İnternetGenel

Wordpress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Wordpress tema türkçeleştirme nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sitemizde de gördüğünüz üzere dünyanın en yoğun kullanılan blog altyapısını oluşturan wordpress, kullanıcıları tarafından büyük bir tema pazarı haline gelmiş durumdadır. Birçok tema yapımcısı tarafından Elementor veya HTML kullanılarak yeni temalar tasarlanıyor ve piyasaya sürülüyor. Ancak bu temaların yapımcıları çoğunlukla yabancılardan oluşuyor. Haliyle ingilizce içerikli temalar yabancı dil bilmeyen site sahiplerini oldukça zorluyor.

Üstelik yabancı tema dili kullanan blogların türk ziyaretçileri de aradıkları içeriğe ulaşmakta zorluk çekiyor. Türk site sahipleri de bu nedenle wordpress temalarını türkçeleştirmek ve kullanıcılarına kendi dillerinde website deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Loco Translate Eklentisi | Otomatik Wordpress Tema Türkçeleştirme

Loco Translate eklentisi, Wordpress tema türkçeleştirme hizmetini otomatik olarak site sahiplerine sunan bir eklentidir. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri olan Loco Translate eklentisinde ücretsiz sürüm işinizi görecektir.

wordpress tema türkçeleştirme
  • Loco Translate eklentisini kurmak için “Eklentiler” sekmesine giriniz.
  • “Yeni Ekle” butonuna basarak arama kısmında “Loco Translate” yazmalısınız.
  • Hemen yükle butonuna bastığınızda yükleme işlemi başlayacaktır.
  • Yükleme işlemini tamamladığınızda Loco Translate etkinleştirilecektir.
  • Loco Translate eklentisi etkinleştirildiğinde Wordpress kontrol panelinde yeni bir kontrol öğesi olarak görünecektir.
  • Çevirmek istediğiniz temayı, kontrol panelinden Loco Translate eklentisine giriş yaptıktan sonra sıralanan temalardan seçmelisiniz.

Adım Adım Wordpress Tema Türkçeleştirme

Wordpress temalarını türkçeleştirme işlemi için Loco Translate eklentisine giriyoruz. Kullanmak istediğimiz temayı seçtikten sonra karşınıza üst sekmelerinde “Overview, Setup, Advanced” seçeneklerinin yazılı olduğu bir ekran gelecektir. Bu ekrandan overview seçeneğine girmelisiniz -eğer zaten bu ekrandaysa hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Bu esnada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da seçtiğiniz temanın isminin burada yazması gerektiğidir. Eğer bu husus doğru ise; bir sonraki adıma geçmek için “new language” seçeneğinizi seçmek gerekiyor.

wordpress tema türkçeleştirme nasıl yapılır?

Karşımıza çıkan ekranda “1. Choose a Language” ve “2. Choose a Location” seçeneklerinden yayın yapmak istediğiniz bölgeyi ve o bölgeye ait dili seçmelisiniz. Tabii ki biz tema türkçeleştirme yapacağımız için arama kısmından türkçeyi seçmelisiniz.

Öncelikle değiştirmek istediğiniz kelimeyi (Örn: home) yazıyor ve ardından “Türkçe Translation” sekmesine tıklayarak çevirmek istediğimiz kelimeyi yazıyoruz. Bahse konu işlemleri sırasıyla tamamladıktan sonra öncelikle “Save” ardından da “Sync” butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Yukarıda değinilen hususları adım adım uyguladığınız takdirde Wordpress temanızı %100 türkçe haline getireceksiniz. Hangi dilde olduğu farketmeksizin istediğiniz temayı türkçeye çevirebilirsiniz. Blog sitesi açacak ve tema bulamadıysanız Mythemeshop Ücretsiz Wordpress Blog Temaları 2021 başlıklı makalemizi inceleyerek yüzlerce tema arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu