Zabıt Katibi Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar? Kimler Katip Olabilir? 2021

Zabıt katibi, memur topluluğundaki en yoğun çalışan ve toplum dilinde yaz kızım diye hitap edilen klavyeşör kamu görevlileridir. Hepimizin hayatının bir döneminde Mahkemelere yolu düşüyor. Bazen basit bir işlem için bazen ise; hakkımızı aramak için adliyelerin yolunu tutuyoruz. Kürsüde hakim görmeye alışık olduğumuz için tüm yargı işinin hakim ve savcılar tarafından yürütüldüğünü sanıyor olsanız bile işin aslı biraz daha karışık.

 İşin arka planında yani mutfağında yer alan zabıt katipleri tüm dosya ve kalem işlerini yürütmekle görevlidir. Hakim karar veya ara karar veriyor değil mi? Peki bu işlemler kendiliğinden mi gerçekleşiyor da dosyalar karara çıkıyor? Tabii ki hayır. Mahkemelerin mutfağında ellerinde sihirli değnek olan zabıt katipleri tüm usul ve esas işlemlerini yürütüyor. Sizin de zabıt katibi olmaya niyetiniz varsa öncelikle bu işin yorucu bir iş olduğunu kabullenerek yazımızın devamını okumanızı dileriz.

Kimler Zabıt Katibi Olabilir? Zabıt Katipliğine Kimler Başvuru Yapabilir?

kimler zabıt katibi olabilir? zabıt katipliğine kimler başvurabilir?

Klavye Sertifikası veya Transkript Şartı

Zabıt katibi olmak sandığınız kadar zor değil aslında. Bilgisayar dersi görmüş ve bunu belgelendirebilen herkes zabıt katibi olabilir. İster lisede, ister üniversitede, isterseniz de özel kurslarda aldığınız eğitime ait belge ile sınav başvurunuzu yapabilirsiniz. Tabii ki sadece bilgisayar dersi görmüş olmakla bitmiyor. Çünkü zabıt katipliği sınavı epey zor bir süreç ve sizi biraz yıpratacaktır. 

KPSS 70 Puan Şartı

Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans KPSS sınavlarından hangisi olduğu farketmeksizin en az 70 taban puan alan herkes zabıt katipliğinin kapısını aralamış demektir.

Fakat şunu unutmayın ki; zabıt katibi alımlarında adalet kavramı biraz abartılıp sınavların zorluk derecesine bakılmaksızın minimum 70 puan şartı aranmaktadır. Yani Lisans KPSS’den 69 alan benle Ortaöğretim KPSS’den 70 alan arkadaşım bir mi diye düşünmeyin. Çünkü 70 puan alan arkadaşınız sizi çoktan elemiş durumda. 

Zabıt Katibi Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalıdır?

zabıt katibi olmak için hangi bölüm okunmalıdır? adalet bölümü

Zabıt katibi olmak için adalet bölümü okumuş olma şartı yoktur. Hatta üniversite okumuş olma şartı dahi yoktur. Herhangi bir meslek lisesi mezunu öğrenciler işletmenlik sertifikası ile, anadolu ve fen liseleri ise; özel kurslar aracılığıyla temin edebilecekleri klavye sertifikaları ile başvuru yapabilir.

Peki ya üniversite mezunları? Biliyoruz iş bulamıyor ve geçici de olsa zabıt katibi olarak devlet kadronuzda yerinizi almak istiyorsunuz. Merak etmeyin işleri sizin için oldukça basit olacaktır. Çünkü lise eğitiminiz ve üniversitede okuduğunuz bölümde bilgisayar dersi gördüğünüzü belgelediğiniz takdirde ekstra bir belgeye ihtiyaç duyulmayacaktır. 

Okumaktan zarar gelmez ben yine de okuyayım diyorsanız tabii ki ADALET okuyun. İster örgün, ister açık öğretim, isterseniz de; sınavsız ikinci üniversite aracılığıyla adalet bölümünü okuyup 2 yıl içerisinde bitirebilirsiniz. Sadece kurum için yükselme sınavlarına girmek için adalet bölümü okumuş olma şartını karşılamanız gerekiyor. Katip olmak için herhangi bir bölüm okumuş olma şartınız yoktur.

Zabıt Katibi Ne İş Yapar?

Zabıt katipleri o kadar çok iş yapar ki… Hangi birisini sayalım? Zabıt katibinin asli görevi Mahkeme hakiminin talimatlarını yerine getirmek ve Mahkeme kalemindeki işlemleri yapmaktır. Bunlar nelerdir diye soracak olursanız; duruşmalara çıkmak, keşiflere giderek mahallinde inceleme yapmak, celse ara kararlarını yerine getirerek delil toplamak, ifade almak, gerekirse otopsiye veya olay mahalline gitmek, mahkeme kalemine müracaat eden vatandaş,avukat ve bilirkişileri bilgilendirmek, karar yazmak gibi adliye içerisinde yapılan tüm iş ve işlemleri kapsayan bir meslek grubudur.

zabıt katibi ne iş yapar? zabıt katibinin görevleri nelerdir?

Her ne kadar toplum tarafından katipler sadece duruşmada duyduğunu yazan kişi olarak görülse de; asıl iş ve işlemler kalemdedir. Bu dosyalar karar aşamasına geliyor ama kendiliğinden mi geliyor hiç düşündünüz mü? Katip adayları, duruşmaya çıkma korkusunu bastıramayacaklarını düşünseler de zabıt katibinin görevleri arasında en rahat olanı duruşmaya çıkmaktır. Siz de zabıt katibi olmayı düşünüyorsanız UYAP Döküman Editörü’nü kullanmaya başlayarak katipliğe ilk adımınızı atabilirsiniz.

Sözleşmeli Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar? 2021

sözleşmeli bekar zabıt katibi maaşları 2021 zam

Zabıt katiplerinin en büyük isyanı budur. Zabıt katiplerine yapılan iş/alınan maaş analizinde diğer memuriyetlere oranla çok düşük bir ücret takdir edilmiştir. 2021 yılının ilk yarısı itibari ile yeni başlamış sözleşmeli bekar zabıt katibi net 4300-TL maaş almaktadır. Bu düşük bir rakam değil diyecek olursanız diğer memuriyetlere oranla yapılan iş sayısının katbekat fazla olduğunu hatırlatmak isteriz.

Zabıt Katipliği Alımları Ne Zaman Yapılır?

Zabıt katibi alımları hiçbir zaman bitmez. İstifalar, emeklilikler, yer değişiklikleri, yeni mahkemeler kurulması vs. derken adliyelerde sürekli zabıt katibine ihtiyaç duyulur. Adalet Bakanlığı pandemi süreci öncesinde yılda 2 kez veya 2 yılda 3 kez zabıt katipliği alımı ilanı yayınlıyordu. Ancak pandemi nedeni ile 1 yıllık süreçte herhangi bir ilan yayınlanmadığı dikkate alınarak ilerleyen süreçte 2020 KPSS puanları ile 2 kez daha alım ilanı yayınlanacağını tahmin etmek zor değil. Güncel zabıt katibi alımlarını takip etmek için Adalet Bakanlığı‘nın internet sitesindeki duyurular sayfasını kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Zabıt katipliğine başvurmaya niyetlendiyseniz ilk olarak kendinize bir klavye edinin ve çalışmaya başlayın. Hangi klavyeyi seçmeniz gerektiği konusunda tereddüt yaşıyorsanız makalemizden yola çıkarak doğru yolu bulabilirsiniz.

“Zabıt Katibi Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar? Kimler Katip Olabilir? 2021” üzerine 2 yorum

Yorum yapın