Servis Ücreti İade ve Ödemeleri- Coronavirüs

Bu makalemizde coronavirüs döneminde servis ücreti ödemeleri ve servis ücreti iade edilmesi hakkında velilerin merak ettiği soruları cevaplayacağız.

Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve hayatımızda büyük değişiklikler yapmamıza neden olan Coronavirüs hastalığına karşı alınan tedbirler kapsamında okul ve diğer eğitim kurumlarının süresiz tatil edilmişti. Öğrenci ve veliler bazında akıllara gelen ilk soru Coronavirüs nedeni ile okula gitmeyen öğrencinin okul servis ücreti iade edilmesi ve ödenip ödenmeyeceği oldu. Bazı veliler bu süreçten önce yaptıkları ödemelerin iade edilmesini istiyor. Daha fazlası için makalemizin devamını okuyunuz.

coronavirüs servis ücretleri

Servis Ücreti Ödeyecek Miyiz?

Coronavirüs nedeni ile duraksayan eğitim sisteminin sadece ders bazında değil ekonomik anlamda da bir çok aileyi tedirgin ettiği biliniyor. Ev-okul mesafesi uzak olan öğrenciler servis veya toplu taşıma ile seyahat ediyordu. Coronavirüs kapsamında alınan tedbirler nezdinde herhangi bir servis hizmeti alınmamasına rağmen bazı velilerden okul servis ücreti istenildiğini öğrendik.

Servis ücretleri MEB ve Şoförler Odası tarafından enflasyona ve giderlere bağlı olarak her sene başında düzenlenmektedir. Bu düzenlemeye göre sözleşmenize göz atmanızda fayda vardır. Her ne kadar hizmet almamış olsanız da okul servis araçları sözleşmesinde hangi şartlar altında ödeme yapılmayacağı belirtilmiştir.

Okul Servis Araçları Sözleşmesi

MEB tarafından okul servis ücretlerine yönelik net bir açıklama gelmemesinden dolayı servis şirketi ile imzaladığımız sözleşmeye bakmak durumunda kalıyoruz. Sözleşme maddelerine göre;

  • Olağanüstü durumlarda yapılacak ödemeler
  • Resmi tatillerde yapılacak ödemeler
  • Doğal afet ve benzeri durumlarda yapılacak ödemeler

Yukarıda belirtilen maddelerden biri sözleşmenizde yer alıyorsa ödeme yapmanıza gerek yoktur. Fakat bu kapsamla ilgili herhangi bir madde yer almıyorsa ne yazık ki ücreti ödemek zorunda kalacaksınız. Sözleşmelerde hizmetin devamlılığı hususunda bir madde bulunmuyor ve belli bir süreyi kapsıyorsa (1  yıl) taşımacı şirket sizden hak talep edebilir.

servis ücreti şikayet cimer

Servis Ücreti İade Edilmesi İçin Nereye Şikayet Edebilirim?

Almadığınız hizmet karşısında ödeme yapmamayı istemek tabii ki en doğal hakkınızdır. Haksızlık veya fırsatçılık yapıldığını düşünüyorsanız aşağıda belirtilen kurumlara şikayetinizi iletebilirsiniz.

  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Bulunduğunuz Şehir Belediyesinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi
  • Esnaf ve Sanatkarlar Odası
  • Şoförler Odası
  • Tüketici veya Ticaret Mahkemeleri (Hangi kapsamda yer aldığını bir avukata danışarak öğreniniz)
  • Tüketici Hakem Heyeti
  • CİMER

Haksız talep edildiğini düşündüğünüz ücretleri ödememek konusunda ısrarcı iseniz yukarıda belirtilen şikayet mercilerine başvurabilirsiniz.

Servis ücreti iade edilecek mi?

Yukarıda belirtilen durumları kapsayan bir durumunuz var olduğunu düşünürsek yıllık veya peşin ödeme yaptığınız servis ücretlerinin iade edilmesi gerekmektedir. İade edilmediği takdirde yukarıda belirtilen şikayet mercilerine başvuru yapabilirsiniz.

Sözleşmem yok ne yapabilirim?

İmzalamış olduğunuz taşıma sözleşmesinin bir örneğinin taşımacı şirket tarafından size verilmesi gerekmektedir. Sözleşme örneğinin verilmemiş olması başlı başına bir suç olmak ile birlikte sözleşmenizin kayıp veya imha edilmiş olması durumunda taşımacı şirket ile iletişime geçerek sözleşmenizin bir nüshasını isteyebilirsiniz. Yasal zorunluluklar gereği sözleşme örneğini tarafınıza vermekle yükümlülerdir.

Makalemizi faydalı bulduysanız Eğitim başlıklı kategorimizi inceleyerek daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Yorum yapın