarlak bir yüze sahipseniz kesinlikle yuvarlak gözlük seçmemelisiniz. Çünkü bu görüntü sizi oldukça iri gösterecektir. Gözlük sapının kalın olmasına dikkat ettiğiniz takdirde dikdörtgen ve benzeri çerçeveler fazlası ile işinizi görecektir.

Oval yüz tipine sahip kişiler için:

Oval yüz şekline sahip olan kişiler gözlük konusunda her zaman bir adım öndedir. Gözlük seçimi yaparken her modele ayak uydurabilirler. Fakat en çok hangisi yakışır diye soracak olursanız; üstleri düz, alt çerçevesi olmayan gözlük modelleri kesinlikle öncelikli tercihiniz olmalıdır.

Kemerli Buruna Gözlük Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemerli burunlar için gözlük modelleri seçilirken atlanmaması gereken kesin kural gözlük ağırlığının tek bir noktada toplanmış olmaması ve yüze yayılmış olmasıdır.

Kemerli ve büyük burna sahip olan bireyler açısından çift köprülü modellerin tercih edilmesi pişmanlık doğurmayacaktır. Bir diğer tercihiniz ise; burun kemerini örtecek şekilde düşüklüğü bulunan, kalın köprülü güneş gözlüğü modellerinden yana olmalıdır.

Kalın çerçeve ve kenarlı kalın modeller kemerli burun yapıları için oldukça uygundur. Bahse konu modeller burnun üst kısmını kapattığı için daha az bir kısmının hem daha estetik hem de daha havalı gözükmesini sağlayacaktır.

Gözlüğünüzü seçerken mutlaka bilinen bir marka veya bulunduğunuz bölgedeki optikçiler aracılığıyla kararınızı verin. Unutmayın ki siz nadiren gözlük alıyorsunuz fakat karşınızdaki kişi sürekli olarak birilerine gözlük satıyor. Bütçeniz uygun ise; Rayban, Burberry, Armani, Calvin Klein, Vogue gibi markaların kemerli büyük burunlar için gözlük modelleri tasarımlarına göz gezdirebilirsiniz. Bir gözlüğe o kadar para vermem diyorsanız mutlaka bir optikçiye uğrayarak satın alın.

Büyük Burunlar İçin Doğru Seçim Nasıl Yapılır? 

kemerli burunlar için gözlük modelleri
  • Gözlük seçimi yapılırken dikkat edeceğiniz ilk husus yüz tipinizdir. Yüz tipinize uygun olan şekil ve çerçeve kalınlığını yakaladığınıza inanıyorsanız renk seçimine geçebilirsiniz.

  • Çerçeve seçimi yüz şekli ile kontrast oluşturmalıdır. Gözlük çerçevesinin boyutları ile yüzünüzün boyutları orantılı olmalıdır.

  • Gözbebekleri çerçeveyi tam olarak ortalamalı, yan, alt veya üst kısımdan fazlalık bulunmamalıdır.

  • Gözlük rengi seçilirken göz ve ten renginize mutlak surette uyumlu olmasına dikkat ediniz.

  • Gözlük rengini belirlerken dolabınıza da göz atmanızda fayda var. Kombininizi tamamlamanız açısından kıyafet renklerinize yakın bir ton seçimi yapabilirsiniz.

Yüz tipinizin hangi kapsama dahil olduğu konusunda bir fikriniz yoksa buraya tıklayarak yüz tipinizi öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki gözlük herkese yakışır sadece yakıştırmanın zorluğu değişir.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kalem Etek Altına Nasıl Ayakkabı Giyilir? Kalem Etek Kombinleri 2021
  2. Geri bildirim: Yazın İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir? Erkek Ve Kadın Kıyafet Rehberi 2022 - Bize Sorarsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu