(ÇÖZÜLDÜ) Şirket Sahipleri İzin Belgesi Nasıl Alınır? | E-Devlet Çalışma Muafiyet Belgesi

şirket sahipleri çalışma izin belgesi nasıl alınır

Coronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağında işyeri sahipleri, firma sahipleri, şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sokağa çıkma yasağının mevcut olduğu 30/04/2021 – 17/05/2021 tarihleri arasında tüm ülkede tam kapanma tedbiri alındı. Tabii ki bazı muafiyetler gözetilerek uygulanan tam kapanma, şirket sahiplerini de zor duruma soktu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında tüm çalışanların artık E-Devlet sitesinden alacakları izin aracılığıyla sokağa çıkabilecekleri belirtildi. 02/05/2021 günü saat 23:59’dan itibaren E-Devlet üzerinden E-Başvuru yapılmamış tüm izin belgeleri geçersiz sayılacak ve ilgililerine hem adli hem de idari yaptırım uygulanacağı haberi yayıldı.

SGK’lı çalışanları, yasaktan muafiyet belgesini nasıl alacakları konusunda daha önce bilgilendirmiştik. Ancak şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır diye bir hayli çaba sarf ediyor. Bu nedenle bizesorarsan.com olarak bu sese çağrısız kalmayarak sizler için şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır uygulamalı olarak anlatacağız.

firma sahibi çalışma izin belgesi alma

Şirket Sahipleri İzin Belgesi Alacak Mı?

Birçok meslek grubunun muaf tutulduğu tam kapanma süreci, şirket sahiplerinde bir tereddüt yarattı. Çünkü neredeyse hiçbir çalışanı etkilemeyen sokağa çıkma yasağında şahıs şirketi olanlar, firma sahipleri, şirket hissedarları, patronlar ve şirket ortaklarının kısıtlamadan muaf olup olmadığı merak konusu oldu.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında; şirketinizin nace koduna bağlı olarak muafiyetten yararlanabileceksiniz. Çalışanlarınız için SGK nace kodu sayesinde e-başvuru işlemleri sorunsuz ilerlerken, iş sahiplerinin ise; İçişleri Bakanlığı genelgesinde yayınlanan kapsama ait bir işyeri sahibi olma zorunluluğu vardır.

Bu nedenle muaf tutulan iş ve işyerlerinin yöneticisiyseniz sokağa çıkma yasağında sizler açısından herhangi bir sakınca yoktur. Ancak tedbirlere uymak açısından sadece işe geliş gidiş güzergahını kullanmanız herkes açısından en faydalısı olacaktır. Şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır ise; firma sahipleri, şirket ortakları, şirket müdürleri ve yetkilileri de aynı şekilde çalışma izin muafiyet belgesi alıyor.

İşyeri ve Firma Sahipleri İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İşyeri, şirket veya firma sahibi olmakla sınırlı kalmayarak aynı zamanda sokağa çıkma yasağından muaf tutulan bir iş kolunuz mevcut ise; sokağa çıkma yasağına tabi tutulmayacaksınız. İşyeri sahibi, firma sahipleri ve şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır diye soracak olursanız şirket yetkilileri görev belgesi alırken E-Devlet kanalını kullanamıyor. Çünkü sadece SSK’lı çalışanların yansıtıldığı e-başvuru sisteminde şirket sahipleri görünmüyor. Haliyle herhangi bir izin belgesi de oluşturulamıyor.

şirket sahipleri izin belgesi nasıl alınır

Şirket sahiplerinin izin belgesi alabilmesi için 2 yöntem vardır.

BİRİNCİ YÖNTEM:

  • ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak kısa bir telesekreter görüşmesinden sonra; T.C. Kimlik Numaranız, Adınız, Soyadınız, Adresiniz, E-posta adresiniz, şu anda bulunduğunuz yer adresi ve şirket nace kodunuzu bildirerek sokağa çıkma yasağından muaf tutulmak üzere çalışma izin belgesi alabilirsiniz.

İKİNCİ YÖNTEM:

  • Öncelikle İçişleri Bakanlığı Görev Genelgeleri sayfasını ziyaret ederek Ek-2’de bulunan “Görev Belgesi” başlıklı .pdf dosyasını indiriyoruz.
  • Görev belgesenini çıktısını alarak İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan Görev Belgesi Genelgesi’nde bildirildiği şekilde dolduruyor ve firmamızın kaşesini basarak şirket yetkilisine imzalatıyoruz. Tabii ki şirket yetkilisi siz olacağınız için kendi imzanız yeterli olacaktır.
  • Şirket sahibi, firma sahibi, şirket ortağı, şirket yetkilisi vs. hangi unvan ile şirkette görevliyseniz imza sirkülerinizi de yanınıza alıyorsunuz.

İmza sirküleri ve görev belgesinin mutlak surette yanınızda bulundurulması gerekmektedir. Aksi takdirde hakkınızda cezai işlem uygulanması kaçınılmaz olacaktır. Sokağa çıkma yasağından muaf olup olmadığınız, muaf iseniz; görev belgesini nasıl alacağınız konusunda bilginiz yoksa yorum kısmını kullanarak yardım isteyebilirsiniz.

Bizesorarsan.com
Bilgi paylaştıkça çoğalır