Şirket Açmadan Fatura Kesmek | Serbest Meslek Makbuzu 2021

Şirket açmadan fatura kesmek konusu son zamanlarda sıkça araştırılıyor. Freelance çalışanların günümüzde kesebildiği SMM yani serbest meslek makbuzu hakkındaki bilgileri yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. Öncelikle Freelance çalışma şekli hem ülkemizde hem de dünyanın diğer ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha hızlı ve hesaplı olarak hizmet veren freelancerlar, serbest şekilde çalışmaktadır.

Ancak bu çalışanlar şirket kurmadan fatura kesmek için hangi işlemleri yapabileceğini merak etmektedir. Öte yandan freelance çalışanlar fatura kesmeden de çalışabiliyor. Alternatif olarak firmalar da bu çalışanlar için fatura kesebiliyor. Fatura kesmenin asıl amacı, ilerleyen dönemlerde herhangi bir sorun yaşandığında ya da mahkemeye başvurulduğunda ispat sürecinin kolaylaştırılmasıdır.

serbest meslek makbuzu nedir? şirket açmadan fatura kesmek mümkün mü

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

SMM yani serbest meslek makbuzu, mesleki faaliyetlerle ilgili tüm tahsilatlar için düzenlenmek zorunda olan bir fatura türüdür. Değerli evrak kategorisinde olan SMM, fiş muadili ya da fatura olarak da tanımlanmaktadır. İki ayrı nüsha olarak hazırlanan bu faturanın aslı müşteride, kopyası da faturayı kesen kişide kalmaktadır.

Şirket açmadan fatura kesmek isteyenler bu makbuzu bastırdıktan sonra uygun şekilde doldurmalı ve hizmet sonrasında müşteriye sunmalıdır. 2018 yılından beri bu uygulamadan e-SMM olarak da yararlanılmaktadır.

Serbest Meslek Makbuzu Hakkında Detaylı Bilgiler

Şirket açmadan fatura kesmek artık pratik olarak yapılabiliyor. Bu makbuzda hem KDV hem de stopaj vergisi yer almaktadır. Brüt tutar baz alınarak yüzde 18 KDV ile yüzde 20 stopaj hesaplaması yaptıktan sonra SMM hazırlanabiliyor. Bu süreçte KDV, serbest meslek makbuzu kesen tarafından ödenirken stopaj, muhtasar beyannameyle SMM kesenin müşterisi tarafından ödenmektedir.

SMM kesmeden önce KDV ile stopaj oranlarının eksiksiz olarak hesaplanması şarttır. Bu konuyla ilgili pek çok platformda KDV hesaplama uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bu uygulamalarda makbuz da detaylı bir şekilde hazırlanarak tahsilat işlemleri yapılabiliyor. Ya da bir matbaa anlaşarak kendi faturanızı hazırlatabiliyorsunuz.

serbest meslek makbuzu sayesinde şirket açmadan fatura kesmek

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Kesilir?

SMM kesmek için vergi dairesinden serbest meslek mükellefiyeti açtırmanız gerekiyor. Daha sonra anlaşmalı olduğunuz matbaa üzerinden SMM bastırabilirsiniz. Hizmeti sunduktan sonra makbuzu doldurarak müşteriye ulaştırmanız gerekir. Bu durumda hizmet bedeli tahsil edilir. Asıl önemli olan durum, makbuzu kesmeden önce KDV ile stopajı hesaplamak ve tahsilat takibi yapmaktır

Kimler Serbest Meslek Erbabı Olarak Kabul Edilir?

Serbest meslek erbapları, kişisel beceri ve bilgi gerektiren işleri yapan kişidir. Ayrıca herhangi bir işveren bağlı olmadan kişisel çalışan yani kendi işini yapan kişilere verilen isimdir. Yazar, mali müşavirler, serbest muhasebeciler, doktor, avukat, ressam, danışman, müşavir, ebe, yönetmen, menajer, rehber ve öğretmen gibi kişilere serbest meslek erbabı adı verilebilir.

Bu gruplarda elde edilen tüm kazançlar da serbest meslek kazancı olarak ifade edilir. Günümüzde şirket açmadan fatura kesmek isteyenlerin mutlaka serbest meslek makbuzuna sahip olması gerekir.

Şirketinizi açtıktan sonra yapmanız gereken ilk iş pos cihazı almak olacaktır. Tabii ki pos cihazı seçimi yaparken düşük komisyon ücreti alan Bankaların Pos Cihazı Komisyonları 2021 başlıklı makalemizden faydalanarak daha kârlı tutarlarda komisyon ödeyebilirsini.

Yorum yapın