FinansGündem

Kısa Çalışma Ödeneğim Yatmadı Ne Yapmalıyım? Ne Zaman Yatacak 2022

Milyonlarca işçi, kısa çalışma ödeneğim yatmadı ne zaman yatacak endişesi ile İşkur’un ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kapısını çaldı. Uzun bir süredir hayatımızı esir alan Coronavirüs salgını nedeni ile kapalı kalan, kısmi çalışan ve zarar eden işletmelere esnaf gelir kaybı desteği sağlanırken, çalışanlara ise; kısa çalışma ödeneği yatırılmaya başlanmıştı.

Bu yılın Mart ayında  1 milyon 140 bin kişiye işsizlik sigortası fonundan 1 milyar 750 milyon lira kısa çalışma ödeneği, esnaf gelir kaybı desteği ve nakdi destek yatırıldı.

Peki gel gelelim kısa çalışma ödeneğim yatmadı diyenlerin destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

Kısa Çalışma Ödeneğim Yatmadı Ne Yapmalıyım?

Kısa çalışma ödeneğim yatmadı ne yapmalıyım diye soracak olursanız şu an için yapacağınız tek şey beklemek olacaktır. Nakdi ücret desteği kapsamında hesaplara yatırılan kısa çalışma ödeneği, 5 Mayıs itibari ile başlatılmış ancak henüz tüm vatandaşların belirttiği IBAN hesap numaralarına yatırılmamıştır.

kısa çalışma ödeneğim yatmadı ne zaman yatacak

Kısa çalışma ödeneği hesabınıza yatırılmadı ise;

  • E-Devlet üzerinden İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama ekranına giderek TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz.
  • Kısa çalışma ödeneği başvuru sorgulama ekranından başvurunuzun kabul edilip edilmediğini sorgulayın.
  • Kısa çalışma ödeneği başvurunuz kabul edilmiş ise; başvuru esnasında nakdi ücret desteğinin yatırılmasını istediğiniz IBAN hesap numaranızı kontrol ediniz.

IBAN numaranızda ve kısa çalışma ödeneği başvurunuzda herhangi bir hata bulunmuyorsa  yapabileceğiniz başka bir işlem yoktur. Tabii ki bu durum kısa çalışma ödeneğim yatmadı ne yapmalıyım diye sormanıza engel değildir. Kısa çalışma ödeneği önceki süreçte yaklaşık 10 gün içerisinde TC kimlik numaralarının son hanesine göre yatırılmıştı. Yine aynı uygulamanın devam ettiğini düşünürsek kısa çalışma ödeneğim yatmadı diye endişelenmek için biraz erken olmuş. Başvurunuzda problem bulunmadığı takdirde yapacağınız tek şey beklemek olacaktır.

Başvurunuzda sorun var ise; IBAN hesap numaranızı güncellemeniz gerekmektedir. IBAN numaramı nasıl güncellerim derseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

kısa çalışma ödeneğim yatmadı ne yapmalıyım
  • Öncelikle İşkur’a E-devlet aracılığıyla giriş imkanından yararlanarak giriş yapın.
  • Açılan sayfada ”IBAN bilgileri girme ve güncelleme” seçeneğine tıklayarak IBAN güncelleme ekranına gidin.
  • Karşınızdaki sayfanın sonunda kısa çalışma ödeneğinizin yatmasını istediğiniz IBAN hesap bilgilerinizi yazın.
  • Son olarak bilgilendirme ve aydınlatma metnini kabul ederek onaylayın.

Belirtilen adımları harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde kısa çalışma ödeneğim yatmadı ne yapmalıyım diye endişelenmenize gerek kalmamaktadır. Kısa çalışma ödeneği ödemeniz en geç 10 gün içerisinde belirttiğiniz IBAN hesap numarasına yatırılacaktır. 10 günlük süre geçti ve hala hesabınıza ödeme yapılmadı ise; kısa çalışma ödeneğim yatmadı ne yapmalıyım sorusu için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu