Roaccutane Sivilce Tedavisi Hakkında Detaylı Rehber

Sivilce tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri olan Roaccutane ilacı hakkında sizler için detaylı bir rehber hazırladık. Sivilce ve akneler ile başınız belada ise; bu konuyu çok seveceksiniz. İlaç hakkındaki en kapsamlı bilgi arşivini yayınlayarak kullanmaya başlamadan önce ve ilerleyen süreçte yaşayabileceğiniz durumlar ile ilgili sizlere rehberlik etmek istiyoruz.

roaccutane 20 mg

Roaccutane Nedir? Ne İşe Yarar?

Ergenlik dönemimiz ile birlikte vücudumuzda yer edinin sivilce ve akneler ilerleyen yaşlarda da karşımıza çıkmaktan vazgeçmiyor. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen bireyler için oldukça özgüven düşürücü bu durum bir çok insanın psikolojisini derinden etkiliyor. Günümüz güzellik algısına göre pürüzlü ve lekeli bir cilt pek tercih edilen bir şey değil. Basit ilaç tedavileri ve bitkisel yöntemler işinize yaramadı ise bu noktada Roaccutane devreye girecektir.

Gelişmiş tıp bilimi ve ilaç sektörü de sizi bu derdinizden kurtarmak amacı ile Roaccutane (Okunuşu: Roaktan) adlı ilacı piyasaya sürdü. Sivilce ve aknelerizden arınarak temiz bir yüze sahip olmanız için kısa bir dönem sadece ilacı kullanmak ile yetinmeyip hayatınızı da ilaç üzerine şekillendirmeniz gerekiyor. İlacımıza izotretinoin maddesinin en yakın arkadaşı diyebiliriz. İzotretinoin’in etkisi ile cildinizin yağlanmasını düşüren hatta yok denilebilecek seviyeye getiren bu ilaç sayesinde karaciğeriniz yağ üretmeyi unutabilir. Yağlanmayı azaltarak sivilcelerin oluşmasını engellemekle kalmayarak sizi akne acılarından ve ağrılarından da kurtarır.

Roaccutane Sivilce Tedavisinde Etkili Midir?

14-20 yaş arasındaki dönemde akneler ile karşılaşmanız oldukça doğal bir durum olmasına rağmen hala yoğun şekilde sivilce çıkarıyorsanız bu ilaç tam size göre. Roaccutane, içindeki maddeler vesilesi ile şiddetli akne ağrıları, yoğun sivilce çıkartmak, pürüzlü bir yüze sahip olmak ve ateşli sivilcelerden sizi kurtarıyor.

Günümüzde sivilceler ile başı belada olanların başvurduğu ilk yöntem budur. Roaccutane sayesinde kısa bir süre içerisinde sivilcelerinizden arınarak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. %90 ihtimalle sizi sonsuza kadar sivilcesiz ve pürüzsüz bir cilt ile baş başa bırakacaktır.

Roaccutane Nasıl Kullanılır?

Piyasadaki diğer ilaçlardan farklı olarak kesin sonuç alabileceğiniz bu ilacın kullanımı da diğerlerinden ayrılarak hayatınızı etkileyecek kıvamdadır. E ne diyelim? Gülü seven dikenine katlanacak.

Roaccutane, kesinlikle doktorunuzun tavsiyesi ile kullanılmaması gereken bir ilaç çeşididir. Eş, dost, kardeş tavsiyesi ile ilaç kullanmaya kalkışmanız sizin açınızdan çok kötü sonuçlar doğurabilir.

 1. Kullanmaya başlamadan önce mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Böyle bir durum olması mümkün değil ise atlayabilirsiniz.
 2. Kan tahlili yaptırarak ilacı kullanmaya engel bir durumunuzun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Düşük veya yüksek kan değerleri sağlığınıza zarar vermenize sebep olabilir.
 3. Doktorunuz tarafından yaşınıza ve kilonuza uygun Mg tespit edilecektir. Bu limiti zorlamak size fayda değil zarar verecektir.
 4. 70 kilogram altındaysanız yüksek ihtimalle 10 veya 20 Mg’lık kapsüller yazılacaktır.
 5. Doktorunuzun reçetesi ile satın aldığınız ilacı ilk aşamada ¼ oranında kullanarak üzerinizdeki yan etkilerini test etmelisiniz.
 6. Anormal sonuçlar almıyor iseniz; doktorunuz size en uygun doz tavsiyelerini verecektir.
 7. Kesinlikle aç karın ile kullanmamalısınız.
 8. İlacı kullandığınız süre boyunca doktorunuzu sık sık ziyaret ederek kan testi yaptırmalısınız. Bir nevi gözlem altında tutulmanız olası kötü durumlardan sizi koruyacaktır.
roaccutane kullanımı

Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Roaccutane tedavisi ile sivilce ve aknelerden kurtulma süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Minimum 3 aylık bir süre içerisinde pürüzsüz bir cilde sahip olabileceğiniz gibi bazı kişilerde bu sürenin 1 yıla kadar çıktığı bilinmektedir. Ortalama ilaç kullanım süreniz 6 ay civarında olacaktır. Bu zaman dilimi içerisinde doktorunuzun tavsiyelerine harfi harfine uymalısınız çünkü makalemizin başında da belirttiğimiz gibi bu ilaç diğerlerine benzemez.

Roaccutane Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Roaccutane, etkili olduğu kadar kullanımı zor bir ilaçtır. Mucize ilaç olarak da adlandırılan bu ilacın kullanımında vücut sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken bir çok husus vardır.

 1. Kesinlikle gebe olmadığınızdan emin olmalısınız.
 2. Doktorunuzun tavsiye ettiği beslenme düzeni var ise; itaat etmelisiniz.
 3. A vitamini takviyelerini kullanmamalısınız.
 4. İlacı kullanmaya başlamadan önce kan testi yaptırmalısınız.
 5. Düzenli şekilde (doktorunuz tarafından belirtilecektir) kan testi yaptırarak ilacın vücudunuz üzerindeki etkilerini denetlemelisiniz.
 6. İlaç kullandığınız süre içerisinde kan bağışında bulunmayınız. (Kanınızın verileceği kişide kötü sonuçlar doğurabilir.)
 7. İlacı eğip bükmeden, parçalamadan bir kapsül halinde yutmalısınız.
 8. Mutlak surette tok karınla kullanmalısınız.
 9. Yemeklerle birlikte içmeniz en sağlıklı yöntemdir.
 10. Günlük dozunuzu aşmamalısınız.
 11. Güneşli havalarda dışarı çıkmamalısınız. Mecbur kaldığınız durumlarda ise güneş kremi kullanmanız faydalı olacaktır. Ben güneş kremi sevmiyorum diyorsanız en azından şapka takın.
 12. Cildiniz kuruyacağı için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. (Doktorunuza danışarak cildinizde leke oluşumuna sebep olmayacak kremler önermesi faydalı olacaktır.)
 13. Bol su tüketmeniz karaciğeriniz açısından faydalı olacaktır.

Roaccutane Zararlı Mıdır?

Kişiden kişiye göre farklı etkiler göstermek ile birlikte doktorunuz tavsiyesi ile kullanıldığı takdirde herhangi bir zarar doğurmayacaktır.

Hamilelikte Kullanılır Mı?

Gebelik döneminde kesinlikle kullanılmaz. Roaccutane son çare ilacı olarak bilindiğinden dolayı ağır hasarlara sebep olabilir. Vücudunuz üzerinde herhangi bir deformasyon oluşturmasa dahi bebeğiniz açısından çok sert sonuçlar doğuracaktır. Hamilelikte roaccutane kullanarak bebeğinizin ölümüne veya sakat doğmasına sebep olabilirsiniz.

Kilo Aldırır Mı?

İçerdiği maddeler nedeni ile vücut dengenizi bir hayli değiştirecektir. Bu değişime bağlı olarak kilonuzda değişiklik yaşanması da kuvvetli ihtimaller arasındadır. Roaccutane kullananlar tarafından söylendiğine göre zayıflatmaz aksine kilo aldırır. Tabii sizi obez yapacak hali yok. 3-5 kilo almanız da böylesi bir tedavi süreci için normal karşılanabilecek niteliktedir.

Roaccutane Kullanırken Makyaj Yapılır Mı?

Roaccutane kullanıyoruz eyvallah ama sosyal yaşantımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. 6 ay boyunca evde kalamayacağınızı göz önüne alırsak tedavi aşamasında makyaj yapmanızda herhangi bir sorun yok. Tabii bu hususta dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler var. Bunlardan biri doğru makyaj malzemelerini kullanmaktır. Kullandığınız makyaj malzemelerinde cildinizi kurutucu bir etki olmamasına özen göstermelisiniz. Tedavi dolayısıyla zaten yeterince kuru olan cildinizin iyice kurumasına engel olmalısınız. Bunun dışında kalitesiz makyaj ürünleri kullanmak da teninize zarar verebilir.

roaccutane öncesi sonrası

Rouccutane Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Roaccutane’de de belli başlı yan etkiler mevcuttur. Kimilerinde hiç yan etki göstermeyen bu ilaç kimilerinde de ileri düzeyde sağlık problemlerine neden olabilir.

 1. Dudak ve yüz çevresinde kuruluk (En yoğun görülen yan etkidir.)
 2. Kan değerlerinde değişim
 3. Göz iltihaplanması
 4. Kas ve eklem ağrıları
 5. Baş ağrısı
 6. Burun içi kanama
 7. Kolesterol seviyesinde artış

Bahsi geçen yan etkiler dışında farklı fakat daha az rastlanan yan etkiler de görülebilir. Doktor gözetimi ile kullanmak tüm bu sorunların önüne geçecektir. Hatta yan etkiler ile uğraşmadan da roaccutane tedavinizi bitirebilirsiniz.

Roaccutane Fiyatı Ne Kadardır?

Roaccutane ücretleri her geçen gün değişiklik göstermesine rağmen 2020 Ocak ayı itibari ile;

 1. 20 Mg’lık 30 kapsül içeren kutu fiyatı 78,50-TL’dir.
 2. 10 Mg’lık 30 kapsül içeren kutu fiyatı ise 52,00-TL’dir.

Belirtilen fiyatları sosyal sigortası bulunan kişiler için geçerlidir. İlaç farkı SSK tarafından karşılanmaktadır.

SSK’sız Olanlar ve Emekliler İçin Roaccutane Fiyatı

Emekliler için herhangi bir fiyat belirtilmemek ile birlikte eğer sigortasız iseniz yukarıda belirttiğim fiyatlara ek olarak 23,00-TL ilaç katkı ücretini ödemeniz gerekecektir.

Roaccutane Reçetesiz Alınır Mı?

Roaccutane, sadece doktorlar tarafından reçete edilebilen ve reçetesiz satılamayan bir ilaçtır. Sadece eczanelerden temin etmeniz mümkündür. Herhangi bir yöntem ile reçetesiz kullanmanız ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Özellikle daha önce ilacı alan kişiler tarafından internet üzerinden alışveriş yapmanız sizin için iyi olmayacaktır. Kişiden kişiye göre Mg ve yan etki farkları gösterdiği için üzerinizde kalıcı hasarlara neden olabilir.

roaccutane fiyatı

Roaccutane Etkisini Ne Zaman gösterir?

Roaccutane ilacı diğer yöntemlere göre daha uzun bir tedavi sürecidir. Her bireyin farklı zamanlarda sonuç aldığı roaccutane ortalama 6 ay içerisinde etkisini göstererek sivilce ve aknelerden arındıracaktır. Tabii bu durum genel geçer bir doğru değildir. Kimilerinde de tedavinin bitmesine rağmen sivilce ve akne sorunları devam etmektedir.

İz veya Leke Bırakır Mı?

Bazı kişiler sivilcelerinden kurtulduktan sonra yüzünde herhangi bir iz veya leke barındırmazken, roaccutane kullanıcılarının birçoğunda tedavi sonrası iz kalmaktadır. 6. Ayınızı geride bıraktıktan sonra yüzünüzde leke varsa doktorunuza danışarak izleri yok etmek için yeni bir tedaviye başlayabilirsiniz.

Roaccutane İkinci Kez Kullanılır Mı?

Roaccutane ile ilk sivilce tedavinizden cevap alamadıysanız veya tedavinizi yarım bırakıp tekrar akneler ile boğuşmaya başladıysanız; doktorunuz vesilesi ile ikinci kez roaccutane kullanabilirsiniz. İkinci kez kullanımında herhangi bir engel bulunmamakla beraber tedavinizi doktorun talimatlarına harfi harfine uyarak gerçekleştirin ki; sonsuza kadar sivilcelerinizden kurtulun.

Roaccutane Alternatifi İlaçlar Hangileridir?

Roaccutane, eşsiz bir ilaç olmasına rağmen tabii ki onun da belli başlı alternatifleri vardır. Bu ilaçlar da çok farklı olmayıp içerisinde izotretinoin maddesi bulundurmaktadır.

 • Zoretanin
 • Aknetrent

Bahsi geçen ilaçlar birbirlerinin muadili olup herhangi bir farkları bulunmamaktadır.

Elimizden geldiğince aklınızdaki soruları cevaplandırmaya çalıştık. Merak ettiğiniz veya eksik bulduğunuz bir konu var ise; yorum yaparak belirtmenizde fayda vardır. Gerek bizlerden gerek diğer roaccutane kullananlar tarafından alacağınız geri dönüşler size daha sağlıklı bilgiler verecektir. Makalemizi faydalı bulduysanız Sağlık kategorimize de göz atmanızı tavsiye ederiz. Orada tam sizlik şeyler var! Sağlıklı günler dileriz.

Yorum yapın