Moda

Yazın İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir? Erkek ve Kadın Kıyafet Rehberi 2022

Yazın iş görüşmesine giderken ne giyilir diye bir kaygıya kapıldıysanız endişe etmeniz gayet doğal. Çünkü iş görüşmeleri, hayatlarımızdaki dönüm noktalarımızdan biridir. Kendinizi hem şıklığınızla hem de kişiliğinizle pazarlamanız gereken en önemli yerlerden birine gideceksiniz. Karşınızdaki kişi, sizinle ilgili ilk algısını kıyafetiniz üzerinden oluşturacak ve ona göre bir tavır takınacaktır. İlk kimliğinizi kıyafetiniz belirleyecek, daha sonra iletişim beceriniz, özgeçmişiniz ve iş tecrübenize göre tercih edilebilirliğiniz düşünülecektir. Bu nedenle de iş görüşmelerinin olmazsa olmazı şık ve ciddi bir kıyafettir.

Yazın iş görüşmesine giderken ne yazık ki kıyafet konusunda sizi biraz uğraştıracaktır. Sizce de takım elbiseler ve ciddi kıyafetler kış mevsimi için üretilmiş gibi değil mi? Üzerinizde ciddi durabilecek kıyafetler tabii ki var. Ancak klasik kıyafetlerdeki ciddiyeti, yaz aylarına uygun, rahat kıyafetlerde yakalayamıyoruz.

Özellikle sıcak bir yerde yaşıyorsanız, sıkı kıyafetler giymek görüşme sırasında sizi yenik duruma düşürecektir. Gergin halinize, sıcak havanın etkisiyle ter kokusu veya terleme de eklenince iş görüşmenizin nasıl sonuçlanacağını az çok kestirebilirsiniz. İşveren yerinde siz olsanız ilk görüşmede karşınızda terli birinin olmasından hoşlanmazdınız değil mi? Bu nedenle ilk tercihimiz ince, terletmeyecek kıyafetlerden yana olmalıdır.

Yazın İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

Yazın iş görüşmesine giderken sizi terletmeyecek bir kıyafet giymeniz gerektiği konusunda hemfikiriz olduğumuzu düşünüyorum. Öncelikle karşınızda nasıl bir şirket veya kurum olduğunu düşünerek hareket edin. Örneğin; bir avukat tutacaksınız ve ilk görüşmenize şortla katılıyor. Ne düşünürdünüz?

Benzer bir durumla karşılaşmamak adına karşınızdaki şirkete göre kıyafet seçiminizi yapın. Görüşme öncesinde bazı kurum veya şirketler kılık kıyafet yönergelerini bildiriyorlar. Talimatlarına uymanız yararınıza olacaktır. Eğer ki; görüşeceğiniz kişi ya da şirket hakkında bilgi sahibi değilseniz Google’dan yapacağınız kısa bir araştırmadan sonra o mesleğin mensupları nasıl giyinir, şirketin ciddiyeti ne ölçektedir sorularına cevap bulabilirsiniz.

yazın iş görüşmesine giderken ne giyilir

Yazın iş görüşmesine giderken hafif kumaşlar içeren kıyafetler seçmeniz lehinize olacaktır. Hafifliği ve şıklığı ile sizi serin tutacak ve buna bağlı olarak kazandığınız özgüven de istediğiniz işi almanıza imkan sağlayacaktır. Peki bu kumaş türleri nelerdir?

 • Pamuklu kıyafetler: Pamuk, sıcak aylarda giymek için harika olan yumuşak ancak nefes alabilen ve hafif bir malzemedir. Kumaş, dışarısı ne kadar sıcak olursa olsun serin kalmanızı sağlamak için terinizi emer. Unutmayın ki; kıyafet size özgüven kazandıracak en önemli elementtir. Yaz ayında bir görüşme için pamuklu kıyafetler son derece uygun olacaktır.
 • Rayon: Rayon, sıcak havalarda yapışmaması için nefes alabilir, hafif ve küçük liflerden oluşmuş bir kumaş türüdür. Aynı zamanda çok havalı bir kumaştır ve serinletici etkilerinden dolayı spor giyimde yaygın olarak kullanılır. İş görüşmesi sırasında da şık olmak size puan olarak geri dönüş yapacaktır.
 • Keten: Keten, en sıcak havalarda bile sizi serin tutmak için ısının kolayca dışarı çıkmasını sağlayan hafif bir kumaştır. Ayrıca çok çabuk kurur, bu nedenle görüşmeye giderken ter lekeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ciddiyet bakımından da özellikle erkekler açısından ağır bir havaya sahiptir. Beyaz keten bir gömlek sizi bir adım öne geçirir.

Yazın İş Görüşmesine Giderken Kadınlar Nasıl Giyinmelidir?

Dışarısı sıcakken rahat olmak ve profesyonel görünmek istisnasız herkesin tercihidir. Yaz aylarında iş görüşmesine gidiyorsanız tavsiyelerimize uymanızda fayda vardır. Kumaş seçiminizi yaptığınızı varsayarak kıyafet seçimine doğru ilerliyoruz. İş görüşmelerinde belli başlı ciddiyetler mevcuttur. Bu nedenle günlük yaşamınızda giydiğiniz kıyafetlere oranla farklı kıyafetler giymeniz gerekebilir.

Üst Giyim

Yazın iş görüşmesine giderken şort, tayt, askılı bluz, jean tercih etmemeniz daha uygun olur. Eğer bir spor salonu ile görüşmeye gidiyorsanız tabii ki bu seçenekleri giymenizde bir sakınca yoktur. Ancak ciddiyeti olan bir şirkete gidiyorsanız kurumsallık kurallarına uymalısınız.

Kurumsal iş yerlerinde mini etek, kısa elbise ve dekolte kıyafetler sevilmez. Bu nedenle şık görünmek adına bu hataya düşmemeniz gerekmektedir. İşi kaptıktan sonra kutlamak için bahsedilen kıyafetleri giyip özgürce eğlenebilirsiniz. Ancak bizim önceliğimiz işi kapmak.

Giyiminize göz atan kişi profesyonel bir hava sezmelidir. Ten renginize göre; açık veya koyu renkli, düğmeli, kısa kollu ve bel hizasında son bulan bir gömlek tercih edebilirsiniz. Eğer alışveriş yapma şansınız varsa şifon gömlek almanızı tavsiye ederiz. Sade, şık ve ciddi bir imaj kazandıran şifon gömlekler, kolay kombinlenir oluşundan dolayı da günlük hayatınızda da kullanılabilir.

Ceket giymek konusunda ısrarcı davranıyorsanız askılı bluzlar da düşünülebilir. Ceket altına giyilebilecek beyaz bir askılı bluz hem terlemenizi engelleyecek hem de rahat bir görüşme yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Alt Giyim

Kısa veya dar olmayan profesyonel etekler, yazın iş görüşmesine giderken giymek için biçilmiş kaftandır. Etekler dizin hemen üstünde, nötr renkli ve kıyafetinizin geri kalanıyla uyumlu olmalıdır. Ayrıca görüştüğünüz şirketin ciddiyetine göre kapri pantolonlar veya hafif bilek boyu pantolonlar giymeyi de düşünebilirsiniz. 

Ayakkabı

Yazın iş görüşmesine giderken günlük ayakkabı veya sandalet giymek cazip gelse de, iş ayakkabılarınız söz konusu olduğunda profesyonel kalmanız çok önemlidir. Hafif topuklu veya babet bir ayakkabı işinizi fazlasıyla görecektir.

Aksesuarlar

Kolye ve bilezik gibi ağır takılar iş görüşmesi için boğucu olabilir, bu nedenle görüşmeye giderken bunlardan kaçının. Hafif, açık renkli bir saat ve bir çift küpe, sıcak havalarda takmak için profesyonel ancak havalı aksesuar seçenekleridir. Ek olarak, görüşme yerine gidip gelirken terlemekten kaçınmak için görüşmeye getirdiğiniz çantanın minimal olmasına dikkat edin. Belki bir gözlük de işinize yarayabilir.

Yazın İş Görüşmesine Giderken Erkekler Nasıl Giyinmelidir?

Yazın iş görüşmesine giden bir erkek için giyim konusu kadınlara oranla daha basittir. Size fikir verebilecek ölçüde birkaç öneriyi sıraladık, gelin beraber göz atalım.

Üst Giyim

Yazın iş görüşmesine giden erkekler, görüşmeye gittiği şirketin tarzına göre seçimini yapmalıdır. Resmi kurumlara başvuru veya mülakata gidiyorsanız önceliğiniz kesinlikle takım elbise olmalıdır. Yaz ayında olduğumuz için siyah ve yakın tonlardaki takım elbiseler sıcaktan daha fazla etkilenmenize sebep olabilir. Bu nedenle ince ve şık bir takım elbise idealdir. Tabii ki kravatsız olursanız yapabileceğiniz en büyük hata olur. Takım elbisenizle uyumlu ince bir kravat işinizi görecektir.

Takım elbise giymenizi gerektirmeyen bir iş görüşmesi gerçekleştirecekseniz; Hafif bir oxford gömlek veya beyaz keten gömlek giyilebilir. Gömlek seçimi yaparken net renklerden kaçınmalısınız. Örneğin; yeşil bir gömlek giymeyi planlıyorsanız yeşilin en açık tonlarında bir gömlek sizi kurtaracaktır. Ne kadar açık renkli giyinirseniz o kadar serin hissedersiniz ve gömleğinizin ısıyı tutmasını engellenebilir.

yazın iş görüşmesine giderken ne giyilir erkek

Yazın iş görüşmesine giderken kesinlikle kısa kollu gömlek giymeyin. Uzun kollu gömlek, ciddi bir imaj çizer. Ancak gömleğinizin kollarını profesyonel bir şekilde kıvırmayı da düşünebilirsiniz. 

İçinize beyaz ve dar tişört, üzerine ise; blazer ceket giymeniz de iş görüşmesi sırasında sırıtmaz. Hem spor hem ciddi bir görünüm elde edersiniz. Yazın iş görüşmesine giderken kıyafet seçimi konusundaki en önemli husus görüşmeye gittiğiniz kurum veya şirket modelidir. Her daim bu bilgi aklınızda bulunarak hareket edin.

Alt Giyim

İş görüşmesine giderken erkeklerin tercihi çok dar olmayan pantolonlardan yana olmalıdır. Blazer ceket tercih ettiyseniz altına siyah kot veya chino pantolon giyilebilir. Tabii ki keten pantolonları da göz ardı etmemek gerekir. Gömleği içine koyduğunuz takdirde keten pantolonlar size şık bir görünüm kazandırır.

Pantolon seçiminde bol kumaş, jean, dar pantolonlar ve kısa paça tercih etmeyin. Görüşmeye gittiğiniz şirketin yapısı rahat olsa da siz resmiyetten uzaklaşmamalısınız. Kısaca dışarıya çıktığınız haliniz ile görüşmeye gittiğiniz haliniz arasında fark olmalıdır.

Ayakkabı

Erkekler, resmi bir iş görüşmesine giderken fazla parlak olmayan ve ciddi bir ayakkabı giymelidir. Daha rahat ve hafif ayakkabılar giymek cazip gelse de, bu görüşmeci için gayri resmi bir izlenim bırakabilir. Erkekler için iyi ayakkabı seçeneği siyah sade bir modeldir.

Aksesuarlar

Erkekler, özellikle yaz aylarında, giydikleri aksesuarları minimumda tutmalıdır. Tıknaz, dikkat dağıtıcı kolye ve bileklikler takmaktan kaçının. Küpe, piercing vb. aksesuarlar kullanıyorsanız mutlaka çıkarın. Güzel bir saat, erkekler için harika bir aksesuardır.

Yazın İş Görüşmesine Giderken Giymemeniz Gerekenler

Yaz aylarında bir görüşmeye giderken bu kıyafetleri giymekten kaçının:

 • Jean ve tişört
 • Sandalet
 • Parmak arası terlik
 • Diğer gündelik burnu açık ayakkabılar
 • Yoga pantolonları, tayt, terlikler ve tozluklar dahil atletik giyim
 • Paçası kısa pantolonlar
 • Şort ve kapri
 • Yarı saydam giysiler
 • Günlük spor ayakkabı
 • Şapka
 • Bol kıyafetler
 • Fazla makyaj veya parfüm/kolonya
 • Lekeli, delikli veya pürüzlü giysiler
 • Aşırı kırışmış veya kirli giysiler
 • Hacimli veya dikkat dağıtıcı mücevherler

Bizesorarsan.com

Bilgi paylaştıkça çoğalır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu