Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notu Yükseltir Mi?

Krediyi erken kapatmak kredi notu ve puanını yükseltir mi ve kredi kartını kapatmak kredi puanını etkiler mi diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Kredisini veya kredi kartını kapatmak isteyen okuyucularımız için önemli olan bu hususları ele almak istedik.

Kredisini son ödeme gününde ödeyenler olduğu gibi hazır para ile krediyi erken kapatmak isteyen kişiler de yok değil. Bu kişiler tarafından en çok merak edilen konu; krediyi veya kredi kartını erken kapatmanın kredi notuna etki edip etmediği oldu.

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notu Açısından Avantaj Sağlar Mı?

Elinizde bulunan hazır para ile kredinizi veya kredi kartınızı kapatmak sizin için büyük bir avantajı sağlamaz. Kredi borcunuzu erken kapatmak hem sizi kredi ödemesinden kurtaracaktır hem de kredi notunuza olumlu yönde etki edeceksiniz.

krediyi erken kapatmak mantıklı mı

Kredinizi veya kredi kartı borcunuzu erken ödemek ile gününde ödemek arasında bir fark bulunmuyor. Örnek verecek olursak; her ayın 15’i ve 25’i arasında kredinizi ödemeniz gerekiyorsa, ayın 14’ünde ödeme yapmanız ile 20’sinde ödeme yapmanız arasında bir fark bulunmuyor. Krediyi erken ödemek size büyük bir avantaj sağlamaz fakat kredinizi geç ödemek sizin açınızdan olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

Şöyle düşünün; siz ayın 15’inde maaş alırken farklı bir kişi ayın 5’inde maaş alıyor. Buna rağmen ikiniz de her ayın 10’u ile 20’si arasında kredi ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Sizin açınızdan herhangi bir değişiklik yaşanmazken diğer borçlunun borcunu erken kapatarak kredi notunu yükseltmesi ne kadar adil? Bankalar bunun önüne geçmek için kredisini erken ödeyen ile düzenli ödeyen müşterileri arasında fark olmasını engelliyor.

Kredi Kartını Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Krediyi erken kapatmanın kredi notuna herhangi bir etkisi bulunmadığı gibi kredi kartını kapatmak da kredi notunu etkilemez. Kredi kartı borcunu erken kapatmak sizi borçlarınızdan kurtarır ve ödemelerinizi düzenli yaptığınıza işaret eder. Kredi kartı borcunu düzenli ödemek kredi notunu yükselterek bankaların gözünde itibarınız artar.

12.000,00-TL kredi kartı borcunuz olduğunu varsayarsak; borcunuzu kapatmadığınız her gün size daha fazla faiz olarak dönüş yapacaktır. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu erken kapatarak hem yüksek faizler ödemekten kurtulursunuz hem de kredi notunuz yukarı doğru ivme kazanır. Kredi veren bankalar ile tanışıklığınız olmadığı için kredi notu sizi yansıtır.

Kredi Notu Nasıl Takip Edilir?

kredi notu nasıl takip edilir

Kredi veya kredi kartı borcunu erken kapatmak hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuz kanısındayız. Peki borcu kapattıktan sonra kredi notunuz ne derece etkilendi? Bu soruya cevap arıyorsanız Findeks üzerinden veya bankanızın mobil uygulaması ile yanıt bulabilirsiniz. Findeks çok pahalı bir servis olmamak ile birlikte; 7-TL gibi cüzi bir miktar ödeyerek kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bankanız aracılığıyla kredi notunu öğrenmek size daha pahalıya patlayabilir.

Findeks tek seferlik kredi notu öğrenmenin yanı sıra kredi puanını takip etmek isteyenler için aylık ve yıllık paketler de sunuyor. Sitedeki fiyatları inceleyerek size en uygun kredi notunu öğrenme yolunu seçebilirsiniz.

“Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notu Yükseltir Mi?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın