KYK Kredi Borcu Görünmüyor | KYK Borç Ödeme Fatura Bulunamadı Hatası 2021

KYK Kredi borcu görünmüyor ve kyk borç ödeme sisteminde fatura bulunamadı hatası alıyorsanız doğru yerdesiniz. Her üniversitelinin kurtarıcısı olan KYK öğrenim kredisi, harcarken ne kadar güzel olsa da öderken bir o kadar can yakıyor.

Kyk kredi borcunuz görünmüyorsa paniklemenize gerek yok. Borcunuz hala var fakat size görünmüyor. KYK taksitleri yerine ödeme ekranında fatura bulunamadı hatası çıkıyorsa boşuna sevinmeyin çünkü birileri sizin yerinize kyk borcunuzu ödemedi. Peki kyk kredi borcunuz neden görünmüyor

KYK Kredi Borcu Neden Görünmüyor?

KYK kredi borcu görünmüyor gibi bir durum söz konusu olamaz. Tabii ki hayırsever bir işadamı tarafından borçlarınız kapatılmadığı takdirde. O kadar şanslı olsam KYK kredisi mi alırdım dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat borç yiğidin kamçısıdır diyor ve makalemize devam ediyoruz. 

KYK kredi borcu görünmüyorsa bunun iki sebebi olabilir. Birincisi sistemsel bir hatadan kaynaklanıyor olabilir. İkincisi ise; kyk kredi borcunuzu ödememenizden dolayı öğrenim kredisi borcunuzun Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne devredilmiş olabilir.

kyk kredi borcu görünmüyor

Eğer sorun sistemsel bir hatadan kaynaklanıyorsa endişelenmenize gerek yok. Çünkü zaman zaman bankaların mobil bankacılık hizmetlerinde yavaşlıklar göze çarpabiliyor. Kısa bir süre bekledikten sonra tekrar deneyerek KYK kredi borcunuzu görebilirsiniz. Göremediğiniz takdirde uygulamadan çıkıp tekrar girmek lehinize olacaktır.

Tüm çabalarınıza rağmen göremiyorsanız sorun büyük! KYK kredi borcunuzu ödememenizden dolayı borcunuz vergi borcu olarak tarafınıza yansıtılmış ve vergi dairesine devredilmiş demektir. Hemen paniklemeyin çünkü vergi borcu olarak ödeme yapmanız da mümkün. Ceza olarak da günlük çok ufak miktarlar uygulanıyor. Bundan dolayı ne kadar erken fark ederseniz sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır.

Vergi dairesine devredilen borçlardan dolayı artık öğrenim kredisinin Ziraat Bankası ile hiçbir alakası kalmamaktadır. Tüm borç sorgulama ve ödemelerini vergi dairesi üzerinden yapmanız gerekmektedir. 

Muaccel, yani vadesi gelmemiş olan borçlarınız arasında parlayacak bir vergi borcuna daha sahip oldunuz tebrikler. 

Ziraat Bankası KYK Geri Ödeme Borç Bulunamadı Hatası Çözümü

Ziraat Bankası kanalı ile gerçekleştireceğiniz KYK geri ödemelerinde sıkça karşılaşılan borç bulunamadı hatasının çözümü oldukça basittir. Yukarıda da değindiğimiz üzere Ziraat Bankası üzerinden KYK borcunuz görünmüyorsa yapmanız gereken şey vergi dairenizi ziyarete gitmek veya interaktif vergi dairesi hizmetlerinden yararlanmak olacaktır. 

Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi’ne devredilen KYK borcunuzdan dolayı artık Ziraat Bankası ile herhangi bir KYK ilişkisi kalmamıştır. Tüm ödemelerinizi interaktif vergi dairesi üzerinden yapacaksınız. 

kyk borcu ödeme fatura bulunamadı hatası çözümü 2021

Korkamanıza da hiç gerek yok çünkü kyk borcu vergi dairesine devredilmiş olsa bile aynı taksitlerle devam etmektedir. Peşin ödeme gibi bir durum söz konusu değildir. Peki KYK kredi borcu görünmüyor ise; nasıl ödeme yapacaksınız size adım adım anlatalım.

  • Öncelikle İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yapıyoruz.
  • Açılan sayfada “Vadesi Gelmemiş Borçlar” sekmesine tıklıyoruz.
  • “Detay” butonuna tıklayarak karşımıza çıkan sayfadan 9023 Yüksek Öğrenim Kredi Borcu Hesabı’nı tıklıyoruz. 
  • Öde butonuna tıkladıktan sonra ödemek istediğimiz taksidi seçip işleme devam ediyoruz. 
  • Açılan sayfada kredi/banka kartı bilgilerimizi girerek cep telefonumuza gelen SMS kodunu onaylıyoruz. 

İşte bu kadaaar. Ziraat Bankası uygulamasında görünmeyen KYK borcunuz artık her ay bu yöntemle ödenecek. Borcunuzu ne kadar düzenli öderseniz ödeyin, kyk borcunuz bir daha Ziraat Bankası’nda görünmeyecek. Eğer ziraat mobilden ödeme yapmak isterseniz Vergi Borcu Ödeme menüsünden TC Kimlik Numaranızı girerek işlem yapabilirsiniz.

Kısa bir süre içerisinde KYK borcunuza veda etmenizi diliyor ve eğitim kategorimize göz atarak gelişiminize katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Konu hakkında görüş ve sorularınızı çekinmeden yorum olarak belirtebilirsiniz.

“KYK Kredi Borcu Görünmüyor | KYK Borç Ödeme Fatura Bulunamadı Hatası 2021” üzerine bir yorum

Yorum yapın