Genel

Üniversite Sınavına Girmeden Açıköğretim Okumak | Sınavsız İkinci Üniversite

Üniversite sınavına girmeden açıköğretim okumak son yıllarda açıköğretim sistemi uygulayan üniversitelerin dilediği farklı bir bölümü de okumak isteyen mezun ya da öğrenciliği devam eden kişiler için uyguladığı Açıköğretim geleneksel eğitim sisteminden farklı olarak okula gitme zorunluluğu olmayan bir eğitim sistemidir.

Açıköğretim sisteminde öğrenciler ders takibini bilgisayar aracılığı ile sanal ortamlarda interaktif olarak yaparlar. Öğrenciler sanal ortama yüklenmiş olan ders videolarını ve diğer içeriklerini istedikleri zaman tekrarlayarak izleyebilirler ve okuyabilirler. Sınavsız girilen açıköğretim bölümlerinde de aynı eğitim sistemi geçerlidir. Öğrenciler dersleri internet üzerinden takip eder, belirlenen tarihlerde vize ve final sınavlarına girerler. Geçer not alan öğrenciler dersi başarı ile geçerken ortalama puanın altında not alanlar diğer eğitim öğretim yılında dersi tekrar almak zorunda kalırlar.

Sınavsız İkinci Üniversite     

Üniversite sınavına girmeden açıköğretim okumak için öncelikle bir üniversiteye kayıtlı öğrenci olmak ya da bir üniversiteden mezun olmak gerekir. İkinci üniversite okumak isteyen kişiler mezun oldukları ya da okumaya devam ettikleri bölüm haricinde farklı bir bölüm seçebilirler, aynı bölümü seçemezler. Üniversitede okunan ya da mezun olunan lisans ya da önlisans derecesine eşdeğer bir bölüm seçilmelidir. Önlisans okuyan ya da mezun olan öğrenci lisans bölümlerini tercih edemez.  

üniversite sınavına girmeden açıköğretim okumak sınavsız ikinci üniversite

Yükseköğrenimine örgün olarak devam eden öğrenciler aynı anda örgün olarak farklı bir bölüm okuyamazlar. İkinci üniversite bu nedenle öğrencilerin eğitim hedeflerine daha kısa sürede ulaşmalarını sağlayan önemli bir fırsattır.

Anadolu Üniversitesi‘nin sağlamış olduğu bu fırsat pek çok öğrenci ve mezun tarafından değerlendirilmektedir. 

Normal şartlarda açıköğretim bölümlerine giriş de üniversite giriş sınavında alınan uygun puanlarla mümkün olmaktadır ancak Üniversite sınavına girmeden açıköğretim ikinci üniversite sistemi zaten sınava girerek bir bölümde okumaya hak kazanmış olan öğrencileri tekrar aynı aşamalardan girmekten kurtarmaktadır.  

Sınavsız Girilebilecek Açıköğretim Bölümleri ve Ücretler

Örgün öğretimde olduğu gibi açıköğretimde de öğrenciler her dönem için katkı payı ödemesi yapmaktadırlar. Sınavsız girilen açıköğretim bölümlerinde de aynı durum geçerlidir. Üniversite sınavına girmeden açıköğretim okuyan Öğrenciler her dönem belirlenen katkı payını ödemek ve kayıt yenilemek durumundadırlar.

Ancak sınavsız üniversite bölümlerinde belirlenen katkı payları öğrencinin okuduğu diğer örgün bölümden mezun olup olmadığına ve öğrenciliğinin devam edip etmediğine, alttan alınan ders sayısına bağlı olarak değişmektedir.

üniversite sınavına girmeden açıköğretim okumak sınavsız ikinci üniversite

Üniversite sınavına girmeden açıköğretim ikinci üniversite kapsamında 36 adet önlisans ve 18 adet lisans bölümü bulunmaktadır.

Önlisans bölümleri arasında acil durum ve afet yönetimi, adalet, bankacılık ve sigortacılık, dış ticaret, emlak yönetimi, fotoğrafçılık ve kameramanlık, ilahiyat, insan kaynakları ve yönetim, laborant ve veteriner sağlık, tarım gibi bölümler bulunmaktadır.

Lisan bölümleri arasında halkala ilişkiler ve reklamcılık, felsefe, yönetim bilişim sistemleri, kamu yönetimi, uluslar arası ilişkiler, havacılık yönetimi, işletme, Türk dili ve edebiyatı gibi birbirinden oldukça farklı bölümler yer almaktadır.     

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu bölümleri tercih edebilmek için daha önceden üniversite sınavına girerek bir bölümü kazanmış ve kayıt yaptırmış olmak gereklidir.

Daha fazla eğitim makalesi için Eğitim kategorimizi ziyaret ederek merakınızı giderebilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu