Eğitim

Okur Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? | Okur Parası Başvuru Dilekçesi Örneği 2022

Okur parası başvuru dilekçesi örneği mi arıyorsunuz? Tebrikler, doğru yerdesiniz. Okur parası, kaymakamlıklar tarafından durumu olmayan öğrenciler için yardım niteliğinde bir uygulamadır. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği okur parası, kısa bir başvuru ve inceleme süreci sonunda hesabınıza yatacaktır.

Okur parası başvurusu tüm öğrencileri ve velilerini ilgilendiren bir konudur. Her geçen gün artan eğitim maliyetleri birçok aileyi zorluyor. Bu nedenle yardıma muhtaç olan ailelerin yükünü hafifletmek amacıyla okur parası adı altında destek sağlanıyor.

Okur Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okur parası başvurusu dilekçe ile yapılmaktadır. 18 yaşın üstündeki öğrencilerin şahsi müracaatı yeterli olurken, 18 yaş altındaki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri adına velileri başvuruda bulunabilir. Okur parası başvurusu maalesef internet ortamından yapılamamakta olup şahsen okur parası başvuru dilekçesi ile başvurmanız gerekir. Bağlı bulunduğunuz ilçenin kaymakamlıklarına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmalısınız.

Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve İl Meclisine şahsen müracaat ettikten sonra sizden talep edilecek bazı belgeler mevcuttur. Bu belgelerin başında yardıma muhtaç olduğunuzu kanıtlar nitelikteki evraklar gelir. Örneğin; fakirlik belgesi, işsiz olduğunuza dair belge, sigortasız olduğunuza dair belge, vakıf ve kamu yardımları aldığınıza dair belgeler olabilir.

Başvuru sürecinde yalnızca saydığımız belgeler tabii ki yeterli olmayacaktır. Velisi bulunduğunuz öğrencinin güncel öğrenim belgesi, okur parası başvuru dilekçesi, öğrenciye ve velisine ait kimlik ile başvuru süreciniz tamamlanacaktır.

Okur parası başvuru dilekçesi ve diğer gerekli evrakları tamamladıktan sonra İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da İl Meclisine giderek evrakları teslim etmelisiniz. Kısa bir incelemenin ardından telefon aracılığıyla başvurunuzun kabul edilip edilmediği tarafınıza bildirilecektir.

Okur parası başvurunuz kabul edildiği takdirde, gelir durumunuz ve öğrencinin eğitim-öğretimi için yeterli miktar belirlenerek hesabınıza yatırılacaktır. İlk açıklamalara göre öğrenci başına en az 50 TL, en fazla 5.394 TL civarında miktar ödenecektir.

Okur parası başvuru dilekçesi örneği arayışı içerisinde olabileceğinizi göze alarak sizler için bir dilekçe hazırladık. Dilerseniz okur parası başvurusu sırasında kullanabilirsiniz.

okur parası başvuru dilekçesi örneği 2022
 • Okur Parası Ne Kadar?

  Öğrencinin eğitim durumuna ve ihtiyacına göre değişkenlik göstermektedir. En az 50 TL, en fazla ise; 5.394 TL’dir.

 • Okur Parasından Kimler Faydalanabilir?

  Okul çağındaki tüm öğrencileri kapsamaktadır. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri yararlanabilir. Ancak açık öğretim kurumlarında okuyanlara olumlu dönüş yapılmıyor.

 • Okur Parası Başvurusu İnternetten Yapılır mı?

  Okur parası başvurusu maalesef internet üzerinden yapılamamakta olup okur parası başvuru dilekçesi ile bizzat kaymakamlığa müracaat etmeniz gerekmektedir.

 • Okur Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  Okur parası başvurusu için istenen evraklar; fakirlik veya yardıma muhtaç olduğunuzu belirten farklı bir belge, öğrenci belgesi, okur parası başvuru dilekçesi ve kimlik fotokopileridir.

 • Okur Parası Kaç Kez Ödenir?

  Kaymakamlığınız tarafından aksi belirtilmediği sürece tek seferlik 50-5.394 TL arasında uygun görülen miktar ödenecektir.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu