Gündem

Müsilaj Zararlı Mı? Deniz Salyası Yüzmeye Engel Mi?

Müsilaj zararlı mı, deniz salyası yüzmeye engel mi sorusu tatilciler tarafından son derece merak edilen bir konu haline geldi. Yaz sezonunun yeniden başlaması nedeni ile pandemi döneminde eve kapanan vatandaşlar, sahillerdeki müsilaj tehlikeli mi ve deniz salyası yüzmeye engel mi endişesi yaşıyor. Pandemi nedeniyle uzun süredir evden dışarı çıkmayanlar, yasakların esnetilmesi ile birlikte tatil planları yapmaya başlamıştı. Ancak Marmara Denizi ve Karadeniz’de oluşan müsilaj (deniz salyası) nedeni ile denize girilip girilmeyeceğini merak ediyorlar.

Deniz salyası yüzmeye engel mi ya da müsilaj insana zarar verir mi endişesi yaşayan vatandaşlar otellerini arayarak rezervasyonlarını iptal etti. Özellikle ülkemizin turizm gelirlerini büyük oranda etkileyecek olan deniz salyası, yurt içi ve yurt dışından gelen turistleri hüsrana uğratacak. Özellikle Marmara Denizi’nde etkisini fazlasıyla gösteren deniz salyası, tüm canlı hayatını tehdit etmekle sınırlı kalmayarak yüzmeye de engel oluyor.

deniz salyası yüzmeye engel mi müsilaj yüzmeye engel mi

Deniz salyası yüzmeye engel mi sorusuna verilebilecek en net cevap; müsilaj yüzmeye engel değil, ancak bakteri yoğunluğu ve mantarlar dikkate alınarak deniz salyası olmayan yerleri tercih etmeliyiz. Yapılan ilk araştırmalara göre müsilajın evsel atıklar, fabrika atıkları ve deniz kirliliğinden ötürü oluştuğu kanısına varıldı. İlk tespitlerden sonra resmi kurumlarca yapılan açıklamalara göre denizlerimizde müsilaj görülme süresi 5 yıla kadar uzayabilir.

Müsilaj hem insan vücuduna zararlı değil hem de yüzmeye engel değil. Ancak her ne kadar zararlı olmasa da nasıl ki yosun olan yerlerde yüzmeyi tercih etmiyorsak deniz salyası olan yerlerde de yüzmeyi tercih etmemeliyiz. Yüzmeye devam ettiğimiz takdirde denizleri daha fazla kirleteceğimiz dikkate alınarak deniz canlılarına da zor zamanlar yaşatabiliriz. Bu nedenle 2021 yılında Marmara ve Karadeniz yerine Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu