Gündem

(ÇÖZÜLDÜ) Şirket Sahipleri İzin Belgesi Nasıl Alınır? | E-Devlet Çalışma Muafiyet Belgesi

Coronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağında işyeri sahipleri, firma sahipleri, şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sokağa çıkma yasağının mevcut olduğu 30/04/2021 – 17/05/2021 tarihleri arasında tüm ülkede tam kapanma tedbiri alındı. Tabii ki bazı muafiyetler gözetilerek uygulanan tam kapanma, şirket sahiplerini de zor duruma soktu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında tüm çalışanların artık E-Devlet sitesinden alacakları izin aracılığıyla sokağa çıkabilecekleri belirtildi. 02/05/2021 günü saat 23:59’dan itibaren E-Devlet üzerinden E-Başvuru yapılmamış tüm izin belgeleri geçersiz sayılacak ve ilgililerine hem adli hem de idari yaptırım uygulanacağı haberi yayıldı.

SGK’lı çalışanları, yasaktan muafiyet belgesini nasıl alacakları konusunda daha önce bilgilendirmiştik. Ancak şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır diye bir hayli çaba sarf ediyor. Bu nedenle bizesorarsan.com olarak bu sese çağrısız kalmayarak sizler için şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır uygulamalı olarak anlatacağız.

firma sahibi çalışma izin belgesi alma

Şirket Sahipleri İzin Belgesi Alacak Mı?

Birçok meslek grubunun muaf tutulduğu tam kapanma süreci, şirket sahiplerinde bir tereddüt yarattı. Çünkü neredeyse hiçbir çalışanı etkilemeyen sokağa çıkma yasağında şahıs şirketi olanlar, firma sahipleri, şirket hissedarları, patronlar ve şirket ortaklarının kısıtlamadan muaf olup olmadığı merak konusu oldu.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında; şirketinizin nace koduna bağlı olarak muafiyetten yararlanabileceksiniz. Çalışanlarınız için SGK nace kodu sayesinde e-başvuru işlemleri sorunsuz ilerlerken, iş sahiplerinin ise; İçişleri Bakanlığı genelgesinde yayınlanan kapsama ait bir işyeri sahibi olma zorunluluğu vardır.

Bu nedenle muaf tutulan iş ve işyerlerinin yöneticisiyseniz sokağa çıkma yasağında sizler açısından herhangi bir sakınca yoktur. Ancak tedbirlere uymak açısından sadece işe geliş gidiş güzergahını kullanmanız herkes açısından en faydalısı olacaktır. Şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır ise; firma sahipleri, şirket ortakları, şirket müdürleri ve yetkilileri de aynı şekilde çalışma izin muafiyet belgesi alıyor.

İşyeri ve Firma Sahipleri İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İşyeri, şirket veya firma sahibi olmakla sınırlı kalmayarak aynı zamanda sokağa çıkma yasağından muaf tutulan bir iş kolunuz mevcut ise; sokağa çıkma yasağına tabi tutulmayacaksınız. İşyeri sahibi, firma sahipleri ve şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır diye soracak olursanız şirket yetkilileri görev belgesi alırken E-Devlet kanalını kullanamıyor. Çünkü sadece SSK’lı çalışanların yansıtıldığı e-başvuru sisteminde şirket sahipleri görünmüyor. Haliyle herhangi bir izin belgesi de oluşturulamıyor.

şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır

Şirket sahiplerinin izin belgesi alabilmesi için 2 yöntem vardır.

BİRİNCİ YÖNTEM:

 • ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak kısa bir telesekreter görüşmesinden sonra; T.C. Kimlik Numaranız, Adınız, Soyadınız, Adresiniz, E-posta adresiniz, şu anda bulunduğunuz yer adresi ve şirket nace kodunuzu bildirerek sokağa çıkma yasağından muaf tutulmak üzere çalışma izin belgesi alabilirsiniz.

İKİNCİ YÖNTEM:

 • Öncelikle İçişleri Bakanlığı Görev Genelgeleri sayfasını ziyaret ederek Ek-2’de bulunan “Görev Belgesi” başlıklı .pdf dosyasını indiriyoruz.
 • Görev belgesenini çıktısını alarak İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan Görev Belgesi Genelgesi’nde bildirildiği şekilde dolduruyor ve firmamızın kaşesini basarak şirket yetkilisine imzalatıyoruz. Tabii ki şirket yetkilisi siz olacağınız için kendi imzanız yeterli olacaktır.
 • Şirket sahibi, firma sahibi, şirket ortağı, şirket yetkilisi vs. hangi unvan ile şirkette görevliyseniz imza sirkülerinizi de yanınıza alıyorsunuz.

İmza sirküleri ve görev belgesinin mutlak surette yanınızda bulundurulması gerekmektedir. Aksi takdirde hakkınızda cezai işlem uygulanması kaçınılmaz olacaktır. Sokağa çıkma yasağından muaf olup olmadığınız, muaf iseniz; görev belgesini nasıl alacağınız konusunda bilginiz yoksa yorum kısmını kullanarak yardım isteyebilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

52 Yorum

 1. Merhaba 199 yoğunluktan cevap vermiyor şirket NACE kodumuz 463802 rica etsem muaf kategorisinde olup olmadığımızı öğrenebilir miyim? Şirketimizin faaliyet alanı Evcil hayvanlar için yem katkı veya yiyeceklerin toptan ticareti. Veteriner kliniklerine kedi ve köpekler için gıda takviyesi satış ve pazarlaması yapmaktayız.

  1. Merhabalar Gözde Hanım,

   Evcil hayvan satışına dair iş yerlerine muafiyet uygulanırken iş kapsamınız hakkında e-başvuru sisteminden onay almak zorunludur.

   Son genelge uyarınca görev belgesi oluşturma süresinin 07/05/2021 tarihine kadar uzatıldığı dikkate alınarak o tarihe kadar e-başvuru yöntemini veya ALO 199 hattına ulaşmayı deneyebilirsiniz.

 2. Firma yetkilisi Olarak bağkur luyum SSK no alanını ek 2 deki tabloya göre boş mu bırakmam gerekiyor veya İçişleri bakanlığı bu ek 2 deki formatı ni SSK li olarak çalışanlara mi düzenliyor yanlis bişey olmasın

  1. Merhabalar Eyüp Bey,
   İçişleri Bakanlığı’nın 02/05/2021 tarihli genelgesinde bahse konu;

   “Ayrıca muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden henüz çalışma izni görev belgesi alamayan;

   -İş yeri sahipleri,
   -Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,
   -Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları, için de yeni düzenlemenin yapıldığı ve bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli entegrasyonların sağlandığı bildirilmiştir.” metni dikkate alınarak SSK alanını boş bırakabilirsiniz.

   Yakın zamanda iş yeri sahiplerinin de entegre edileceği sistem için şimdilik görev belgesi ve imza sirküleri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulmanız adına yeterli olacaktır.

 3. Ben Rentacar araç kiralama şirket sahibiyim sürekli yurt dışı yada yurt içi rezervasyon adreslerine araç teslimatım var ama şirket sahibiyim izin belgesi çıkmıyor ben muafmıyım

  1. Merhaba Metin Bey,

   Rent A Car şirketi çalışanları yasaktan muaf sayılıyor ise; şirket yetkilisi olarak dolduracağınız görev belgesi ve imza sirkülerini yanınızda bulunduğunuz takdirde muafiyet tanınıyor.

 4. Merhaba. Benim bir Hurda ve Metal üzerine bir iş yerim var ve bu işyerimde de bekçi köpeğim var. Bu durumda ben yasaktan muaf olur muyum? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhabalar İbrahim Bey,
   İçişleri Bakanlığı’nın tedbir genelgesinin 14. maddesinde “İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,” ibaresi yer almaktadır.

   Şirketiniz muafiyet kapsamına girmemek ile birlikte köpeğinizi beslemek için de izniniz bulunmuyor. Bulunduğunuz yer valilik/kaymakamlık birimlerine ulaşarak köpeğinizi beslenme talebinde bulunabilirsiniz. Hem idari birimler hem de sosyal destek grupları bu talebinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

  1. Merhaba Okan Bey,
   Kaşeli ve imzalı görev belgesi yanında imza sirkülerini de bulundurmanız gerekmektedir.

  1. Merhaba Nusret Bey,
   Yazımızda belirtilen Ek-2’yi indirerek doldurunuz. Ardından imza ve kaşenizi işleyiniz. Hazırladığınız belge ve imza sirküleri yanınızda olduğu takdirde ekstra bir gereksinim kalmayacaktır.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   İnşaat faaliyetlerinin sürdürülmesinde görevli kişiler yasaktan muaf tutuluyor. Ancak bu durumu belgelendirmeniz gerekmektedir.

 5. Merhaba; Nace kodum 46.90.04
  Güvenlik sistemleri, zayıf akım alt yapı sistemleri ve organik tarım ürünleri alım satımı yapıyoruz. Firma sahibiyim. Muaf olup olmadığımız konusunda tereddüt yaşamaktayız. Ancak takip ettiğimiz projeler ve işler var. Muafiyet durumuuzu tam olarak nasıl öğrenebiliriz. İlginize şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Salih Bey,

   İçişleri Bakanlığı’nın 26/04/2021 tarihli genelgesi gereğince nace kodunuza muafiyet tanınmamıştır.

 6. Merhaba. Kaşem yok, şahıs şirketim benim üzerime. Belgeyi kaşelemeden direkt imzalasam sorum olur mu

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Tabii ki olabilir ancak vergi levhanızı da taşımanızı tavsiye ederiz.

 7. BEN ŞİRKET SAHİBİ MÜDÜRÜYÜM MADEN OCAĞINA MAKİNALAR SAHİBİYİM İŞYERİ NAŞKA ŞHİRDE NE YAMALIYIM

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Eş zamanlı olarak hem çalışma izni muafiyet belgesi hem de seyahat izni başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 8. Kurye hizmeti yapan bir şahıs Şirketim var. Şirket açılışım ve vergi levham mevcut fakat Şirketi açarken müşavirim bana imza sirkülerine gerek yok, şahıs Şirketisin sen dedi. Form ile birlikte vergi levhamı yanımda bulundursam sorun yaşarmıyım ?

  1. Merhaba Tufan Bey,

   Şirket sahibi olduğunuzu gösteren herhangi bir resmi belge ve görev belgesi yeterli olacaktır.

 9. işyerimin kayıtlarını oğlumun üzerine yaptırmıştım. ben emekliyim ama oğlumun üzerine olan işyerini ben işletmekteyim. ben nasıl bir izin belgesi alabilirim.

  1. Merhaba Mete Bey,

   Oğlunuz üzerine olan şirketin sigortalı çalışanıysanız e-başvuru sisteminden izin belgesi alabilirsiniz. Aksi takdirde resmiyette sahip görünmediğiniz için muafiyey tanınmaz.

 10. 62.02.01 nace kodum 7/24 hizmet verilmesi gereken bilgi işlem sunucularım var 199 arıyorum ulaşamıyorum acaba muafmıyım kesintiye ugramamasi gereken sistemim var.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Maalesef İçişleri Bakanlığı’nın aradığı muafiyet şartlarını taşımıyorsunuz.

 11. Merhaba, Bu ek 2 deki formda 7 mayıs a kadar mı geçerli? Çünkü elle doldurulan görev belgesi geçerlilik tarihi 7 mayıs. Eğer cevabınız evetse 7 mayıs sonrası ne yapacağız?

  1. Merhaba Serkan Bey,

   Şirket çalışanıysanız şirketinizce manuel düzenlenen belge ile 07/05/2021 tarihine kadar yasaktan muaf olabilirsiniz. Ancak belirtilen tarihten itibaren sadece e-devlet kanalı ile alınan görev belgesi geçerli olacaktır.

   Fakat şirket sahibiyseniz e-başvuru sistemi ile herhangi bir alakanız yoktur. Ek-2 görev belgesi ile birlikte imza sirküleri taşımanız yeterli olacaktır.

 12. Merhaba, çııktı olarak çıkartıp el ile doldursak problem olur mu. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Musa Bey,

   Görev belgesi okunaklı olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

 13. Şirketımız serbest bolge ıhracat ve uretım oldugu halde muafıyet kapsamı alanı dısındasınız dıyor butun sırket calısanları ıcın aynı uayrı yı verıyor neden acaba form eksıklıgınden mı kaynaklanıyor yoksa sıstemle alakalı bır sorun mu var

  1. Merhaba Sevim Hanım,

   Tüm şirket çalışanları aynı uyarıyı alıyor ise sorun nace kodunuzdadır. Hatalı nace koduna sahip olduğunuzdan dolayı sistemde muaf kapsamına girmiyor olabilirsiniz.

 14. Merhaba,
  Şahıs şirketi sahibiyim ancak başka bir firmada da sigortalı olarak çalışıyorum. Çalıştığım firmaya gitmek için muafiyet belgesi almak istiyorum ancak e-devlet ilk olarak şahıs şirketimin adresini gösteriyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

 15. 18.12.01 nace kodlu işleri sahibiyim. Ek-2 belge ve imza sirküsü ile çalışmaktayım. Ceza yemedim ama çok uzun anlatmak zorunda kalıyorum. E-devlet in bu konudaki entegre çalışması ne aşamada ? Teşekkürler…

  1. Merhaba Murat Bey,

   İçişleri Bakanlığı görev belgeleri genelgesinde “Ayrıca muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden henüz çalışma izni görev belgesi alamayan;

   İş yeri sahipleri,
   Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,
   Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları, için de yeni düzenlemenin yapıldığı ve bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli entegrasyonların sağlandığı bildirilmiştir.” ibaresi yer alsa da hala entegrasyon devam ediyor olabilir.

 16. muaf tutulan iş ve işyerlerinin yöneticisiyseniz sokağa çıkma yasağında sizler açısından herhangi bir sakınca yoktur. Çalışma izin belgesi ve şirket sahibi olduğunuza dair belge yanınıza alınız demişsiniz bu bilgiye nereden ulaştınız resmi bir yazı varmı bununla alakalı

  1. Merhaba Burak Bey,

   https://www.icisleri.gov.tr/calisma-izin-gorev-belgeleri-genelgesi-yayimlandi adresinde ekte bulunan “Çalışma İzin Görev Belgeleri Genelgeleri” başlıklı dökümanı indirirerek teyit edebilirsiniz.

   2. maddede belirtilen “Çalışma izni görev belgesinin, esas itibariyle e-devlet platformu üzerinde yer alan İçişleri
   Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınmasının, gerek denetimlerde gerekse de düzenlenmesi ve
   işleyişi açısından rahatlık sağlayacağı ve suiistimali engelleyeceği açıktır. Bu çerçevede Ek’teki forma
   uygun şekilde manuel çalışma izni görev belgesi düzenlenmesi, e-başvuru sisteminin kullanımında
   oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında
   görev belgesi alınamaması gibi zorunlu hallerde kullanılabilecek bir uygulamadır.” ibaresi de teknik sorunlardan ötürü herhangi bir problem yaşanmayacağı belirtilmiş.

 17. Konut Sitemizin NACE kodu 68.32 (Bir ücret veya sözleşme temeline dayalı olarak gayrimenkulun yönetilmesi). Genelgede site çalışanları muaf göründüğü halde otomatik görev belgesi çıkartamıyoruz. Yorumunuzu alabilirmiyim lütfen.

 18. Ayrıca muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden henüz çalışma izni görev belgesi alamayan;

  İş yeri sahipleri,
  Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,
  Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları, için de yeni düzenlemenin yapıldığı ve bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli entegrasyonların sağlandığı bildirilmiştir.

  ”gerekli entegrasyonların sağlandığı” yazıyor Çalışma izin belgesi ve şirket sahibi olduğunuza dair belge yanınıza alınız demiyorki !!!

 19. Merhabalar, Ben bir medya ajansı sahibiyim, radyo programı kaydı yapılması gerekiyor ve bunun için bir konuk gelmesi lazım stüdyomuza. Bunun içim bir belge yazabiliyor muyuz?

 20. merhaba NACE kodum 465101 işyeri sahibiyim muafiyet alanına giriyormuyum.

  teşekkürler.

 21. Merhaba
  Şirketimiz muafiyet kapsamında gözükmüyor. Fakat şirketimizde vardiyalı olarak güvenlik görevlsi bulundurmalıyız. Ebaşvurudan izin alamıyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

 22. merhaba Şirket sahibiyim tokat da fabrikam var suan istanbuldaki fabrikamdayım, ikametgahım burada tokatatki fabrıkama nasıl giderim seyahat izni basvurum olmadı red edildi. edevlet üzerinden

 23. Merhaba. Şimdi ben hem bir yerde sigortalı olarak çalışıyorum hemde şahıs şirketim var. Sigortalı olarak çalıştığım yer maden sektörü ve yasaklardan muhat. Fakat e devlet üzerinden çalışma belgesi alırken hem iş yeri sahibi hem de çalışan adında kendi adım çıkıyor, yani otomatik olarak şahıs şirketimi alıyor sistem ama ben çalıştığım yer yani sigortalı olduğum yerden almak istiyorum görev bilgilendirme kağıdını ama alamadım. Ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

 24. Merhaba şehirler arası nakliye işi yapıyorum izin belgesi ni adres hata vermesinden dolayı e başvurudan alamadım ben veçoğu arkadaşim alamadı ne yapmamız gerekiyor

 25. Merhaba İstanbul Ümraniye de işyeri var büfe market uzerine ama suan ben İstanbul dısındayım tekırdaga yola cıkmak için nasıl bir yöntem izleyebilirim kapalı süreçte acil Bi yorum yaparsanız sevinirim

  1. Merhaba Erkan Bey,

   Şehir dışında bulunan iş yeriniz için öncelikle seyahat izni alıp ardından çalışma izin belgesi almalısınız.

   Görev belgesi düzenlenirken şu an bulunduğunuz yer adresini girerken Tekirdağ’da bulunduğunuz adresi girebilirsiniz.

 26. Merhaba nace koduna göre muaf sayılan bir işletmeyiz.Düğün salonumuz var tüm hazırlıklarımız yarıda kaldı.Hayvanlarımız da var(at,köpek,tavuk) bunun yanında sulanması gereken güller ve bahçemiz var.İşlerimizi ailecek yürütüyoruz.Eller doldurulan belgeye aile ciritlerim için de çıkarabiliyor muyum? Sigorta numaramız yok ne yapacağım nereye danışacağım bilemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu