Zoom Canlı Derse Katılma | Zoom İndir 2021

Zoom ve Korona virüs nedeni ile geçen Haziran ayından bu yana başlatılan 2020-2021 eğitim yılı online (uzaktan) şekilde yapılmaktaydı. Uzaktan eğitim sisteminde kullanılan Zoom uygulaması çoklu online görüşme platformu olarak hem öğrencilerin hem de öğrencilerin alışma süreci yaşadığı yeni sistem olarak belirlenmişti. Okula adapte olma sürecinde bir de sistemi anlamaya çalışan öğrenci ve veliler oldukça güçlük çekmişti. Peki Zoom nasıl indirilir? Zoom ile canlı derse katılma nasıl gerçekleşir?

Zoom Uygulaması Nedir?

Dokuz yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı Eric Yuan (50) tarafından kurulan Zoom uygulaması özellikle Covid-19 salgını nedeni ile oldukça ilgi gördü. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems’in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevini yapmaktayken şu an dünyanın sayılı zenginleri arasında yerini aldı. Zoom sadece canlı ders için değil düzenlenilen toplantılar içinde kullanılan bir uygulama halindeydi. 2015 Yılında katılan kişi sayısı 40 milyonken salgın nedeni ile bu rakamlar oldukça katlandı. Şu an ki piyasa değeri ise 16 milyar dolara yükseldi. 

Zoom Nasıl indirilir?

Yeni sistem olan çoklu görüşme platformu Zoom uygulaması Google Play Store ve Apple Store aracılığı ile indirilebiliyor. Bahsettiğimiz bu uygulama marketleri ( Google Play Store ve Apple Store) açtıktan hemen sonra arama kısmına ‘’Zoom’’ yazarak programın indirme işlemini başlatabilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan hemen sonra uygulama telefon, tablet veya bilgisayarınızın ekran kısmında belirecektir. 

zoom canlı derse katılma

Zoom Nasıl Kullanılır?

Zoom uygulamasının indirme işlemleri tamamlandıktan hemen sonra kullanma aşamasına geçmelisiniz. Zoom’un zoom.us adlı resmi internet adresini açın. Açılan sayfanın üzerinden ‘’Sign Up Free’’ seçeneğine tıkladıktan hemen sonra çıkan ekrana mail adresinizi yazın. Mail adresine gelen doğrulama linkini aldıktan sonra dowland & run zoom dedikten sonra programı indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz.  

Zoom Nasıl Giriş Yapılır?

Zoom programının indirme ve kurma işlemlerini tamamladıktan hemen sonra giriş yapma ksımı gelmektedir. Sistem hafif karışık olduğu için veliler bu durumu çözememektedir. Zoom uygulamasına giriş nasıl yapılır gelin inceleyelim.

Zoom programı indirdikten sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler ksımında ‘’Online ders yapmak için’’ olan kısma daha sonra da ‘’yeni bir online derse katılma’’ kısmına tıklamalısınız. Ders planlama vb. İngilizce kısımların yer almakta olduğunu görebilirsiniz. Öğretmenler canlı ders yapmak amacıyla new meeting kısmına, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler ise Join kısmına tıklamalıdır.

Ders planlama kısmı ise meetings olarak yer almaktadır. Yeni bir ders başlatmak için ‘2New meeting’’ ikonuna tıklamalısınız. Burada size verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyorsunuz ve Start Meeting tuşuna basarak derse başladıktan hemen sonra öğrencileriniz ile ID’yi paylaşıp derse başlayabilirsiniz. Açılan ekran üzerinde mikrafon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer almaktadır. Öğrenciler vermiş olduğunuz ID ile zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılım sağlayabilmektedirler. 

zoom canlı ders

Zoom Canlı Ders Hataları

Ders süresinde sistem hataları nedeniyle dersten atılabilir veya erişim sağlayamayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi nedenler de öncelik olarak internet erişiminizi kontrol etmelisiniz. İnternet erişiminizde herhangi bir sorun yok ise kaynaklanan sorun sistematik nedenlerden dolayı olacaktır. 

Zoom uygulaması sıklıkla hata vermiyor olsa da kimi okullar tarafından kullanılan EBA sistemi için ne yazık ki aynı durum geçerli değil. Sık sık sistem hataları veren EBA platformunda sorun yaşıyorsanız EBA Canlı Ders Hataları Çözümleri başlıklı makalemize göz atmanızı öneririz.

Yorum yapın