Genel

Kuruma İbraz Ne Demek? Kurum Talebi ile Farkları Nelerdir?

Kuruma ibraz ne demek diye sormanız son derece manidar. Birçok kişi E-Devlet üzerinden belge alırken kuruma ibraz seçeneğine denk gelse de anlamını bilmiyor. Kuruma ibraz, herhangi bir belgeyi resmi devlet dairelerinin (Mahkeme, Polis, Eğitim Kurumları vb.) bilgisine sunmak, belge aslı veya örneğini devlete vermek anlamına gelir.

Özellikle Mahkemelerde görülen davalarda sıkça karşılaşılan bir durum olan kuruma ibraz, E-Devlet öğrenci belgesi, askerlik durum belgesi vb. belgeler alırken de karşımıza çıkmaktadır. Kelime anlamı olarak ibraz etmek nedir, ne demek veya ne anlama gelir derseniz; yaşanan herhangi bir olayı ya da durumu belgelendirmek amacıyla kişi veya kuruma belge sunmaktır. Biraz daha açacak olursak, örneğin iddiaları kanıtlamak amacıyla bilirkişi incelemesine esas olmak üzere Mahkemelere sunulan belgeler, iş yerine sunulan sağlık raporu, kimlik kontrolü yapacak olan polis memuruna kimlik göstermek ya da E-Devlet askerlik durum belgesini herhangi bir yere vermek de kuruma ibraz ne demek diye soranlar için en faydalı örnekleridir.

Özellikle ticari ve hukuki alanlarda sıklıkla rastlanılan bir terim olan kuruma ibraz ile herhangi bir kurum aracılığıyla karşılaştıysanız sizden istenilen bilgi ve belgeleri kuruma ibraz edin. Aksi takdirde işleyişin yavaşlamasına sebep olabilirsiniz.

Kuruma İbraz ile Kurum Talebi Arasındaki Fark Nedir?

Özellikle E-Devlet üzerinden belge almak isteyen kişilerin sıklıkla sorduğu kuruma ibraz, kurum talebi ve kişi talebi arasında fark yoktur. E-Devlet sadece bilgi edinmek amacıyla aldığınız belgeyi nereye sunacağınızı ve ne için kullanacağınızı öğrenmek ister.

kuruma ibraz etmek ne demek

Kuruma ibraz ile kurum talebi arasında hiçbir fark olmayıp aynı anlama gelmektedir. Ancak kişi talebine gelecek olursak; kuruma ibraz ve kurum talebinden farklı olarak belgeyi ibraz edeceğiniz kişinin bir birey olduğunu ifade etmiş olursunuz. Örneğin ilgili belgenin Adalet Bakanlığı’na sunulması kurum talebi ile kuruma ibraz edilirken, kişi talebinde ise; normal bir insana sunduğunuz belgedir. Örnek verecek olursak daha önce yapmış olduğunuz işlere ait bir müşterinize referanslarınızı iletmek olabilir.

Kuruma İbraz Tarihi Ne Demek?

Kuruma ibraz tarihi, herhangi bir belgenin resmi devlet dairelerine sunulan güne verilen addır. Örneğin, Mahkemede görülmekte olan bir dava nedeni ile hakim tarafından ilgili belgeyi kuruma ibraz etmek üzere tarafınıza süre verildiğini varsayalım. Böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde, kuruma ibraz tarihi belgeyi Mahkemeye sunduğunuz günün tarihidir.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu