Niş Pazarlama (Niche Marketing) Nedir? Niş Ürünler 2021

Niş pazarlama (Niche Marketing) daha az bilinen ve rekabetin az olduğu sektörlere yönelmenin tanımıdır diyebiliriz. Şöyle ki; niş pazarlama mantığında spesifik alanlar daha az müşteriye hitap etse de, rekabet yokluğu nedeniyle pastanın pay edilmiyor. Kitlesel pazarlamaya (Mass Marketing) oranla daha az satış yapıyorsunuz ancak daha az rakibiniz olduğu için kazancınız daha yüksek oluyor. Güçlü reklam bütçeniz ya da fazlasıyla stok yaparak sürümden kazanma ihtimaliniz yoksa en uygun yöntemin niş pazarlama olduğu kanısındayız. Alışılmış ticaret yöntemini uygulamaya devam ederseniz boşa kürek çekme ihtimaliniz bir hayli fazlalaşır.

Niş pazarlama, satış yaparken genele hitap etmek yerine özele hitap etmektir. Örneğin; niş pazarlamahedeflediğimiz bir ürünümüz (kalem) olsun. Piyasada da 100 tane kalem satışı yapan işletme olduğunu varsayıyoruz. İşletmemizin bulunduğu bölgede de 10.000 kalem ihtiyacı olsun. Bölgedeki kalem ihtiyacı, kalem satışı yapan tüm işletmelere dağılmış olsa hiçbir problem yok. Ancak biliyorsunuz ki ticarette işler pek böyle yürümüyor.

Niş pazarlama hedeflerinden farklı olarak bölgedeki en iyi 10 işletme kalem pazarının 3/2’lik satışını gerçekleştirirken, 90 işletmeye de 3/1’lik pay kalıyor. Neden diye soracak olursanız, çünkü kitlesel pazarlamada rakip çokluğu nedeni ile birçok faktör satış yapmanıza engel oluyor. Örneğin, reklam bütçesi, rakip sayısı, müşteri memnuniyeti ya da işletmenin köklülüğü gibi nedenlerle yeni işletmeler uzun süre ayakta kalamıyor. Bu nedenle de kitlesel pazarlama yerine Niş Pazarlama (Niche Marketing) sizin açınızdan daha kârlı olacaktır.

Neden Niş Pazarlamayı Tercih Etmeliyiz?

Niş pazarlama, kitlesel pazarlamaya oranla daha küçük bir paya sahip olsa da, niş ürününüzde tek satıcı siz olduğunuz için ürünün sizden alınmasına mecbur bırakıyorsunuz. Niş ürünleri neden tercih edelim ki diyecek olursanız:

  • Az rekabet
  • Belirli bir ürüne ya da sektöre yönelme
  • Markalaşabilmek
  • Alanında en iyilerden biri olma imkanı
niş pazarlama niche marketing nedir niche marketing örnekleri niche ürünler 2021

 Satılan ürün veya hizmetin genele hitap etmesi yerine özele hitap etmesi, her ne kadar kötü bir izlenim uyandırsa da ciro hesaplamasında niş pazarlamanın daha etkili olduğu görülmektedir. Daha dar bir kitleye hitap etmenin birçok avantajı vardır. Yukarıda da değindiğimiz üzere bir kullanıcı ürünü satın alacak ise kendince fiyat ve performans araştırması yapar, eldeki verilerle en iyi ve en ucuz ürünü satın alır. Ancak tabii ki bu durum rekabetin olduğu ürünlerdeki satışlarda yaşanır. Niş pazarlama yöntemi ile sattığınız üründe rakibiniz olmayacağı için sadece sizden ürün alabilir.

Niş pazarlamanın faydaları nelerdir derseniz;

  • Rekabet olmayan ürün satma imkanı
  • Düşük reklam bütçesi
  • Piyasada tek satıcı olunması nedeni ile fiyat politikasının değişmemesi (Örneğin; diğer satıcı indirim yaptı diye sizin de indirim yapmanıza gerek kalmaz.)
  • Satılan üründe en iyi işletme olma şansı

İyi hoş niş pazarlama yapın diyoruz da peki niş pazarları nasıl nereden bulacaksınız değil mi? Yakın zamanda bu konu hakkında da bir içerik oluşturacağız. Merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz bir konu olursa yorum kısmından bize ulaşmayı unutmayın.

Yorum yapın